5 lat temu

Rynek car sharingu w Polsce

Car Sharing, czyli wynajem aut na minuty to usługa, która prężnie rozwija się na całym świecie. W samej Europie korzysta z niej już nieco ponad 6 milionów osób. Wynik ten w dużej mierze jest zasługą Niemiec, gdzie obecnie car sharing liczy już 1,7 miliona użytkowników. Polsce daleko do tego wyniku, jednak śmiało można stwierdzić, że wynajem aut na minuty cieszy się w naszym kraju rosnącą popularnością.

Car Sharing w Polsce – aktualne dane

Zgodnie z danymi raportu DataArt obecnie w Polsce funkcjonuje aż 21 firm oferujących wynajem pojazdów na minuty. W dużej mierze dotyczą one jednak dwukołowców tzn. rowerów, hulajnóg czy deskorolek. Jeśli zaś zawęzimy te liczby wyłącznie do aut, to okazuje się, że firm stricte car sharingowych jest w Polsce zaledwie kilka. Ich łączna flota w grudniu 2018 roku wynosiła 3800 aut, z czego połowa funkcjonowała jedynie w Warszawie. Zmieniło się to nieco za sprawą usługi innogy go!, która w kwietniu 2019 roku wprowadziła na warszawski rynek 500 aut elektrycznych, które można wynająć na minuty. Co ciekawe, obok aut osobowych coraz częściej pojawiają się auta dostawcze o masie do 3,5 tony. Jest to ukłon w stronę firm, które od tej pory mogą zrezygnować z leasingu na rzecz car sharingu.

Kto korzysta z car sharingu w Polsce?

Nie ulega wątpliwości, że zainteresowanie car sharingiem w naszym kraju stale rośnie. Łączna liczba użytkowników zarejestrowanych aktualnie w aplikacjach car sharingowych wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Kto zatem najchętniej korzysta z tej usługi? W głównej mierze są to osoby młode, w wieku 20-35 lat. Zauważalna jest także znaczna przewaga mężczyzn – stanowią oni nawet 75% wszystkich użytkowników. Auta na minuty cieszą się największą popularnością w weekendy, choć coraz częściej wynajmowanie są również w tygodniu, w godzinach porannych. Ma to zapewne związek z korzyściami płynącymi z takiego rozwiązania, do których zalicza się m.in. możliwość bezpłatnego parkowania w strefach miejskich lub w przypadku aut elektrycznych – jazda po buspasach.

Car sharing w Polsce – prognozy na najbliższe lata

Firmy oferujące usługę car sharingu ani myślą zwalniać tempa. Już teraz blisko 85% z nich deklaruje zwiększenie posiadanej floty aut, a nawet ⅔ z nich chce wprowadzić swoją ofertę do kolejnych miast. Według szacunków, rynek car sharingu w Polsce będzie podlegać dynamicznemu rozwojowi, gdzie roczny wzrost ma wynieść około 30%. Nie są to może tak imponujące zmiany na tle całej Europy, gdzie szacowany wzrost car sharingu ma wynieść nawet 150% rocznie, jednak można uznać to za całkiem niezły wynik. Warto przy tym dodać, że do 2025 roku liczba użytkowników car sharingu ma sięgnąć 36 milionów. Nawet jeśli w naszym kraju będzie to jedynie ułamek tej liczby, to z pewnością idziemy w dobrą stronę.