3 lata temu

Angielski królem języków. Skąd się wzięła jego popularność?

język angielski

Popularność języka angielskiego jest niekwestionowalna. Porozumiewają się nim miliony ludzi na całym świecie, z roku na rok jego powszechność rośnie. Nie ma już chyba nikogo, kto nie czułby, że to właśnie angielski stał się językiem międzynarodowego biznesu, kultury, nauki, a nawet prawa i medycyny, które dotąd skupiały się raczej wokół łaciny. Dzięki znajomości angielskiego jesteśmy w stanie porozumieć się z ludźmi prawie w każdym zakątku globu. Dlatego też większości z nas zależy na tym, by jak najszybciej poznać tajniki tego wyjątkowego języka.

Imperium Brytyjskie

Angielski nie od zawsze był międzynarodowym językiem. Jego popularność jest efektem kilku czynników. Po pierwsze – kolonializm. Począwszy od XVI wieku, przez kolejne stulecia, Anglia sprawowała kontrolę nad wieloma terenami na całym świecie. Od krajów azjatyckich, przez afrykańskie – wpływy Imperium Brytyjskiego sięgały bardzo daleko od Londynu. Siłą rzeczy mieszkańcy tych państw musieli przyswoić sobie podstawy angielskiego, by móc sprawnie komunikować się z kolonizatorami. To w tym okresie położono fundamenty pod dzisiejszą powszechność języka angielskiego.

Język nauki

Dla jego popularności duże znaczenie mają również wydarzenia z XIX wieku. Silna pozycja Wielkiej Brytanii jeszcze się wzmocniła, gdy Imperium stało się jednym z prowodyrów rewolucji przemysłowej. To wtedy angielski zaczął się stawać podstawowym językiem nauki i technologii. Nie bez znaczenia była też coraz silniejsza międzynarodowa pozycja Stanów Zjednoczonych. Tutaj również porozumiewano się po angielsku. By handlować i pertraktować z Amerykanami, trzeba było mówić w ich języku. Szybko okazało się, że cały świat będzie musiał dopasować się do wymogów stawianych przez Brytyjczyków i mieszkańców USA. Tak zaczęła się zawrotna kariera języka angielskiego, który dziś jest podstawą komunikowania się w biznesie, nauce, kulturze i polityce.

Od Presleya do roku 2020

Dziś po angielsku porozumiewają się nie tylko mieszkańcy krajów anglojęzycznych. W XX wieku język ten opanował ostatnią przystań, która ostatecznie wywindowała go na szczyt. Mowa oczywiście o branży rozrywkowej, która w dużej mierze kształtuje dzisiaj obraz świata. To gwiazdy i celebryci mają największy wpływ na młodych ludzi i ich wybory oraz decyzje. Chcemy rozumieć swoich idoli, a ci w 99% porozumiewają się właśnie po angielsku. Od czasu The Beatles, Boba Dylana i Elvisa Presleya język angielski stał się dominujący w sztuce i kulturze jako takiej. I to na tym zasadza się jego niepodważalna pozycja międzynarodowa.

Nauka z aplikacją

Na szczęście nauka angielskiego nie musi być trudna. Bez większego problemu możemy przyswoić sobie podstawowe informacje na jego temat i nauczyć się komunikować z ludźmi na całym świecie. Doskonałym narzędziem do tego jest aplikacja Babbel. Znajdziemy tutaj kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania – od podstawowego aż do zaawansowanego. Możemy się uczyć języka biznesowego, zwrotów przydatnych w podróży, gramatyki, wymowy i nowych słówek. Wszystko po to, by jak najpłynniej porozumiewać się z ludźmi z różnych zakątków globu.