5 lat temu

Psychopatia wiąże się z nieprawidłową ekspresją genów

psychopatia

Czy psychopatia ma podłoże genetyczne? Nowe badania pokazują, że ekspresja wielu genów, które wcześniej specjaliści wiązali z autyzmem, jest nieprawidłowa również w przypadku skrajnej psychopatii. Naukowcy wykorzystali technologię komórek macierzystych do analizy ekspresji genów i białek w komórkach mózgowych psychopatycznych brutalnych przestępców. Odkrycia opublikowane w Molecular Psychiatry mogą otworzyć nowe możliwości leczenia psychopatii.

 

Psychopatia – czym jest?

Psychopatia jest ekstremalną formą zachowań aspołecznych, z około jednoprocentowym rozpowszechnieniem w populacji ogólnej i 10-30% wśród uwięzionych przestępców. Wiadomo, że psychopatia jest silnie dziedziczna, ale to, czy łączy się ona z nieprawidłową ekspresją genów lub białek w neuronach, pozostawało do tej pory niejasne. Sprawdzenia tego podjęli się skandynawscy naukowcy. Badanie przeprowadzili we współpracy międzynarodowej, między Uniwersytetem Finlandii Wschodniej, Uniwersytetem Helsińskim i Karolinska Institutet w Szwecji.

 

Psychopatia jest genetyczna?

W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy wykorzystali technologię komórek macierzystych do analizy ekspresji genów i białek związanych z psychopatią. Specjaliści skorzystali z komórek skóry badanych, by stworzyć pluripotencjalne komórki macierzyste. Następnie naukowcy dzielili je na neurony korowe i astrocyty. Badana populacja obejmowała psychopatycznych brutalnych przestępców i osoby zdrowe jako grupę kontrolną. Ponieważ psychopatii towarzyszy często nadużywanie substancji psychoaktywnych, badacze wybrali osoby, które ich nie zażywają. Dzięki temu mogli określić, które nieprawidłowości były związane wyłącznie z psychopatią.

 

Geny związane z psychopatią

Badanie pokazuje, że psychopatia wiąże się z silnymi zmianami w ekspresji genów i szlakami molekularnymi związanymi z odpowiedzią immunologiczną. Kilka z tych genów naukowcy powiązali również z autyzmem. W neuronach psychopatia łączy się z wyraźną regulacją w górę w RPL10P9 i ZNF132 oraz regulacją w dół w CDH5 i OPRD1. W astrocytach geny RPL10P9 i MT-RNR2 były regulowane w górę. Ekspresja tych genów wyjaśniła 30-92% wariancji objawów psychopatycznych. Psychopatia wiąże się również ze zmienioną ekspresją białek powiązanych z metabolizmem glukozy i układem opioidowym.

psychopatia

 

Psychopatia i nadzieje na jej leczenie

Kilka wcześniejszych badań sugerowało, że gwałtowne i psychotyczne zachowania wiążą się ze zmianami w metabolizmie glukozy i neurotransmisją opioidergiczną. Nowe odkrycia potwierdzają ideę nieprawidłowego funkcjonowania układu opioidowego jako czynnika leżącego u podstaw psychopatii. Sugeruje to, że stosowanie długotrwałych zastrzyków naltreksonu lub buprenorfiny w celu zrównoważenia układu opioidowego może być wykonalnym sposobem leczenia psychopatii. Dlatego naukowcy będą nadal wnikliwie badać ten trop.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews