4 lata temu

7 wysp w Europie na bezpieczne wakacje 2020

Wakacje i koronawirus, czy to się może udać? Tak, jeśli zamiast na stały ląd, wybierzemy się na wyspę. Naturalna morska granica sprawiła, że wyspy nie odczuły epidemii tak bardzo i pobyt tam można uznać za bezpieczny. My proponujemy aż siedem europejskich wysp.

Greckie wyspy urzekają beztroską, atmosferą wiecznych wakacji i bardzo serdecznymi tubylcami. Otwarcie granic nie spowodowało tak wielkiego napływu turystów, jak choćby rok temu, dlatego można tam wypoczywać całkiem bezpiecznie.

Korfu

Ta wyspa nawet w sezonie nie jest bardzo zatłoczona, co może dziwić, bo jako pierwsza przed laty otworzyła swoje wrota dla spragnionych słońca turystów. Dziś jest polecana przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Wiele atrakcji i udogodnień tworzy się właśnie z myślą o najmłodszych gościach. Czyste, dobrze zagospodarowane plaże z łagodnym zejściami do wody są dodatkowym wabikiem dla dzieci.

Z ważniejszych atrakcji trzeba odwiedzić pałac cesarzowej Sisi.

Zakynthos

Wyspa znana przede wszystkim z obecności słynnego wraku w zatoce i godów żółwi Caretta, które można zobaczyć w zatoce Lananas. To najbardziej zielona grecka wyspa – znajduje się tu najwięcej gatunków roślin. Plaże piaszczyste przeplatają się z kamienistymi. Nie ma tłoku, jest za to wiele klimatycznych restauracji, kafejek, barów i bardzo wygodnych hoteli.

Do Zatoki Wraku najwygodniej dostać się od strony wody.

Kreta

Najchętniej odwiedzana przez turystów grecka wyspa, jednak w tym roku jest tu stosunkowo mało ludzi. Tym bardziej warto skorzystać z okazji i wybrać się na Kretę jeszcze w tym sezonie. Mamy tu gwarantowaną słoneczną pogodę i przepiękne piaszczyste plaże muskane krystalicznie czystą wodą. Z ciekawszych miejsc na pewno warto zobaczyć Pałac Minojski, zwany też Labiryntem Minotaura.

Na wyspie nie brak wygodnych hoteli i apartamentów, restauracji, tawern, pubów i kawiarni. Niektóre czynne są do świtu.

Z Grecji przenieśmy się na Wyspy Kanaryjskie położone na zachodnim wybrzeżu Afryki, administracyjnie należące do Hiszpanii. Od wysp greckich różnią się jak dzień od nocy.

Teneryfa

Największa i chyba najbardziej popularna w Archipelagu Wysp Kanaryjskich Teneryfa kusi tropikalną roślinnością i czarnym wulkanicznym piaskiem na plaży. Nie uświadczymy tu typowego letniego upału, będzie ciepło, ale nie gorąco. To dobra wiadomość dla rodzin z dziećmi, które są często i chętnie widywane na Teneryfie. Między innymi z myślą o najmłodszych otwarto tu wiele parków tematycznych, np. Loro Park lub Siam Park.

Fuerteventura

Wyspa dla osób lubiących się na urlopie nieco spocić i to nie tylko ze względu na wysokie temperatury. Te akurat nie są mocno odczuwalne, bo na wyspie niemal stale wieje wiatr, który przywiewa piasek aż z Sahary! Fuerteventura jest taką lokalną pustynią, nie uświadczymy tu roślinności tropikalnej, za to znajdziemy idealne warunki do uprawiania sportów wodnych lub safari i kolarstwa. Płaskowyż Fuerteventury jest idealny także do jazdy motocyklem.

Na koniec odwiedzimy dwie włoskie wyspy. Piękne, dostojne, magiczne i bardzo gościnne. Oferty wyjazdów na Sycylię i Sardynię można znaleźć na stronie internetowej ITAKI.

Sycylia

Malownicza Taormina, nieziemskie Syrakuzy, urokliwa Katania, ale przede wszystkim obecność Etny sprawiają, że wyspa niemal dosłownie tętni życiem. Jak to we Włoszech nie brak miejsc, gdzie wypijemy pyszne cappuccino i zjemy prawdziwie włoską pizzę. Ale Sycylia to także plaże, na których można wypoczywać w dowolnie wybrany sposób. W tym roku na wyspie, podobnie jak w innych miejscach Europy, jest wyjątkowo mało turystów.

Sardynia

Szmaragdowe Wybrzeże już samą nazwą obiecuje niezwykłe wakacje. Sardynia to wyspa, na której chętnie goszczą gwiazdy światowego kina i muzyki. Co nie znaczy, że nie znajdzie się tam miejsce dla przeciętnego turysty z Polski. Urok wyspy polega na subtelnym łączeniu ze sobą różnych kultur i światów. Obowiązkowo trzeba odwiedzić Aldhero, zwane włoską Barceloną, oraz Castelsardo.