Praca jako programista

Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Odpowiednio przygotowany i wykształcony pracownik może przebierać w ofertach i to do niego należy decydujący głos. Przed podjęciem pracy, może więc stawiać swoje warunki. Zmieniają się też tendencje w kwestii zawodów. Te, które kiedyś biły rekordy popularności, powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś przez pracodawców najbardziej pożądani są na przykład programiści.

Zalety i wady pracy jako programista

Zawód programisty od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie dość, że absolwenci kierunków informatycznych mogą przebierać w ofertach pracy, to na dodatek mogą też liczyć na dużo wyższe wynagrodzenia niż ich rówieśnicy po innych kierunkach. Polscy specjaliści z tej branży są również doceniani za granicą. Oczywiście praca w zawodzie programisty – zresztą, jak w każdym innym – niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady. Zacznijmy od tych pierwszych. Jak już wspomnieliśmy, ogromne możliwości znalezienia zatrudnienia, dobre warunki pracy wiążące się z wysokim wynagrodzeniem, możliwość ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności, a co za tym idzie szybkiego awansu, a także prestiż społeczny. Niewątpliwym atutem jest też fakt możliwości pracy zdalnej oraz elastyczny grafik. Jednak, żeby nie było tak kolorowo, są też wady. Wśród nich wymienić można pracę samodzielną, a więc niewielki kontakt z innymi osobami, negatywny wpływ na zdrowie – godziny spędzone przez komputerem każdemu dadzą się we znaki, a także pracę pod presją czasu oraz konieczność ciągłego poszerzania wiedzy, co zwykle trzeba robić w wolnym czasie.

Jak zostać programistą?

Pożądani programiści to oczywiście tacy, którzy mają odpowiednie wykształcenie. Odpowiednie, czyli jakie? Podstawą są studia informatyczne, podczas których zdobywa się wiedzę z zakresu programowania. Ważne są też same umiejętności – zdarza się, że pracodawcy wybierają programistę z wykształceniem średnim jeśli na etapie rekrutacji okazuje się, że potrafi lepiej wykorzystać wiedzę w praktyce, ma większe umiejętności analitycznego myślenia lub jest bardziej kreatywny niż kontrkandydat po studiach. Dokształcać się można też na różnego rodzaju kursach. Ważne jest, aby osoba na tym stanowisku znała bardzo dobrze język angielski.

Oferty pracy można znaleźć np. tutaj: https://www.jober.pl/p/programista/

Zarobki programisty

Zarobki programistów są jednymi z bardziej zróżnicowanych – biorąc pod uwagę ich wysokość. Wszystko bowiem uzależnione jest od umiejętności, zawodowego doświadczenia i miejsca pracy. W zdecydowanej większości przypadków znacznie przekraczają one średnie krajowe wynagrodzenia. Szacuje się, że przeciętnie programiści dostają 4100 zł netto miesięcznie. Pensje oczywiście wzrastają wraz z doświadczeniem i często przekraczają nawet 10 tysięcy złotych.

Gdzie najlepiej pracować jako programista?

Zawód ten otwiera przed nami wiele drzwi – specjaliści z tej branży poszukiwani są na całym świecie. Wśród najpopularniejszych miejsc pracy są korporacje i agencje reklamowe. I tutaj możliwości jest wiele. Możemy zdecydować się na pracę u rodzimego pracodawcy – tak dla przykładu, nabór na to stanowisko systematycznie prowadzą takie firmy jak COMARCH czy X-KOM. Oprócz tego, możemy też pracować w kraju, u zagranicznego pracodawcy albo wyjechać za granicę. Można wybrać pracę na etacie bądź działać jako freelancer realizując kilka zleceń jednocześnie.