Odpady wielkogabarytowe – jak się ich pozbyć?

Wielkogabarytowe odpady potrafią stanowić nie lada problem dla osób, które chcą się ich pozbyć. Ich przechowywanie jest trudne ze względu na ich duży rozmiar, a wyniesienie ich do zwykłych pojemników na odpady zmieszane nie jest możliwe. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się odbiorem i wywozem śmieci ponadgabarytowych.

Wywóz gabarytów – jak pozbyć się problemu?

Firmy wywożące śmieci wielkogabarytowe (jak ta: http://eko-gruz-lodz.pl/wywoz-odpadow/) dysponują odpowiednim wyposażeniem, takim jak kontenery o różnych pojemnościach, big bagi, samochody ciężarowe czy cięższy sprzęt. W zależności od umowy, udostępniają je regularnie (najczęściej w przypadku osiedli z budynkami wielorodzinnymi) lub na zamówienie (budynki jednorodzinne, ogródki działkowe, tereny niezamieszkane). Kontenery na wielkogabarytowe odpady są podstawiane na określoną ilość dni, podczas których zawiadomieni o tym mieszkańcy danego obszaru mogą wrzucić do nich gabarytowe śmieci. Wynajęte kontenery są zabierane po tym określonym czasie, a ich zawartość wywożona do przeznaczonego do tego miejsca i odpowiednio utylizowana.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych – co zalicza się do śmieci ponadgabarytowych?

Odpady wielkogabarytowe to wszystkie śmieci, które nie zmieszczą się w standardowych pojemnikach na odpady zmieszane. Warto jednak pamiętać, że jest to grupa nie obejmująca odpadów budowlanych, takich jak gruz czy elementy stolarki, a także tzw. elektrośmieci, czyli wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Do śmieci ponadgabarytowych, które można umieszczać w zamówionych kontenerach, należą:

– zużyte opony,

– meble,

– wózki dziecięce i duże zabawki,

– duże elementy armatury, takie jak wanny,

– dywany i wykładziny,

– duże opakowania, skrzynie itp.

Wywóz śmieci gabarytowych – komu zlecić?

Wywóz i odbiór odpadów wielkogabarytowych zawsze powinien być nadzorowany przez specjalną firmę, która przetransportuje śmieci w przeznaczone do tego, odpowiednio zabezpieczone miejsce, za pomocą profesjonalnego sprzętu. Tylko w takim przypadku możemy mieć pewność, że odpady zostaną odpowiednio zutylizowane, a cała operacja nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska.

Wywóz odpadów w Łodzi oraz innych dużych miastach jest zazwyczaj realizowany zgodnie z harmonogramem w danym rejonie lub na zamówienie klienta, kiedy jest taka potrzeba. Warto szukać doświadczonych firm, dysponujących profesjonalnym sprzętem i trzymających się ustalonych terminów.

Wywóz odpadów budowlanych – jak zamówić usługę?

Poza odpadami wielkogabarytowymi, firmy zajmujące się odbiorem śmieci proponują też często usługę wywozu odpadów budowlanych. Jest to odmienne zlecenie – na umówione miejsce firma podstawia specjalny kontener o dostosowanej do wymagań klienta wielkości, w którym można umieszczać wyłącznie odpady budowlane, takie jak gruz czy elementy stolarki. Można liczyć także na dodatkowe usługi, takie jak wynajem zsypów do gruzu. Zaletą takiego rozwiązania jest szybki odbiór odpadów budowlanych po remoncie, dzięki czemu nie zalegają na działce i nie utrudniają dalszych prac.