5 lat temu

Ćwiczenie „bycia szczęśliwym” pomoże uzależnionym od substancji psychoaktywnych przed powtórną ucieczką w nałóg?

Osoby, które zmagały się z uzależnieniem od alkoholu, leków czy narkotyków często przyznają, że największym zagrożeniem jest pozorny powrót do zdrowia i bagatelizowanie objawów zbliżającego się nawrotu problemów. Tymczasem okazuje się, że po terapii uzależnień można wdrożyć udaną profilaktykę. I to w formie ćwiczeń wykonywanych w zaciszu własnego pokoju.

Stopień zadowolenia z życia a uzależnienie

Krótkie, przygotowane w formie tekstowej ćwiczenia, które można samodzielnie wykonywać, mogą znacząco podnieść poziom zadowolenia u osób dorosłych po zaburzeniach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Tak twierdzą badacze z Massachusetts General Hospital (MGH), Research Research Institute. Badanie, które opublikowano w wersji online Journal of Substance Abuse Treatment, jest pierwszym tego rodzaju eksperymentem. Wykonano go w celu sprawdzenia, czy „pozytywne” ćwiczenia psychologiczne zwiększają stopień zadowolenia z życia u osób wychodzących z nałogu używania substancji psychoaktywnych.

„Naukowcy zajmujący się uzależnieniami coraz częściej wykraczają poza tradycyjną metodę koncentracji na redukcji czy eliminowaniu zażywania substancji psychoaktywnych poprzez promowanie programów leczenia, które obejmują poprawę ogólnej jakości życia. Jednak zdobyte już pozytywne rezultaty badań naukowych rzadko są czynnie włączane do leczenia osób z zaburzeniami związanymi z używaniem tychże substancji” – mówi główny autor publikacji, Bettina B. Hoeppner , PhD, starszy pracownik naukowy w Research Research Institute.

Ćwiczenie szczęścia – czy to pomaga?

Dzięki losowym ankietom online ponad 500 osób dorosłych, które zgłosiły „bieżące lub poprzednie problematyczne używanie substancji psychoaktywnych”, otrzymało jedno z pięciu krótkich ćwiczeń tekstowych, które trwały średnio cztery minuty. Uczestnicy zgłosili największy wzrost zadowolenia po ukończeniu ćwiczenia Reliving Happy Moments, w którym wybrali jedno ze swoich zdjęć – to, które uchwyciło szczęśliwy moment z ich życia – i wpisali pod spodem tekst opisujący to, co działo się na zdjęciu i przypominający im miłe chwile. Ćwiczenie o nazwie Rozkoszowanie się, w którym uczestnicy opisali dwa pozytywne doświadczenia, zauważone przez nich i docenione poprzedniego dnia, doprowadziło do drugiego z rzędu najznaczniejszego przyrostu poczucia szczęścia. Kolejnym było Rose, Thorn, Bud, w którym badani wymienili istotne osiągnięcia dnia poprzedniego i przyjemność, którą spodziewali się z tej racji uzyskać następnego dnia. Odwrotnie, 3 Trudne Rzeczy, w którym uczestnicy zostali poproszeni o napisanie o trudnych wyzwaniach, z którymi mieli do czynienia w poprzednim dniu, doprowadziło do znacznego spadku odczuwania szczęścia.

Warto trenować szczęście!

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że łatwość użycia i skuteczność tych „pozytywnych” ćwiczeń psychologicznych sugeruje, że mogą być one obiecującymi narzędziami służącymi do wzmocnienia poczucia szczęścia podczas leczenia uzależnień – co może pomóc w długoterminowej drodze ku wyleczeniu.

„Te odkrycia podkreślają znaczenie równoważenia wyzwań związanych z odzyskaniem równowagi psychicznej dzięki pozytywnym doświadczeniom” – mówi Hoeppner, profesor nadzwyczajny psychologii na Wydziale Psychiatrii w Harvard Medical School. „Odzyskiwanie zdrowia psychicznego jest trudne, a żeby wysiłek był trwały, pozytywne doświadczenia muszą być wzmocnieniem odczuwanym po drodze” – dodaje.

Na podstawie: ScienceDaily.com