11 miesięcy temu

Jak efektywnie uczyć się historii?

Nauka historii

Wielu uczniom nauka historii sprawia wyjątkową trudność. Wymaga zapamiętania licznych cyfr, dat oraz informacji opisowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby przyswojenie informacji stało się nieco łatwiejsze. Sprawdź, jak w prosty i przyjemny sposób uczyć się tego przedmiotu.

Stwórz mapę myśli

Niestety samo czytanie podręcznika nie wystarczy, aby na klasówce czy sprawdzianie przypomnieć sobie najważniejsze informacje. Choć oczywiście jest to podstawa, to musisz także pozwolić swojemu mózgowi na przetworzenie danych. W tym celu świetnie sprawdzają się mapy myśli. W jaki sposób możesz je wykorzystać podczas nauki historii? Przeczytaj fragment podręcznika lub notatek. Następnie weź pustą kartkę i zapisz na środku najważniejszy wniosek.

Kolejny krok to rysowanie strzałek, a także zapisywanie pobocznych informacji, które udało Ci się zapamiętać. Kiedy już będziesz mieć wrażenie, że nic więcej nie uda Ci się przypomnieć, wróć do podręcznika i sprawdź, czy Twoja mapa myśli zawiera najważniejsze dane. Jeśli nie, uzupełnij je. Dzięki temu nie tylko zmusisz swój mózg do aktywnej nauki, ale także będziesz mieć pod ręką skrócone notatki, dzięki którym później szybciej powtórzysz materiał.

Rozmowa i przepytywanie

W związku z tym, że mózg świetnie przyswaja informacje podczas przeróżnych aktywności, spróbuj porozmawiać ze znajomym lub członkiem rodziny o materiale, którego się uczysz. Możesz opowiedzieć mu o zagadnieniu z ostatniej lekcji. Świetnie sprawdzi się także tzw. przepytywanie. Jak to działa? Umów się z koleżanką lub kolegą, że przez 10 minut czytacie podręcznik do historii, np. „Poznać przeszłość 1”. Następnie zadawajcie sobie nawzajem pytania. Ta osoba, która popełni błąd, musi samodzielnie go skorygować, szukając informacji w książce. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem kolejnym razem prawidłowo odpowie.

Filmy i dokumenty historyczne

Historia nie musi być nudna! Jeśli nie możesz się zmusić do nauki z podręcznika, zacznij od czegoś bardziej przyjemnego. Masz w najbliższym czasie sprawdzian ze średniowiecza? A może nauczyciel zapowiedział klasówkę z okresu rządów Nerona? Znajdź film lub dokument poświęcony danemu okresowi historycznemu (pamiętaj, aby wybrać taki, który jest oparty na faktach). Zazwyczaj takie materiały są przygotowywane w ciekawy sposób, który na długo potrafi przykuć uwagę odbiorcy. Dzięki temu zapoznasz się z najważniejszymi faktami dotyczącymi danego etapu historii. To sprawi, że nie tylko dużo zapamiętasz, ale także łatwiej będzie Ci przyswoić kolejne informacje z podręcznika.