Ciekawostki o włosach – na pewno nie wiesz wszystkiego!

Na co dzień nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do faktów związanych z naszymi włosami – skupiamy się wyłącznie na ich pielęgnacji. Tymczasem ludzkie kosmyki skrywają mnóstwo fascynujących tajemnic, o których większość z nas nie ma pojęcia.

Po co człowiekowi włosy? Z czego wynika ich kolor? Jak szybko rosną i czemu wypadają? Czy można realnie wpłynąć na ich stan za pomocą kosmetyków? Odpowiadamy!

10 faktów o ludzkich włosach

 1. Główną funkcją włosów wcale nie jest, a raczej nie była, ta estetyczna. W końcu pokrywają one praktycznie całe ciało – nie ma ich tylko na spodach dłoni, stóp i wargach, resztę skóry porasta mniej lub bardziej widoczny meszek. Pierwotna rola włosów to termoregulacja ciała, co było o wiele bardziej istotne u zarania dziejów niż teraz.
 2. Ludzkie kosmyki są… elastyczne. Rozciągają się, na przykład pod wpływem wody, nawet o 10% i nic im wtedy nie jest. Chyba że są mocno zniszczone i kruche – w takiej sytuacji mogą się zwyczajnie złamać.
 3. Włosy składają się głównie z 80% keratyny i około 10–15% wody. Pozostała część to lipidy, minerały oraz pigmenty.
 4. Na ciele człowieka może znajdować się około 5 mln (!) mieszków włosowych. Ich liczba jest jednak zapisana w genach i kształtuje się na etapie życia płodowego. Z każdego z mieszków w ciągu całego życia wyrasta średnio 20–30 kosmyków. Jednocześnie codziennie ubywa nam nawet do 100 pukli, co jest naturalne w kontekście cyklu życia włosa.
 5. W ciągu dnia włosy rosną średnio o około 0,35 mm, czyli po miesiącu zwiększają długość mniej więcej o 1 cm, choć jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Niemniej takie czynniki, jak na przykład promieniowanie słoneczne, są w stanie przyspieszyć proces wzrostu – to dlatego pasma rosną latem lepiej niż zimą.
 6. Średnio na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tys. włosów. To oznacza, że jeśli rosną w średnim tempie uniwersalnym dla wszystkich ludzi, każdy produkuje miesięcznie 1–1,5 km nowych kosmyków (!).
 7. Włosy są naprawdę odpornym wytworem organizmu – o ile są zdrowe i w miarę grube. Okazuje się, że pojedynczy kosmyk może wytrzymać ciężar mniej więcej około 100 g, niektóre źródła podają, że nawet do 250 g (cienki i słaby zaledwie 20–40 g). W takiej sytuacji osoba o około 100 tys. włosów mogłaby hipotetycznie utrzymać na uplecionej z nich linie nawet do 10 ton (!). Brytyjscy fizycy podjęli też rozważania na temat tego, że słynna Roszpunka byłaby w stanie unieść na swoim warkoczu dwa słonie o łącznej masie 3 ton lub… 45 mężczyzn. ;)
 8. Włosy zawdzięczają swój kolor specjalnemu barwnikowi – melaninie. Ta z kolei może mieć formę rozproszoną i wtedy mamy do czynienia z fryzurą w jasnym odcieniu, lub ziarnistą – im jej więcej, tym pukle są ciemniejsze. Rożne proporcje tych mieszanek mogą dać według naukowców nawet 50 różnych kolorów włosów.
 9. Ludzkie kosmyki są… martwe. Jedyną żywą częścią włosa jest jego cebulka i tylko ona posiada zdolności do regeneracji, także ona jest odpowiedzialna za wzrost pukli. Jeśli więc chcemy realnie wpłynąć na kondycję pasm, a nie tylko czasowo ulepszyć ich wygląd, powinniśmy inwestować przede wszystkim w dobre kosmetyki oddziałujące na skórę głowy (np. Syoss), które dotrą do cebulek i odżywią je.
 10. Włosy… piją wodę. Chętnie pochłaniają ją nie tylko pod prysznicem w trakcie mycia głowy, lecz także z powietrza. Podatne kosmyki są w stanie wsiąknąć wilgoć o masie 30% tego, co same ważą. Warto wiedzieć, że im bardziej zniszczone pasma o odchylonych łuskach, tym więcej wody będą pochłaniały.

I jeszcze kilka naprawdę szalonych ciekawostek o włosach!

 1. Podczas gdy jednych czyjeś włosy często brzydzą, inni są w stanie wydać na nie fortunę. Pukle Elvisa Presleya sprzedano na przykład za zawrotną sumę 115 tys. dolarów.
 2. Rekordowo zapuszczone włosy damskie po 30 latach miały długość 5,6 m, a męskie – 6,8 m.
 3. Jeśli planujesz popełnić jakąś niewinną zbrodnię, lepiej uważaj – włosy to najczęstszy dowód sądowy. ;)
 4. Głowa jest w stanie osiwieć w kilkanaście dni pod wpływem bardzo dużego szoku czy stresu.
 5. Szacuje się, że kobiety w ciągu roku wydają na kosmetyki do włosów prawie 800 dolarów.
 6. Panowie spędzają na goleniu zarostu łącznie 5 miesięcy życia, a panie na suszeniu i stylizacji fryzury – 7 miesięcy.
 7. Włosy to wytwór ciała, z którego nie da się wyczytać płci człowieka. Szybciej od nich w ludzkim organizmie przybywa tylko szpiku kostnego.

Dagmara Deska