5 lat temu

Dzieci, które jedzą obiad, mają wyższe wyniki w testach

Potężny związek między sposobem żywienia a edukacją został ujawniony dzięki nowym badaniom ESMT Berlin. Okazało się, że uczniowie szkół podstawowych, którzy uczęszczali na ogólnodostępny program darmowych lunchów przez dłuższy czas, osiągali znacznie lepsze wyniki w nauce.

Między żywieniem a postępem w edukacji zachodzi wyraźny związek – uważają badacze z ESMT Berlin. Okazuje się bowiem, że uczniowie szkół podstawowych, którzy korzystali z ogólnodostępnego programu darmowych lunchów regularnie, osiągali znacznie lepsze wyniki w nauce. Według wyników badania, dzieci, które maksymalnie pięć lat spożywały regularnie posiłki w porze obiadowej, miały wyniki testu czytania o 18% wyższe niż uczniowie, którzy szkolne obiady spożywali zaledwie od roku. Eksperci wykazali także poprawę w wynikach testów matematycznych – o 9%.

Obiady i czytanie

Profesorowie Rajshri Jayaraman z ESMT Berlin i Tanika Chakraborty z Indyjskiego Instytutu Technologii zbadali wpływ indyjskiego programu „posiłków w południe” największego na świecie darmowego szkolnego programu obiadowego, z którego codziennie korzysta ponad 120 milionów dzieci.

„Pozytywny efekt regularnego żywienia, obserwowany przez dłuższy czas, wydaje się coraz wyraźniejszy.” – mówi profesor Jayaraman. „Poprzednie badania miały zmienne wyniki – i nie udało się uchwycić tego istotnego wpływu. Przeprowadzone przez nas doświadczenia pokazują, że prawdziwą korzyść z obiadów szkolnych zaobserwowano u dzieci, które korzystały z nich od dwóch do pięciu lat”.

 

Czy warto w to wierzyć?

Badaniom specjalistów można zaufać – jest to najdłuższe i najbardziej rozległe badanie dotyczące wpływu posiłków obiadowych na efektywność nauki dzieci w wieku szkolnym. Naukowcy wykorzystali dane z blisko 600 wiejskich obszarów w Indiach, obejmujących ponad 200 000 gospodarstw domowych. Ze względu na rozłożoną w czasie realizację programu – właśnie ze względu na rozległy obszar działania – byli oni w stanie zidentyfikować związek między regularnymi posiłkami a korzyściami z nauki.

Ustalenia naukowców potwierdzają zatem znaczną wartość udziału uczniów w bezpłatnych szkolnych programach. Według Światowego Programu Żywnościowego, 368 milionów dzieci na całym świecie (czyli co piąty uczeń) otrzymało bezpłatny posiłek szkolny w samym tylko 2013 r. Koszty posiłków objęły łącznie około 75 miliardów dolarów.

 

Źródło: ScienceDaily