9 lat temu

„Na drodze gniewu” – ciekawostki na temat najnowszego Mad Maxa

tom-hardy-mad-max-_2988473k
Widzieliście już może ten film? Zanim wybierzecie się do kina przeczytajcie kilka ciekawostek na temat jego produkcji (żadnych spoilerów).

1. George Miller reżyserował całą serię filmów o Mad Maxie słynących z dużej ilości przemocy. Jak na ironię, jest też reżyserem trzech prorodzinnych filmy: Babe – Świnka w mieście (1998), oraz dwóch części Happy Feet.

2. Budżet filmu wyniósł między 100 a 150 milionów dolarów, podczas gdy budżet oryginalnego Mad Maxa z 1979 roku szacuje się na około 316 tysięcy dolarów. Oznacza to, że bez uwzględniania inflacji, budżet między dwoma filmami wzrósł ponad trzysta razy (biorąc pod uwagę inflację różnica ta wynosi 100 do 150 razy).

3. Zaledwie 20% efektów zostało wykonanych przy użyciu komputerów, pozostałe to wynik scenografii, makijażu i pracy kaskaderów. Efekty komputerowe były używane jedynie w niewielkiej ilości do poprawy krajobrazów, usunięcia widocznych rusztowań dekoracji oraz animacji ręki Charlize Theron, która w filmie ma protetyczne ramię.

mad-max-fury-road-tom-hardy-wallpapers-mad-max-epic-road-war-at-the-heart-of-fury-road
4. Kurtka noszona przez Tom Hardy’ego jest dokładnie tą samą kurtką, którą Mel Gibson nosił w oryginalnej trylogii, chociaż jest już mocno zużyta.

5. Montażystka filmu Margaret Sixel jest żoną reżysera George’a Millera. Jest to pierwszy zrobiony przez nią film akcji, Miller stwierdził, że chce aby to ona spróbowała swoich sił w tego rodzaju kinie gdyż „jeśli zrobiłby to jakikolwiek mężczyzna efekt wyglądałby jak każdy inny film akcji”.

6. Tworząc film Miller kierował się dwoma głównymi wytycznymi– chciał żeby film był maksymalnie kolorowy, aby odróżnić go od pozostałych post apokaliptycznych filmów, które zazwyczaj są mroczne i ponure. Po drugie chciał aby scenografia była możliwie jak najładniejsza, Miller uznał, że ludzie żyjący w post apokaliptycznym świecie dążyliby do odnalezienia piękna, gdziekolwiek to byłoby możliwe w ich brutalny świecie.

MagaZinema-Mad-Max-Fury-Road-2015-Stills-HD
7. Do roli Furiosy Charlize Theron ogoliła głowę, w efekcie musiała nosić perukę podczas zdjęć do „Milion sposobów jak zginać na dzikim zachodzie”.

8. Film został niemalże nakręcony w 2003 roku jednak ze względu na rozpoczęcie działań wojennych w Iraku Stany Zjednoczone zaostrzyły przepisy dotyczące przemieszczania się i transportu do wielu krajów w tym m. in. do Namibii, rozważanej od początku jako miejsce realizacji całego filmu. Projekt został porzucony aż do 2009 roku.

9. Finalnie zdjęcia do filmu zrealizowano na pustyni w Namibii, w Sydney, Penrith (również w Australii) oraz w Kapsztadzie (RPA).

589037
10. Reżyser nazwał proces pracy nad filmem „produkcyjnym piekłem”, pierwsze pomysły na wskrzeszenie serii o Mad Maxie i nakręcenie „Drogi Gniewu” pojawiły się bowiem już w 1998 roku! Splot niekorzystnych okoliczności wydłużył produkcję filmu do ponad dziesięciu lat.

11. Podczas przerwy w realizacji projektu w latach 2003 – 2009 Miller rozważał realizację filmu jako animację 3D.

12. Pisarka i feministka Eve Ensler znana z powieści „Monologi waginy” był konsultantką w przedstawianiu postaci kobiecych. Prowadziła również rozmowy z mieszkańcami Namibii na temat przemocy wobec kobiet.

13. O rolę Maxa ubiegali się m. in. Jeremy Renner, Liam Fountain, do roli rozważano również Heatha Ledgera jednak po jego tragicznym samobójstwie zaczęto rozważać Michaela Biehna znanego m. in. z Planet Terror, Terminatora i Obcego. Finalnie role dostał Tom Hardy być może niezbyt dobrze rozpoznawalny po roli Bane’a w Mroczny Rycerzu.

maxresdefault
14. Trwający dwie godziny film jest najdłuższym z serii filmów o Mad Maxie.

15. Mimo, że Mad Max jest Australijczykiem nigdy nie był grany przez aktora pochodzącego z tego kraju – Mel Gibson wprawdzie dorastał na tym kontynencie jednak urodził jest w Stanach Zjednoczonych, drugi Mad Max – Tom Hardy jest natomiast Brytyjczykiem.

16. Film został pierwotnie planowano jako sequel Mad Max (1979) i prequel do Mad Max 2 (1981). Finalnie jednak reżyser zdecydował się na opowiedzenie zupełnie nowej historii mającej miejsce po wydarzeniach z poprzednich 3 części. Tym sposobem „Mad Max: Na drodze gniewu” jest kolejną chronologicznie częścią serii.

quihdtt1_noz3ff