Co musisz wziąć ze sobą w góry?

Wypoczynek w górach pomoże Ci uciec przed miejskim życiem, jednak wymaga pewnego zaplanowania, by był całkowicie udany. Pogoda w Tatrach jest znacznie chłodniejsza, a aktywności zazwyczaj wymagają również specjalnego sprzętu i odzieży, więc potrzebujesz sporo miejsca w swoich walizkach. O tym, co będzie Ci najbardziej potrzebne, opowiedzą specjaliści z apartamentyzakopane.pl.

Określ, co chcesz robić

Sporządź listę działań, które planujesz zrobić na swoim górskim wypadzie. Obejmują one wszelkie czynności wymagające określonego sprzętu, takie jak turystyka piesza lub narciarstwo, a także te, które wymagają specjalnych ubrań i butów. Zapewne odwiedzisz też niejedną restaurację, więc warto wziąć ze sobą wyjściową odzież, którą na czas sportowych szaleństw zostawisz w apartamencie. Zakopane jest pełne wyjątkowych knajp, więc szkoda byłoby zrezygnować z okazji do skosztowania regionalnych przysmaków.

Więcej na apartamentyzakopane.pl

Sprawdzaj prognozy pogody

Sprawdź aktualną prognozę pogody w okolicy, do której podróżujesz i zapakuj odpowiednią odzież do warunków. Na zimowe wycieczki weź ze sobą ciepłe ubrania, taką jak kombinezon, kurtki, swetry, rękawiczki, czapki i szaliki. W cieplejszych porach roku zaplanuj strój tak, aby ubierać się warstwami. Chociaż dni w górach mogą być upalne, to i tak noce oraz poranki są często zimne. Pamiętaj również o tym, że dodatkowe pary skarpet przydają się zawsze – niezależnie od pory roku.

Odpowiednie buty to podstawa

Zapakuj dwie pary butów, nie wliczając tych, które będziesz nosić podczas wypraw górskich. Wybierz takie, które są odpowiednie do aktywności, jakie masz zamiar wykonywać. Zawsze w plecaku podręcznym miej też parę wygodnych butów, do których Twoja stopa jest przyzwyczajona. Całą resztę zostaw w apartamencie w Zakopanym – te zapasowe powinny wystarczyć, by zejść ze szlaku nawet wtedy, gdy nowe buty nie zdadzą egzaminu.

Przygotuj się na wyprawę

Zapakuj płyny, takie jak produkty do pielęgnacji włosów i skóry, w szczelnie zamkniętej plastikowej torbie. Podczas podróży w góry zmiany wysokości mogą spowodować wyciek, który może nie tylko zrujnować Ci ubrania, ale także wpłynąć na ich wodoszczelność. Pamiętaj o tym, że o torby możesz poprosić na recepcji w swoim apartamencie w Zakopanym.

WAŻNE! Bez względu na porę roku używaj kremów i okularów przeciwsłonecznych – promienie UV na wyższych wysokościach są znacznie bardziej inwazyjne.

W podręcznej torbie trzymaj również wszystkie niezbędne leki i opatrunki. Nawet najbardziej doświadczonym miłośnikom górskich wypadów mogą przydarzyć się wypadki, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność.