2 lata temu

Języki programowania dla dzieci — jaki wybrać?

programowanie

Programiści to obecnie jeden z najlepiej opłacanych zawodów na rynku. Poza tym automatyzacja i cyfryzacja życia publicznego sprawiają, że popyt na tego typu usługi nieustannie rośnie. W rezultacie, rodzice zapisują swoje dzieci na kursy programistyczne już od najmłodszych lat. Zasadniczym problemem jest tutaj jednak wybór języka, który nie tylko odpowie umiejętnościom dziecka, ale również go zainteresuje.

Nauka programowania dla najmłodszych — to się opłaca!

Nie jest tajemnicą, że nowe technologie wywierają coraz większy wpływ na codzienność. Mowa tutaj nie tylko o kontaktach społecznych, ale również o załatwianiu spraw biznesowych czy rozrywce. Programowanie stało się nieodzowną częścią naszej rzeczywistości i jest ono praktycznie wszędzie — w pralkach, lodówkach, komputerach, biletomatach czy zegarkach i innych gadżetach. W przyszłości zapotrzebowanie na programistów będzie tylko wzrastać, dlatego warto uczyć dzieci kodowania już od najmłodszych lat.

Programowanie to jednak nie tylko szansa na świetne zarobki w życiu zawodowym, ale również możliwość zdobycia cennych umiejętności. Kodowanie uczy bowiem samodzielności, kreatywnego i analitycznego myślenia, radzenia sobie z porażkami, cierpliwości i precyzji. Przydaje się to dziecku w nauce innych przedmiotów, a także zwiększa jego efektywność i poczucie wiary we własne możliwości. Wśród najpopularniejszych języków programowania dla dzieci, od których zdecydowanie warto rozpocząć naukę, wymienia się takie języki, jak: Scratch, Blockly, Python, JavaScript.

Na początek wypróbuj język wizualny

Dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z programowaniem, powinny spróbować swoich sił z tzw. językami wizualnymi. Ich założeniem jest przedstawienie kodu w formie bloczków, które łączy się ze sobą, aby tworzyć proste gry lub animacje. Świetnym wyborem jest m.in. Scratch, który słynie z intuicyjnej platformy i łatwego w obsłudze interfejsu.

Warto pamiętać, że dzieci — zwłaszcza na początkowym etapie nauki — szybko się zniechęcają. Jeśli więc rozpoczną przygodę z kodowaniem od zbyt skomplikowanego języka, mogą zbyt szybko się poddać. Zaletą Scratcha jest to, że pierwsze efekty nauki widać już po pierwszych godzinach. W rezultacie dziecko jest zmotywowane do działania i nie frustruje się swoimi porażkami.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://pixblocks.com/

Python — najpopularniejszy język programowania

Python od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych języków programowania na świecie. Co ciekawe, jest on powszechnie wykorzystywany nawet w profesjonalnych rozwiązaniach programistycznych. Dzięki stosunkowo łatwiej strukturze kodu mogą się go uczyć również dzieci. To swoisty punkt wyjścia do nauki innych, znacznie bardziej skomplikowanych języków programowania.

Python umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji mobilnych, stron internetowych czy gier wideo. Pozwala on również na projektowanie systemów, służących do generowania statystyk i danych (np. w marketingu).

JavaScript i Java

Wiele osób błędnie zakłada, że JavaScript i Java to dwa te same języki programowania. Różnią się one jednak od siebie i to w bardzo wyraźny sposób. JavaScript jest znacznie łatwiejszy i bardziej uniwersalny (tworzenie treści na strony www) – to na nim działa np. Google Chrome. Dlatego też podczas kursów tworzenia stron internetowych dzieci korzystają najczęściej z klasycznego połączenia JavaScript, CSS oraz HTML. Java jest już z kolei językiem obiektowym i służy do projektowania skomplikowanych aplikacji webowych, mobilnych i komputerowych.