Rower górski – jakie powinien mieć koła i dlaczego to takie ważne?

Rowery górskie są najczęściej wybieranymi modelami przez Polaków. Trudno się temu dziwić. Wydają się one najbardziej uniwersalne. Można nim jechać zarówno na wycieczkę górską, ale również dojeżdżać do pracy. Oczywiście dla miłośników jazdy w trudnym terenie najlepiej sprawdzają się rowery mtb. To również najlepsze modele na miłośników torów przeszkód.

Czym kierować się przy wyborze roweru?

Otóż, wiele osób przy wyborze roweru zwraca głównie uwagę na cenę. Co oczywiście nie jest wskazane, gdyż jak wiadomo najważniejsza jest jakość. A jakość ściśle wiąże się z oponami. Szczególnie, jeżeli mamy do czynienia z cyklistą z prawdziwego zdarzenia, a nie rowerzystą okazjonalnym. Ważny jest również materiał wykonania, a nie sam dizajn. Zatem należy się zastanowić, czy zakup roweru górskiego spowodowany jest modą, czy może prawdziwą pasją.

Bo rozmiar jest ważny

Koło to synonim doskonałości. Trudno się z tym nie zgodzić. Ten niepozorny element wynaleziono już w połowie IV tysiąclecia p.n.e. Zatem to szmat czasu temu. Jasno można stwierdzić, że koło zmieniło bieg historii i zdecydowanie ułatwiło życie ludziom.

Również w rowerze górskim to najważniejszy element. Odpowiada on w dużej mierze za jakość jazdy, ale jednocześnie bezpieczeństwo. Na nim, jak wiadomo nie można oszczędzać. Tutaj już można stanąć przed dużym dylematem. Otóż czy zdecydować się na koła 26 cali, 27,5 cala, a może 29?

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór roweru górskiego oznaczał koła 26 calowe. Ale wraz z rowerami mtb Garego Fishnera nastąpił zwrot w stronę większych opon. Zatem należy jasno i wyraźnie stwierdzić, że rozmiar ma znaczenie i należy dopasować go do rodzaju i stylu jazdy. Otóż rowery górskie z oponami 29 cali są idealne do bardzo trudnych warunków. Zapewniają szybką i stabilną jazdę, a jednocześnie nadają się na trudne i błotniste trasy. Świetnym wyborem na kręte ścieżki i strome podjazdy jest rower górski z kołami 26-calowymi.

Tutaj na uwagę zasługuje jego szybkość i jednocześnie zwrotność. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na niższą wagę modeli 26 calowych. Swego rodzaju pomostem pomiędzy tymi dwoma rozmiarami są rowery mtb z kołami o średnicy 27,5 cala. W tym przypadku to najlepszy wybór, jeżeli nie można zdecydować się co wybrać. Taki rower ma też sztywną ramę. Oczywiście wybór odpowiedniej średnicy kół wpływa na jakość jazdy, ale również jej komfort i dopasowanie do terenu.

Waga koła- im mniej tym lepiej

Kobiety niewątpliwie nie preferują rozmów o wadze, przynajmniej swojej. Jednak w przypadku roweru górskiego to nie ich waga jest ważna, ale waga koła. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Zatem należy wybierać koła o niskiej wadze. Dzięki temu łatwiej się rozpędzić i jednocześnie manewrować, co również wpływa na jakość jazdy.

Ale niska waga koła wcale nie oznacza, że jest ono mniej wytrzymałe. Tutaj również trzeba odnieść się do praw fizyki i momentu bezwładności. Zatem prostym językiem można to ująć tak, że im dalej koło znajduje się od środka, tym jego waga jest większa. Zatem jazda może być mniej dynamiczna.

Bo istotne znaczenie ma każdy element koła

Jeżeli już mamy wybrany rozmiar koła oraz dobraną odpowiednią wagę należy także zwrócić uwagę na piasty. Odpowiadają one za łożyskowanie koła. Zatem wpływają na mniejszy, bądź też większy opór. Tak więc na tym elemencie nie można również oszczędzać. Na samym końcu ważny jest jeszcze materiał z jakiego wykonane są koła.

W tym przypadku jednocalowy jest najlepszym wyborem do jazdy po asfalcie, z kolei 2,5 calowy sprawdzi się do zjazdów, a nawet górskich tras. Jednak miłośnicy ekstremalnej jazdy zdecydowanie powinni postawić na modele 3 calowe. Sprawdzą się ona nawet na piasku, czy błocie.

Zatem wybór odpowiednich kół do roweru mtb ma najważniejsze znaczenie. Warto tutaj zastanowić się, jaki typ jazdy preferujemy. Niewątpliwie ważna jest jakość materiału, bo jakość oznacza po prostu trwałość i niezawodność.

Na samym końcu warto jeszcze wiedzieć, że jeżeli mamy powyżej 1,65 to jazda nawet z dużymi kołami będzie komfortowa. Zdecydowanie gorzej, gdy nasz wzrost jest niski, szczególnie, gdy wynosi poniżej 1,60 cm. W takim przypadku rower mtb z kołami 29 cali jest niezbyt dobrym wyborem.