Żeglowanie – pasja dla dorosłych i dzieci

Żeglowanie to pasja wielu osób. Często staje się udziałem całych rodzin. Wspólna żegluga z dziećmi zacieśnia więzi i pozwala spędzić razem drogocenny czas.

Kiedy zabrać dzieci na jacht

Nie ma jednego, idealnego momentu na rozpoczęcie żeglowania z dziećmi. Nawet kilkumiesięczne brzdące można zabrać ze sobą na jacht – wystarczy dobrze się przygotować, zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, a podczas rejsu uwzględnić wszystkie ich potrzeby. Żeglując z dziećmi liczy się przede wszystkim rozwaga, odpowiedzialność i bezpieczeństwo. Z pewnością łatwiej zabrać na pokład dzieci w wieku szkolnym, których nie trzeba tak bardzo pilnować jak kilkulatków. Ponadto, to dobry moment aby „zarazić” dzieci pasją do żeglowania, oswoić z życiem na jachcie, przydzielić obowiązki odpowiednie do ich wieku, czy podzielić się podstawową wiedzą niezbędną podczas rejsu po morzu, zaczynając choćby od nauki węzłów. Jeśli dzieci złapią bakcyla, takie pierwsze wprawki z rodzicami z pewnością ułatwią im później zdanie egzaminu na patent żeglarza jachtowego, który można uzyskać od 14 roku życia.

Żeglowanie z dziećmi to same korzyści

W dzisiejszych czasach najczęściej słyszy się kierowany pod adresem młodych ludzi zarzut – ciągle siedzi przy komputerze lub ze smartfonem w ręku”. Prawdą jest, że w społeczeństwie, w którym powszechnie dostępna jest technologia, elektronika i gadżety, młodzież chętnie z niej korzysta. Niejednokrotnie – za często. Dlatego wspólna żegluga może być sposobem na oderwanie dzieciaków od komputerów, możliwością zaszczepienia w nich nowej pasji, którą w późniejszym życiu będą rozwijać. Rejsy morskie to doskonała szkoła życia. Ponadto, żeglowanie pozwala na wspólne spędzenie czasu i zacieśnianie rodzinnych więzi. Ten sposób wakacji nigdy się nie nudzi! Warto wspólnie podjąć się żeglugi, zaczynając oczywiście od miejsc uznanych za najłatwiejsze i najbezpieczniejsze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Żeby żegluga była wspaniałą przygodą, niezwykle ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Na początek dobrze gdyby dzieci potrafiły pływać, a co ważniejsze nie bały się kontaktu z wodą. Warto zatem jeszcze przed rejsem umożliwić im częste wyjścia na basen, gdzie pod okiem rodzica lub instruktora będą rozwijać swoje pływackie umiejętności. Bez względu na to czy dziecko potrafi pływać, czy też nie, podczas rejsu powinno bezwzględnie nosić kamizelkę ratunkową – dostosowaną wielkością do wieku i wagi dziecka. Przydadzą się również szelki bezpieczeństwa. Sprawny, niezawodny i zadbany jacht jest szczególnie istotny podczas rejsów rodzinnych. Dobrze gdyby mogła go obsłużyć minimalna liczba osób, bo w praktyce jedno z rodziców często zajęte jest doglądaniem dzieci. Jeśli w naszej załodze są małe dzieci, dobrze sprawdzi się siatka bezpieczeństwa baby-net mocowana do wokół jachtu do słupków relingu.
Aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi niespodziankami warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie – zdrowotne i od nieszczęśliwych wypadków, uwzględniające wakacje na jachcie.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat żeglowania ze swoimi pociechami, zajrzyj na stronę www.punt.pl/zeglowanie-z-dziecmi. Portal pełen jest porad dla skipperów, dzięki którym można lepiej i bezpieczniej przygotować się do rejsu morskiego. Taka wyprawa będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem. Być może rozbudzi w nich pasję, która potrwa całe życie.