4 lata temu

Masz pracę, którą kochasz? To ma dużą wadę

pasjonaci

Masz pracę, którą uwielbiasz, więc uważasz się za szczęściarza? Pamiętaj: istnieje potencjalny minus tej sytuacji. Inni ludzie mogą bowiem wykorzystać twój zapał do pracy. Z tym właśnie borykają się pasjonaci własnego zawodu.

Lubisz pracować, więc pracuj

Nowe badania pokazują, że menedżerowie często organizują nadgodziny bez wynagrodzenia lub rozdają je w dużych ilościach tym, którzy są pasjonatami swojej pracy. Innymi słowy, twoja miłość do pracy może być wykorzystana przeciwko tobie.

Analizując osiem wcześniejszych badań z udziałem ponad 2400 uczestników, naukowcy odkryli, że menedżerowie usprawiedliwiają się w ten sposób – mają bowiem poczucie, że lepiej jest wykorzystywać ludzi, którzy naprawdę angażują się w pracę.

 

Wspaniale jest kochać swoją pracę – mówi jeden z naukowców, Aaron Kay z Duke University w Północnej Karolinie. – Ale kiedy myślimy o miejscu pracy jako części pasji pracownika, łatwo doprowadzamy do nadużyć.

To uzasadnione wykorzystywanie może obejmować na przykład zmuszanie ludzi do pracy w weekendy lub święta. Zdarza się też, że pasjonaci wykonują zadania, które tak naprawdę nie są częścią ich pracy.

Pasjonaci są wykorzystywani. Skąd to wiemy?

W poprzednich badaniach zespołu wystąpiły znaczne różnice, a uczestnicy zostali uprzednio selekcjonowani. Ta tendencja do wykorzystywania to jednak wciąż wspólny wątek we wnioskach z eksperymentu.

W jednym z badań okazało się, że pracodawcy uważali, że bardziej akceptowalne jest wykorzystywanie artystów, którzy są pasjonatami swojej pracy niż innych. Inny eksperyment ujawnił, że pracodawcy bardziej akceptują wyzysk w przypadku ludzi z pasją. Takich jak artysta lub pracownik socjalny.

Pasjonaci usprawiedliwiają pracodawców

Badanie wykazało również odwrotny efekt: pracownicy, którzy byli wykorzystywani w swojej pracy, uważali się… za tym większych pasjonatów. Według zespołu kierowanego przez Troya Campbella z University of Oregon, może to być próba uzasadnienia przypadków złego traktowania.

By wyjaśnić tę analizę, pod uwagę wzięto kilka czynników psychologicznych kierujących pracownikami i pracodawcami. Po pierwsze: „niektórzy ludzie są takimi pasjonatami, że im to nie przeszkadza”. Po drugie: „pracownicy, o których mowa, i tak by się zgłosili”.

Naukowcy opisują to jako „uzasadnienie kompensacyjne”. To coś, co próbujemy sobie wyjaśnić, mając poczucie wykorzystywania. Innym przykładem może być racjonalizacja nierówności majątkowych. Tak dzieje się wtedy, kiedy twierdzimy, że bogaci mają trudniej, bo mają swoje własne, inne problemy.

Jeśli kochasz swoją pracę… nie martw się tym

Zespół odpowiedzialny za nowe badanie przyznaje, że próba pozbycia się tego problemu jest trudna. Jednak naukowcy chcą również sprawdzić nasze własne zachowanie wobec kolegów i przyjaciół.

A jeśli kochasz swoją pracę – to pamiętaj: to wciąż coś, co należy cenić. Większość z nas spędza dużo czasu w pracy, a spędzanie tych godzin w pozytywnym nastroju zawsze będzie korzystne.

 

Nasze badania nie mają nic wspólnego z zaprzeczaniem wartości pasji – mówi jeden z naukowców, Jay Kim z Duke University. – Istnieją twarde dowody na to, że pracownicy-pasjonaci korzystają na tym na wiele sposobów.

– To po prostu ostrzeżenie. Powinniśmy być świadomi negatywnego znaczenia kulturowego nacisku na znalezienie pracy, którą się kocha – dodaje.

Badania zostały opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology.