4 lata temu

Wakacje w dobie pandemii – o czym trzeba pamiętać?

Koronawirus wprowadził zmiany w wielu dziedzinach życia. Jego pojawienie się mocno dotknęło m.in. branżę turystyczną. Mimo to wakacje w dobie pandemii wydają się możliwe, ponieważ niektóre kraje znoszą kolejne obostrzenia, a to pozwala na podróżowanie. Wiążą się z tym jednak pewne ograniczenia.

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się

Pandemia koronawirusa wciąż się rozprzestrzenia i jest obecna praktycznie na całym świecie. Mimo to pewne kraje mają stosunkowo stabilną sytuację, przez co decydują się na znoszenie niektórych obostrzeń wprowadzonych w związku z próbami zapobiegania nadmiernej transmisji COVID-19. Dotyczy to m.in. kwestii podróży. W Polsce od 1 czerwca 2020 roku znów możliwe są krajowe rejsy lotnicze. W przypadku tras międzynarodowych w granicach wewnętrznych Unii Europejskiej zostały one przywrócone w nocy z 12 na 13 czerwca. To dobra informacja dla osób, które planują wakacyjne podróże. Ponownie zaczynają bowiem funkcjonować touroperatorzy. Firmy tego typu proponują wypoczynek zarówno w kraju, jak i za granicą. W przypadku znanego biura podróży Exim Tours aktualne oferty można znaleźć pod adresem https://eximtours.pl/.

Należy jednak pamiętać, że poszczególne kraje decydują się w różnym czasie na znoszenie obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Przykładowo, Chorwacja otworzyła się na turystów z Polski już 28 maja, a Włochy 3 czerwca. W Grecji obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna przestała obowiązywać 15 czerwca, w Hiszpanii z kolei 21 czerwca wraz z zakończeniem stanu alarmowego. Z tego względu warto na bieżąco sprawdzać sytuację w miejscu, w którym chce się spędzić urlop, aby spokojnie zaplanować wyjazd.

Popularne kierunki turystyczne, które wymagają wykonania testu na koronawirusa

Wiele turystycznych krajów decyduje się na odejście od rygorystycznych przepisów związanych z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny po przybyciu. Wynika to z poprawiającej się sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych państwach, które otwierają się na turystów z zagranicy i zachęcają ich do wakacyjnych podróży. Ich władze wciąż jednak chcą zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, dlatego w każdym z nich należy przestrzegać narzuconego reżimu sanitarnego. Warto więc pamiętać m.in. o podstawowych zasadach dotyczących higieny oraz zachowywaniu stosownego dystansu społecznego.

W niedługim czasie po otwarciu granic niektóre kraje, chcąc chronić zarówno swoich obywateli, jak i turystów, wprowadziły obowiązkowe testy na koronawirusa. Bez ich wykonania i uzyskania negatywnego wyniku nie można było przebywać na danym terytorium. Aktualnie coraz więcej państw odchodzi od tego wymogu, co ułatwia podróżowanie. Sytuacja związana z pandemią dynamicznie się jednak zmienia, dlatego warto na bieżąco sprawdzać aktualne informacje. Przed wyjazdem na wakacje należy więc sprawdzić, czy docelowe państwo pobytu wymaga przeprowadzenia takiego testu. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre kraje zamiast niego stosują inne, o wiele wygodniejsze zabezpieczenia. Wśród nich znajduje się, np. Chorwacja. Przy wjeździe na jej teren należy podać swoje dane (m.in. numer telefonu) i informacje dotyczące docelowego miejsca pobytu. W razie potrzeby mogą one zostać wykorzystane przez władze sanitarne, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia procedury w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jak zachowywać się na wakacjach, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Wyjeżdżając na wakacje, trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem pandemii COVID-19. Najważniejszym zaleceniem WHO jest mycie rąk przez minimum 30 sekund. Należy robić to regularnie (przynajmniej raz na godzinę lub po każdym kontakcie z przedmiotami, które były dotykane przez inne osoby), przy pomocy wody i mydła. Na urlopie nie zawsze ma się natychmiastowy dostęp do bieżącej wody, dlatego warto zaopatrzyć się w płyn do dezynfekcji na bazie co najmniej 60% alkoholu i oczyszczać tym środkiem ręce. Trzeba również pamiętać, aby w miarę możliwości nie dotykać powierzchni, z którymi mogli mieć częsty kontakt inni ludzie. Konieczne jest także zachowanie stosownej higieny kaszlu i kichania, nawet gdy nie są one spowodowane infekcją, tylko np. alergią. Rekomendowane jest zasłanianie ust i nosa łokciem, a nie otwartą dłonią. Lepiej też unikać dotykania swojej twarzy.

Podczas wakacyjnych podróży trzeba również przestrzegać reżimu sanitarnego obowiązującego w danym miejscu. Wyjeżdżając za granicę, powinno się sprawdzić, jakie obostrzenia stosowane są w danym kraju. Należy zabrać ze sobą maseczki ochronne, które są wymagane w wielu państwach np. w środkach transportu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, trzeba pamiętać o zasadach dystansu społecznego. W miarę możliwości warto zachowywać odpowiednią odległość od innych osób – najlepiej ok. 1,5 m. Co ciekawe, niektóre kraje wprowadzają pewne odgórne ograniczenia. Przykładowo, niektóre plaże w Hiszpanii i Włoszech mają zostać podzielone na sektory, dzięki czemu odległości między parasolami i leżakami poszczególnych turystów spełnią wymagane standardy.

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, takich jak kaszel lub gorączka, nie wolno ich ignorować, tylko jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniej jednostki medycznej.