3 lata temu

W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa odpowiedzialnego podróżowania, niezależnie od tego, jak długo trwa podróż oraz jak daleko się udajemy. Osoby nieubezpieczone mogą narazić się na problemy ze zdrowiem, jak również ogromne straty finansowe. Oto sytuacje, w których polisa turystyczna będzie szczególnie przydatna.

 

Ubezpieczenie turystyczne nie musi być drogie

Większość osób, które udając się za granicę, rezygnują z ubezpieczenia, błędnie uważa je za zbędny koszt. Przede wszystkim nie warto ponosić zbędnego ryzyka. Ponadto polisy turystycznej wcale nie są drogie mimo szerokiego zakresu ochrony, a ich ceny zaczynają się od kilku złotych dziennie. Jak znaleźć najlepszą ofertę? W tym pomocne są internetowe porównywarki takie jak KioskPolis.pl. Pozwalają one porównać wiele ofert ubezpieczycieli, a następnie wybrać najkorzystniejszą polisę i kupić ją online. Wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator/ubezpieczenie-turystyczne/web/?stepKey=travelDetails. W jakich sytuacjach polisa turystyczna jest naprawdę przydatna?

Zachorowanie lub kontuzja

Najwyższą wartością jest ludzkie zdrowie i życie. W przypadku nagłego zachorowania bądź kontuzji i jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczony ma prawo do darmowego leczenia za granicą. W niektórych krajach jego koszty są naprawdę wysokie, ale z polisą turystyczną nie trzeba się o nie martwić – wszystko pokryje ubezpieczyciel. Polisy turystyczne nierzadko zawierają także ubezpieczenie NNW, co w razie uszczerbku na zdrowiu oznacza wypłacenie klientowi odszkodowania. Obecnie, w czasie pandemicznym można ubezpieczyć się nawet na wypadek zachorowania na COVID-19 w trakcie zagranicznego pobytu.

Konieczność przeprowadzenia akcji ratunkowej

Turyści przebywający za granicą coraz chętniej podejmują aktywne formy spędzania wolnego czasu, takie jak trekking, górskie wędrówki i odwiedzanie trudno dostępnych miejsc. Kontuzja lub nagłe załamanie pogody mogą sprawić, że konieczne będzie wezwanie pomocy. W takiej sytuacji polisa pokryje również koszty zorganizowania akcji ratunkowej.

Zgubienie bagażu

Zgubienie, kradzież bądź zniszczenie bagażu może narazić turystę na spore straty finansowe, jeśli zabrał ze sobą wartościowe przedmioty. Na szczęście na tę ewentualność również można się ubezpieczyć i uzyskać stosowne odszkodowanie. Niektóre polisy obejmują także opóźnioną dostawę bagażu.

Nieumyślne spowodowanie szkody lub czyjegoś uszczerbku na zdrowiu

W czasie pobytu za granicą, beztroskich wakacji, każdemu z nas może przydarzyć się chwila nieuwagi. Zniszczenie mienia lub spowodowanie czyjegoś uszczerbku na zdrowiu stanie się podstawą roszczeń osób trzecich. Turysta, który wykupił ubezpieczenie uwzględniające OC w życiu prywatnym, nie musi martwić się o ich koszty.

Pomoc organizacyjna ubezpieczyciela

Dobra polisa turystyczna zawiera również rozbudowany pakiet Assistance. W każdej skomplikowanej sytuacji, takiej jak konieczność zorganizowania pomocy prawnej, noclegu, tłumacza czy wcześniejszego powrotu do kraju, ubezpieczony może liczyć na niezbędną pomoc. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy przebywamy daleko od domu, a przeszkodę stanowi bariera językowa.

Odwołanie lotu lub noclegu

Niektóre polisy turystyczne uwzględniają także zmianę planów w postaci odwołanego lotu czy noclegu. Turyści, którzy wybiorą taką opcję mogą w tych sytuacjach liczyć na odszkodowanie.

Większość podróży zagranicznych przebiega spokojnie, ale w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń i zbiegów okoliczności, polisa turystyczna miewa niebagatelne znaczenie.