Jak wygląda święto zmarłych w innych kulturach
Śmierć jest częścią życia, a kult zmarłych jedną z najbardziej uniwersalnych i rozpowszechnionych tradycji. Kultury na całym świecie obchodzą to święto na swój własny sposób. Zobaczcie, jak celebruje się śmierć w innych krajach.
1. Japonia
W buddyjskich częściach kraju święto zmarłych obchodzone jest od przeszło 500 lat. Rodziny gromadzą się, aby wspólnie sprzątać i dekorować groby ich najbliższych. Na końcu wypuszczają lampiony, które mają prowadzić duchy zmarłych w zaświaty. Z okazji święta wykonywany jest również specjalny taniec.
2. Chiny, święto „głodnych duchów”
W Chinach celebracja pamięci o zmarłych trwa aż miesiąc! W tradycyjnym wierzeniach siódmego miesiąca każdego roku kalendarza księżycowego duchy przemierzają ziemię. Aby je przebłagać, ludzie zostawiają im żywność oraz palą ofiarne podarunki.
3. Pchum Ben, Kambodża
Jest to jeden z najważniejszych festiwali kultury Khmerów. Ludzie odwiedzają swoje lokalne świątynie, aby modlić się i składać ofiary umarłym. Po wszystkim odbywają się zapasy oraz ludowe rodeo.
4. Dia de los Muertos
Meksykański Dzień Zmarłych to święto łączące w sobie azteckie tradycje tutejszej ludności i katolicki dzień zaduszny. W efekcie powstaje niezwykle kolorowy Dzień Zmarłych, znany na świecie z dekorowania grobów szkieletami, kostiumami oraz słodyczami.
5. Noc Guya Fawkesa, Wielka Brytania
To święto nie odnosi się bezpośrednio do zmarłych, jednak również odbywa się na jesieni oraz korzysta z symboliki ognia. Piąty listopada to dzień, kiedy Guy Fawkes próbował (z niepowodzeniem) obalić brytyjski parlament. Jego symboliczna postać jest w czasie święta palona na stosie, w tym czasie uczestnicy parady zakładają maski.
6. Galungan, Bali
Jest to noc, gdy zmarli odwiedzają swoje dawne domy, aby się zabawić. Oczekują dobrej rozrywki i godnego przyjęcia w innym wypadku będą straszyć jego mieszkańców. Aby powstrzymać duchy przed zemstą, urządzane są wielkie zabawy na cześć zmarłych.
7. Gai Jatra, Nepal
Gai Jatra to festiwal krów oraz umarłych. Zwierzęta paradują ulicami Katmandu wspólnie z dziećmi przebranymi za bydło. Marsz ma również pomóc duchom zaprowadzić je do zaświatów.
8. Ari Muyang, Malezja
Plemię Mah Meri stanowi mniejszość w Malezji. Dla uczczenia zmarłych organizują dzień tańca. Szamani oferują wtedy ceremonie błogosławieństwa.
9. Chuseok, Korea
Chuseok to trzydniowe święto plonów, ale również święto, podczas którego Koreańczycy honorują pamięć swoich przodków. Każdego roku około 30 milionów ludzi w Korei odwiedza rodzinne miasta swoich przodków, aby oddać im hołd. Ludzie modlą się, czyszczą groby oraz oferują zmarłym jedzenie i picie.
10. Pitru Paksha, Indie
W tym dniu Hindusi upamiętniają swoich przodków do siódmego pokolenia wstecz. Zaczynają od kąpieli w świętych stawach i rzekach, następnie oferują modlitwy i jedzenie dla swoich przodków, aby tego wieczoru przybyli na wspólną ucztę.