5 lat temu

Zobacz nowy #Trashtag Challenge!

Powstał nowy #Trashtag Challenge i szybko stał się viralem.

To jedyny wirus, jakiego potrzebuje świat: trwający obecnie #Trashtag Challenge. W przeszłości mieliśmy już do czynienia z modnymi wyzwaniami, takimi jak Ice Bucket Challenge, lecz tym razem nie trzeba przygotowywać się na lodowate zimno. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu można oczyścić nie tylko otoczenie, ale też duszę.

Geneza wyzwania wzięła się od projektu rozpoczętego w 2015 r. przez UCO Gear, firmę produkującą odzież i sprzęt sportowy z Chicago. Jeden z użytkowników Facebooka – Byrono Román ogłosił niedawno to wyzwanie, umieszczając post, nawołujący „znudzonych nastolatków” do jego podjęcia.

Mieli posprzątać całą zaśmieconą przestrzeń wokół siebie i umieścić w mediach społecznościowych zdjęcia przed i po z dodanym hashtagiem #Trashtag. Odzew okazał się zarówno ogromny, jak i nieoczekiwany: w chwili, gdy zaczął się trend, internet zrobił swoje i wyzwanie stało się viralem.

Na samym Twitterze hashtag dotarł do ponad 600 000 ludzi, a na Instagramie został otagowany w przeszło 25 000 postów. W krajach nieanglojęzycznych, takich jak np.: Ameryka Łacińska, uczestnicy wyzwania umieszczają swoje zdjęcia, używając hashtagu #basurachallenge (basura po hiszpański oznacza „śmieci”).

Zdaniem niektórych uczestników, jest to „najfajniejsze wyzwanie w historii”. Inni zaczynają kontaktować się ze swoimi znajomymi w sieci i planują trashtagować określone miejsca. Użytkownik o nicku cleanmovement napisał na jednym z portali społecznościowych: „Dzięki temu ruchowi, mam teraz nieco więcej wiary w ludzkość”.

Wyzwanie zainspirowało już setki ludzi z całego świata. Od Indii i Malezji po Meksyk i Brazylię, urządzane są społeczne akcje, przyczyniając się do oczyszczania środowiska.

Wyzwanie dotarło również do Polski, gdzie urządzane są już pierwsze zbiórki w zanieczyszczonych miejscach, a reportaże o tym temacie pojawiły się w materiałach telewizyjnych i na stronach internetowych.

Jest to dowód na to, że krok po kroku, działając wspólnie, ludzie potrafią zrobić ogromną różnicę!