Trekking w górach – co ze sobą zabrać?

Coraz bliżej wrześniowe i październikowe dni, które są wręcz idealne, by wziąć trochę urlopu i wybrać się na trekking w góry. W Polsce mamy przecież Tatry, urzekające Karkonosze i Bieszczady, a także Beskidy. Południe kraju obfituje w górskie krajobrazy, zachęcając do spakowania plecaka i wybrania się na pieszą wędrówkę. Co spakować, by być świetnie przygotowanym na zmieniającą się w górach pogodę?

Odpowiednia odzież

W góry najlepiej jest się ubierać na cebulkę, przy czym poszczególnych warstw nie powinno być zbyt wiele. Najlepiej jest kupić sobie dobrą termiczną bieliznę, a dokładnie koszulkę, z krótkim lub długim rękawem. Na to wystarczy założyć bluzę, najlepiej z kapturem. Dobrze sprawdzi się bluza polarowa, jednak głównie na chłodniejsze dni. W ciepłe dni na górę można założyć dżinsową koszulę albo koszulę w kratkę. Do plecaka warto też schować coś od wiatru i deszczu, tutaj najlepiej sprawdza się kurtka typu Softshell. Na ciepłe jesienne dni nie trzeba zakładać długich spodni, szczególnie jeżeli podczas trekkingu planuje się eksplorować górskie doliny. Nie można zapominać też o wygodnej bieliźnie osobistej. Szczególnie kobiety warto uczulić na to, by wybierały prostą i klasyczną bieliznę bawełnianą, która nie jest ozdobiona koronką. Gdy nosi się plecak, oraz gdy w ogóle jest się w ruchu przez wiele godzin, koronkowe ozdoby mogą uwierać i ocierać.

Odpowiednie obuwie

Oczywiście zakup odpowiedniej odzieży jest ważny, jednak ani softshell ani bluza polarowa nie mają tak dużego znaczenia, jak odpowiednie buty. Warto zatem zainwestować w odzież ze sportowych marketów, ale buty kupić już rzeczywiście droższe, by posłużyły przez kilka sezonów. Buty trekkingowe to zwykle buty niższe niż te do chodzenia po wyższych górach. Takie buty powinny być lekkie i przewiewne, oraz powinny odpowiednio chronić stopę i kostkę. Warto pamiętać, że nawet jeżeli nie planuje sę zdobywać górskich szczytów, dobre buty to zawsze podstawa by bezpiecznie poruszać się w górskich rejonach. Szybko zmieniające się warunki w górach wymagają bowiem butów o doskonałej przyczepności, tak by bezpiecznie można było schodzić ze szlaku nawet po ulewnym deszczu.