4 lata temu

Numizmatyka – jak zacząć zbierać monety

Zdaje się, że numizmatyką stopniowo interesuje się coraz więcej ludzi. Jednym z czynników, który wpłynął na powiększenie się grona numizmatyków w Polsce, to większy dostęp do monet i banknotów z całego świata. Numizmatycy na całym świecie uzupełniają swoją kolekcję dzięki Internetowi. Jak jednak zacząć zbierać monety i nie zostać oszukanym w sieci? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym zamieściliśmy kilka porad dotyczących bezpiecznych zakupów monet i banknotów w Internecie.

Na początek – czym zajmuje się numizmatyka?

Należy pamiętać, że numizmatyka to przede wszystkim nauka pomocnicza historii, która zajmuje się badaniem środków płatniczych, których używano na przestrzeni wieków. Numizmatyka interesować więc będą przede wszystkim monety – technika ich wybijania, ich datowanie, analiza znaków menniczych itd. Kolekcjonowanie monet i banknotów zdaje się być efektem ubocznym tych działań. Okazuje się, że efektem niezwykle opłacalnym.

Inwestycja w stare monety

Zdecydowana większość monet nie jest zbyt cenna, jednak posiadając odpowiednią wiedzę i pieniądze można nabyć egzemplarze niezwykle wartościowe. Wydaje się, że najbardziej opłaca się kupować złote i srebrne monety, ponieważ wybijano ich znacznie mniej, niż np. brązowych, miedzianych itp. Dodatkowo takimi monetami posługiwano się znacznie rzadziej, dlatego dochowały się do naszych czasów w dobrym stanie. Stare monety bardzo rzadko tracą na wartości, a w przeważającej ilości ich cena stopniowo rośnie. Warto posłużyć się w tym miejscu przykładem. Na początku 2020 roku na aukcji została sprzedana złota moneta z wizerunkiem Edwarda VIII, która została wybita w 1937 roku. Jej cena końcowa osiągnęła aż milion funtów! Kilka lat wcześniej ten sam egzemplarz został sprzedany za 500 000 funtów.

Monety bulionowe – czym są?

Osoby, które chcą zainwestować swoje oszczędności w złote monety, jednak nie posiadają odpowiedniej wiedzy numizmatycznej, mogą kupować specjalny rodzaj monet. Są to monety bulionowe, które nazywane są inaczej inwestycyjnymi lub lokacyjnymi. Tego rodzaju monety nie są używane w obiegu i praktycznie można uznać je za ozdobne sztabki złota. Najbardziej znaną i jednocześnie pierwszą monetą bulionową na świecie jest złoty Krugerrand z RPA. Wartość monet inwestycyjnych opiera się wyłącznie na podstawie aktualnego kursu danego metalu. Aby zróżnicować ofertę i poszerzyć grono potencjalnych klientów, mennice wybijają monety bulionowe o różnej wadze – jednouncjowe, półuncjowe itd.

 

Gdzie poszerzać swoją kolekcję?

Tradycyjnie kolekcjonerzy kupują nowe nabytki do swoich zbiorów w profesjonalnych sklepach numizmatycznych. Właściciele takich punktów zazwyczaj specjalizują się w konkretnej epoce lub miejscu pochodzenia monet i posiadają obszerną wiedzę numizmatyczną. Dzięki temu każdy kolekcjoner może nabyć ciekawe egzemplarze, a także zdobyć cenne informacje. Innym miejscem, w którym poszerza się swoją kolekcję są Towarzystwa Numizmatyczne, które działają w każdym większym mieście w Polsce. Organizowane są także specjalne spotkania, na których kolekcjonerzy z całego kraju wymieniają się swoimi monetami. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na zakup monet i banknotów jest transakcja online.

Jak przechowywać monety?

Sposobów jest kilka. Dla niezbyt cennych monet używa się zazwyczaj specjalnych klaserów na monety, w których w przejrzysty sposób poukładamy naszą kolekcję. Niektórzy zwracają uwagę, że w takich klaserach monety mogą zmienić swój wygląd ze względu na różne reakcje chemiczne, a także są narażone na uszkodzenia przy przewracaniu stron. Droższym, jednak bezpieczniejszym i ciekawszym rozwiązaniem są kapsle na monety. Wykonane są z tworzywa sztucznego, a w środku kapsla znajduje się szczelnie zamknięta moneta. Kapsle składa się przeważnie w paletach, a następnie w szkatułach. Jest to najbardziej efektowny sposób na przechowywanie swojej kolekcji.

Kolekcjonowanie banknotów

Zdaje się, że kolekcjonowanie banknotów w Polsce zyskuje na popularności od niedawnej emisji banknotu kolekcjonerskiego o nominale 19 złotych. Jego cena na rynku szybko poszybowała w górę, przez co wiele osób zainteresowało się kolekcjonowaniem banknotów. Dla początkujących w tym hobby poleca się zazwyczaj kolekcjonowanie najbardziej dostępnych banknotów – w naszym kraju są to banknoty z okresu PRL – https://numimarket.pl/kategoria/banknoty-PRL-1944-1965_205/1.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny i zainteresujecie się numizmatyką. Warto podkreślić, że hobby to jest nie tylko opłacalne ze względów finansowych, ale także z powodu poszerzania swojej wiedzy historycznej.