Materace bez tajemnic

Jeśli chodzi o zakup materaca, osoby nieznające się na rzeczy mogą czuć się zagubione. W końcu ten dodatek do łóżka nie jest kupowany codziennie. Dodatkowo z roku na rok zmieniają się modele i niektóre mają inne właściwości, wypełnienie czy też twardość. Do tego dochodzi pokrowiec, który również posiada swoje parametry techniczne.

Jak wybrać materac?

Niemożliwe jest otrzymanie odpowiedniej porady od kogokolwiek w tej sprawie, ponieważ to, co jest dobre dla kogoś, może nie być dobre dla innych. Dlatego wybierając materac zawsze polegaj na osobistym poczuciu komfortu i własnych preferencjach dotyczących spania. Słuchanie potrzeb swojego organizmu ma duże znaczenie. Jeśli kogoś dręczą bóle kręgosłupa powinien zadbać o prawidłową twardość oraz podparcie. Z kolei dla osób z nadmierną potliwością nie zaleca się materacy piankowych, które mogą zwiększyć temperaturę ciała oraz sprawić, że rano obudzą się spoceni.

Jaki jest najlepszy materac – kieszonkowy czy piankowy?

Nie ma złych materacy, tak naprawdę wszystkie materace są dobre. Różnica leży w osobistych odczuciach konkretnej osoby, która korzysta z niego. Jeśli jednak porówna się typowy materac sprężynowy, z modelem, który ich nie zawiera, to widać od razu, że zmienia się okres użytkowania. Okazuje się, że sprężynowe odpowiedniki szybciej ulegają zużyciu i trzeba je częściej wymieniać. Ponadto większość modeli nieposiadających sprężynowego wypełnienia ma ograniczenia wagowe do 100 kg.

Jaki jest najlepszy rodzaj materaca dla mojego dziecka?

Wybór materaca dla dziecka jest trudnym zadaniem. Wszystko zależy od wieku malucha oraz zdrowia. Dzieci rosną mniej więcej do 16 roku życia. Rodzice muszą się wiec przygotować albo na częsta wymianę materaca lub na zakup większego posłania, który jest droższy, ale starcza na wiele lat.

Dodatkowo, w przypadku alergii, zaleca się, aby rodzice wybierali modele z wypełnieniem lateksowym, które posiada optymalna wentylację oraz blokuje namnażanie się roztoczy czy grzybów, które są bezpośrednim powodem wielu alergii. Jednak tu również trzeba mieć na uwadze możliwą alergię na lateks.

Niemowlaki oraz małe dzieci w wieku przedszkolnym powinny spać na niewysokim, piankowym materacu.

Jak często powinno się zmieniać materac?

Zaleca się wymianę materaca średnio, co 7-8 lat.

Czym jest pianka pamięciowa, tak zwana memory foam?

Pianka memory jest wysokoelastycznym materiałem służącym, jako wypełnienie materaca. Znana jest ze swoich niezwykłych właściwości. Elastyczna i sprężysta pianka dostosowuje się do konturów ciała śpiącej osoby i zapamiętuje jej kształt na długo po tym jak ona już na nim nie leży.

Jakie właściwości ma materac kokosowy?

Materac kokosowy zapewnia sztywność. Bez tego materiału nie jest możliwe stworzenie materaca o średniej i wysokiej sztywności. Istnieje błędne przekonanie, że użycie kokosa w materacu z sprężynami kieszonkowymi zmniejsza anatomiczne właściwości sprężyn. To oczywiście nie jest prawdą.

Co to znaczy, że materac jest dwustronny?

Ten typ materaca pozwala odwrócić go na drugą stronę, według potrzeb i upodobań. Dwustronne materace przydają się w leczeniu okresowego bólu pleców. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe działanie materaca gwarantuje jego regularne odwracanie.

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy dla ciężkich osób?

Wszystkie materace piankowe, także te z pianką lateksoidalną oraz czystym lateksem są idealne dla cięższych osób. Trzeba mieć jednak na uwadze, że twardość materaca ma również duże znaczenie. Dla cięższych osób o wadze powyżej 80 kg zaleca się stosowanie modelu z dużą gęstością pianki, który jest bardziej twardy w odczuciu a co za tym idzie mniej podatny na odkształcenia spowodowane dużym ciężarem ciała.

Który materac jest lepszy – miękki czy twardy?

Uważa się, że twardszy materac jest lepszy. Wypróbuj różne materace, aby dowiedzieć się, kto jest dla Ciebie najlepszy. Materac powinien przybrać kształt ciała, a nie odwrotnie!

Czym jest lateks?

Naturalny lateks do produkcji materacy jest pozyskiwany z soku drzewa kauczukowego Hevea. Charakteryzuje się przyjemną, miękkością i elastycznością. Jest to jeden z najpopularniejszych wypełniaczy w Europie. Należy jednak pamiętać, że w materacach nie stosuje się 100 % czystego lateksu, ponieważ ten materiał nie występuje naturalnie w przyrodzie. Maksymalna zawartość lateksu, jaką udaje się pozyskać z natury to ok 35%.

Co zrobić, aby mój materac był bardziej miękki?

Sprawienie, że materac będzie bardziej miękki jest proste. Zwiększenie miękkości posłania można zrobić na kilka sposobów. Najbardziej popularną metodą jest zastosowanie dodatkowej nakładki na materac. Takie uzupełnienie do łóżka występuje w kilku wymiarach. Zazwyczaj dostępne wysokości to 4,6 i 8 cm. Wykonane z pianki lub lateksu posiadają wszystkie zalety konkretnego wypełnienia i są niedrogą inwestycją, która nie nadszarpnie domowego budżetu.