Ciekawostki o Czechach – poznaj interesujące fakty o naszym południowym sąsiedzie

Czechy

Choć Czechy to mały kraj, to ma on naprawdę wiele do zaoferowania, nie tylko samym Czechom, lecz także turystom z całego świata. Jeśli planujesz podróż do Czech, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Z jego treści dowiesz się wiele interesujących ciekawostek o naszych południowych sąsiadach.

Ciekawostki o Republice Czeskiej

  • Miasta

Stolicą Czech jest znana na całym świecie Praga. Będąc w stolicy, nie można nie zobaczyć takich budowli, jak: Zamek Praski, zabytkowy Rynek Staromiejski czy Most Karola. Czechy to jednak nie tylko stolica – to także wiele mniejszych miast i miasteczek. Warto odwiedzić Pilzno, Brno, Karlowe Wary czy Czeskie Budziejowice. Miłośnikom gór na pewno spodobają się małe, górskie miasteczka u podnóży Sudetów czy gór Orlickich.

  • Góry

W Czechach znajduje się wiele pasm górskich, a najbardziej znane są: Góry Sudeckie, Góry Orlickie, Góry Jesztiedzkie, Góry Łużyckie. W górach z chęcią spędzają czas miłośnicy górskich wędrówek, narciarstwa i jazdy górskiej. Na narty do Czech każdego roku wybiera się spora liczba Polaków.

  • Autostrady

Docelowa sieć autostrad w Czechach ma wynosić 2122 km, a aby poruszać się po autostradach i drogach szybkiego ruchu, kierowcy zobowiązani są do zakupu i rejestracji winiety. Za brak winiety kierowcy, nie tylko czescy, lecz także zagraniczni, są karani mandatem.

  • Piwo

Piwo to nieodłączna część kultury czeskiej. Tradycja warzenia piwa sięga wieków, a najbardziej popularnymi piwami czeskimi są: Pilsner Urquell, Budweiser Budvar i Staropramen. Piwa te doceniane są przez smakoszy z całego świata. Nie dziwi więc fakt, że można kupić je także w Polsce. Piwo czeskie produkowane jest z poszanowaniem rygorystycznych przepisów dotyczących produkcji. Jest więc naprawdę pyszne, a sami Czesi są z niego bardzo dumni. Co więcej, to właśnie w Czechach, biorąc pod uwagę spożycie piwa na jednego mieszkańca, pije się najwięcej piwa na świecie!

  • Polityka

Czechy mają jeden z najwyższych wskaźników uczestnictwa w wyborach na świecie! Czesi są bardzo aktywni politycznie, bardzo chętnie uczestniczą w wyborach i są zaangażowani w działalność społeczną.

  • Samochody

Najpopularniejszym czeskim autem jest Škoda. Samochody tej marki znane są w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce.

  • Termy

Czechy to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników naturalnych źródeł termalnych. W Czechach znajduje się wiele uzdrowisk, które cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród samych Czechów, lecz także wśród turystów. Najbardziej znane uzdrowisko to Karlowe Wary.

  • Muzyka

Czechy mogą pochwalić się bogatą tradycją muzyczną. To właśnie z Czech wywodzą się tak słynni kompozytorzy, jak Antonín Dvořák i Bedřich Smetana. Praska Filharmonia uznawana jest za jedną z najbardziej renomowanych filharmonii na świecie.

Czy warto wybrać się do Czech?

Czechy to państwo, które zdecydowanie warto odwiedzić. Choć większość turystów kieruje się prosto do Pragi, to Czechy mają o wiele więcej do zaoferowania, niż samą stolicę państwa. Z racji tego, że Czechy są małym krajem, wiele osób decyduje się na zwiedzenie go wzdłuż i wszerz, a to wszystko przy pomocy samochodu lub kampera. Czechy to także doskonałe miejsce dla miłośników przyrody – mogą wybrać się oni w góry bądź do jednego z wielu parków krajobrazowych. W kraju tym odnajdą się również miłośnicy gorących źródeł, bo tych w tym kraju zdecydowanie nie brakuje! Praga to kolebka kultury i architektury i doskonałe miejsce, które warto odwiedzić podczas tzw. city breaku! Czy warto więc wybrać się do Czech? Tak! Czechy to kraj, który zdecydowanie warto wziąć pod uwagę podczas planowania najbliższej podróży i warto zainteresować się także naszymi innymi sąsiadami, takimi jak Słowacja, Austria, Węgry, czy Bułgaria.