9 lat temu

Odkrycia archeologiczne, które do dzisiaj stanowią tajemnicę

1. Szczątki Moa z Góry Owen

moa

Moa to ogromny ptak- nielot, który wyginął około 500 lat temu. Nie lada szokiem dla naukowców, było odnalezienie w jednej z jaskim w masywie Góry Owen w Nowej Zelandii, tak dobrze zachowanych pazurów Moa – szczątki datowane są na 3 tysiące lat.

2. Brama słońca

gate

Podobnie jak Stonehenge, Brama Słońca jest obiektem, który do dziś owiany jest tajemnicą, teren dzisiejszej Boliwii, na którym ją odnaleziono, może być miejscem powstawania pierwszych ludzkich cywilizacji. Wyryte na bramie znaki zdają się mieć natomiast astronomiczne i astrologiczne znaczenie.

3. Wioska wikingów w L’Anse aux Meadows

wioska

Ta licząca ok. 1000 lat osada znaleziona w Nowej Funlandii w Kanadzie udowadnia, że Wikingowie odkryli drogę do Ameryki na długo przed tym, nim uczynił to Kolumb.

4. Manuskrypt Voynicha

manuskrypt

Starożytny manuskrypt do dzisiaj stawia przed badaczami wiele pytań odnośnie języka, w którym został napisany. W 2014 roku dwie grupy badaczy ogłosiły, że znają rozwiązanie zagadki. Jedyny problem w tym, że miały one kompletnie odmienne teorie – pierwsza uznała tekst za wymarły meksykański dialekt, podczas gdy druga grupa stwierdziła, że jest to zakodowany język azjatycki.

5. Budowla Yonaguni

monument

Wciąż trwa debata, czy ta ogromna podwodna budowała jest dziełem człowieka, czy uformowała się w toku naturalnych procesów. Monument znajduje się u wybrzeży japońskiej wyspy Yonaguni, w swojej konstrukcji zawiera płaskie krawędzie, jak również idealne kąty proste.

6. Niedokończony obelisk

obelisk

Ten obiekt był rzeźbiony bezpośrednio w skale znajdującej się w ziemi, praca nad nim trwała aż do momentu, gdy pojawiły się na nim pęknięcia – wtedy też budowla została porzucona w niedokończonym stanie. W jakim celu został on stworzony i przez kogo?

7. Mohenjo-daro

city

To miejsce w Pakistanie jest jednym z najstarszych przykładów osiedli ludzkich w historii, posiada znamiona planowania miejskiego, organizacji społecznej i systemu kanalizacyjnego. Szacuje się, że mieszkało w nim ok. 40 tysięcy osób.

8. Saksaywaman

kamienie

Te kamienie i głazy znajdujące się w Peru, są ułożone na sobie tak dokładnie, że jest niemożliwe, aby umieścić coś pomiędzy mini – jak osiągnąć taki efekt budowlany bez użycia zaprawy?