Samochody elektryczne – wady i zalety

Samochody elektryczne powoli zdobywają polski rynek. Co warto o nich wiedzieć już teraz, aby przygotować się na bezpieczną i wygodną eksploatację w przyszłości?

Czym są samochody elektryczne?

Za samochód elektryczny uznać można auto, które posiada przynajmniej jeden napęd lub silnik elektryczny. Pierwszy taki pojazd pojawił się już w latach 30. XIX wieku w Szkocji, a podobne prototypy były następnie prezentowane także w USA i Holandii. Auta elektryczne cieszyły się wzrastającą popularnością aż do XX wieku, kiedy to zaczęto na masową skalę stosować w motoryzacji silniki spalinowe – tańsze i pozwalające na pokonywanie większych odległości. Obecnie jednak napędy elektryczne ponownie zyskują uznanie, ze względu na ekologiczność oraz większą oszczędność. W Polsce oficjalnie pojawiły się w 1971 roku, kiedy to w podkarpackich zakładach WSK w Mielcu, rozpoczęła się seryjna produkcja pojazdów marki Melex. Podstawowym warunkiem do rozwoju elektromobilności nad Wisłą jest rozbudowa infrastruktury, która pozwoli na bezpieczną i efektywną eksploatację samochodów elektrycznych.

Samochody elektryczne na świecie

Pojazdy elektryczne coraz częściej pojawiają się na zagranicznych drogach. Rząd Francji przeznaczył 1,5 mld euro na budowę najważniejszych elementów infrastruktury. Rozbudowany program wdrażania elektrombilności mają także Niemcy. Stany Zjednoczone przeznaczyły 2,4 mld. dolarów na tworzenie stacji ładowania oraz produkcję baterii elektrycznych. Spore szanse na rozwój rynku elektromobilnego ma także Izrael, od lat ukierunkowany na odzwyczajanie obywateli od ropy i wprowadzanie rozwiązań proekologicznych.

Do najpopularniejszych na świecie aut elektrycznych należą modele Tesla Motors, które korzystają z wielu unikalnych rozwiązań. Sporą wydajność oferuje niewielki, kompaktowy BMW i3 – na jednym ładowaniu można nim przejechać ok. 160 km. Nieduże rozmiary posiada także popularny Nissan Leaf, którego zasięg sięga nawet 200 km. Na rynku samochodów elektrycznych swoją pozycję zaznaczyła marka Renault, której model ZOE może być ładowany nawet z domowego gniazdka.

Zalety i wady samochodów elektrycznych

Do największych zalet samochodów elektrycznych należą niskie koszty eksploatacji. Energię elektryczną można dodatkowo tanio pozyskiwać – np. za pośrednictwem paneli słonecznych. Dzięki prostej konstrukcji, samochody elektryczne są mniej awaryjne i nie wymagają wymiany oleju czy filtrów. Auto napędzane w ten sposób pracuje cicho, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardziej komfortowe. Generuje także znacznie mniej spalin, co wpływa korzystnie na środowisko. Samochody elektryczne uznawane są ponadto za bezpieczniejsze w czasie wypadku – nie ma w nich żadnych substancji grożących wybuchem.

Podstawową wadą aut elektrycznych jest stosunkowo nieduży zasięg na pojedynczym ładowaniu. Obecnie produkowane modele są w stanie przejechać maksymalnie 100 – 300 km. Stosowanie w czasie jazdy urządzeń pobierających energię, dodatkowo skraca ten dystans, a jedna sesja ładowania zajmuje przynajmniej kilka godzin. Samochody elektryczne posiadają też niewiele miejsc, przez co bywają niepraktyczne. Ich wadą jest ponadto cena – wciąż kilkukrotnie wyższa, niż w przypadku tradycyjnych pojazdów.

Samochody elektryczne, a spalinowe

Elektryczne samochody wyróżniają się na tle konwencjonalnych modeli spalinowych znacznie przystępniejszym prowadzeniem. Wiele z nich dysponuje bardzo dobrym przyspieszeniem, osiąganym zwłaszcza przy niskich prędkościach. Posiadają wysoki moment obrotowy, przez co ich obsługa jest zaskakująco sprawna w ruchu ulicznym. Samochody elektryczne projektowane są przede wszystkim jako pojazdy miejskie, zapewniające osiągi dorównujące prestiżowym modelom konwencjonalnych pojazdów.

Decydując się na zakup używanego pojazdu napędzanego w ten sposób, należy jednak pamiętać o jego dokładnym sprawdzeniu. W tym celu warto wykonać przegląd w jednym z punktów Autotesto – Ogólnopolskiej Sieci Ekspertów samochodowych, zrzeszającej najlepszych mechaników, rzeczoznawców i pasjonatów. Dzięki temu sprawność pojazdu zostanie dokładnie zweryfikowana.