9 lat temu

Granie w gry wideo poprawia kondycję naszego mózgu?!

women-in-gaming-tweet-about-sexist-industry-with-1reasonwhy-a65761b26f
To zadziwiające ale zręcznościowe gry akcji poprawiają funkcjonowanie naszego mózgu. Przepełnione akcją gry opierają się w dużej mierze na szybkim reagowaniu. Wymagają więc bardzo dobrej koordynacji ruchowej z wzrokową. Dla wielu osób jest to świetna rozrywka, ale raczej wydaje się, że nie wpływa na rozwój ani poprawę kondycji naszego umysłu. Czy aby na pewno?

Nowe badania wykazują, że osoby grające w zręcznościowe gry akcji na poziomie eksperckim mają znacznie sprawniejszą łączność w obrębie mózgu niż ludzie, którzy grają na poziomie amatorskim, lepsza łączność wpływa na funkcje poznawcze, percepcje i kontrolę ruchową (motoryczną) ciała.

Sugestie na temat pozytywnych efektów grania w gry wideo pojawiały się w środowisku naukowym już wcześniej, jednak dopiero ostatnio badacze z Scientific Reports postanowili przebadać to zjawisko i zweryfikować prawdziwość tych przypuszczeń. Eksperyment dostarczył jednoznacznych wyników. W badaniu wzięło udział 27 profesjonalnych graczy oraz 30 amatorów. Ich mózgi poddano skanowaniu rezonansem magnetycznym podczas grania, naukowców szczególnie interesowały wyniki dla obszaru tzw. Wyspy (łac: insula cortex) odpowiedzialnego m. in. za kontrolę motoryczną.

Na poniższym obrazku zaprezentowane są połączenia mózgowe, zaznaczone białą linią, które pojawiły się u profesjonalnych graczy w przeciwieństwie do amatorów, u których te połączenia w ogóle nie zaistniały. Rysunek przedstawia prawą i lewą półkule mózgu, zaznaczone kółkami i cyframi zakresy są obszarami, pomiędzy którymi możliwe są połączenia.
123
Mózgi ekspertów zawierają również więcej szarych komórek, które są odpowiedzialne za ostateczne przetwarzanie danych docierających do mózgu. Oznacza to, że profesjonalni gracze gier zręcznościowych mają większe możliwości przetwarzania danych niż amatorzy. Wniosek – jeśli już grać to na całego.