Umywalki łazienkowe a historia kanalizacji, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Bieżąca woda i kanalizacja są dziś podstawowym dobrem. Zapomina się, że do niedawna był to luksus, na który stać było niewielu. Co warto wiedzieć o historii kanalizacji i umywalkach łazienkowych?

Kiedy powstała pierwsza kanalizacja?

Początki kanalizacji sięgają już starożytnych cywilizacji z lat 2800-2400 p.n.e. Indyjskie miasta wyposażone były w rury umieszczone pod kamiennymi płytami ulic. Doprowadzały one ścieki z okolicznych domów do pobliskich rzek. Dopiero w VII wieku w między innymi Rzymie i Babilonie powstały podobne systemy odprowadzania ścieków.

Umywalki łazienkowe a europejska kanalizacja – jak wyglądały początki?

Co ciekawe, w nowożytnej Europie to w Bolesławcu (w 1559 roku) pojawiła się pierwsza częściowo murowana kanalizacja. Następnie występowała ona w coraz to większych europejskich miastach, jednak kanalizacja nie była ze sobą skoordynowana. Co ciekawe, w XVIII wieku umywalki łazienkowe występowała na klatkach schodowych i od tamtego czasu przeszły długą drogę rozwoju.

Kanalizacja na wielką skalę miała miejsce dopiero w XX wieku

Pierwsza skoordynowana kanalizacja powstała dopiero w XIX wieku w Hamburgu. Po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1842 roku, miasto zdecydowało się na zbudowanie podziemnej sieci kanalizacyjnej, opracowanej przez Williama Heerleina Lindley’a – angielskiego inżyniera. Co więcej, zaprojektował on również kanalizację dla m.in. Pragi, Włocławka i Warszawy.

Umywalki łazienkowe – jak zmieniły się na przestrzeni czasu?

Początkowo funkcję zlewozmywaków i umywalek łazienkowych pełniła miska. Następnie używanymi materiałami do stworzenia umywalki były drewno i kamień. W XX wieku umywalki łazienkowe zaczęły być produkowane na szeroką skalę – używano do tego stali i granitu. Obecnie umywalka łazienkowa może przybierać wiele form – może być ona wykonana ze stali nierdzewnej, granitu, kamienia, a nawet szkła. Dobór materiału zależy głównie od preferencji aranżacyjnych domowników. A z czego wykonana jest wasza umywalka?