Przeprowadzka: 9 najważniejszych elementów, o których nie możesz zapomnieć

Każda przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania będzie stresująca. Możemy uważać się za największych twardzieli tego świata, ale wizja nowego mieszkania oraz kompletnie obcego nam otoczenia będzie wywoływała od czasu do czasu dość nieprzyjemny dreszczyk. Emocje związane ze zmianą miejsca zamieszkania mogą czasem na tyle mocno zaprzątać nam głowę, że podczas szykowania się do tego wydarzenia, zapomnimy o paru istotnych kwestiach. Dzisiaj prezentujemy więc 9 najważniejszych elementów, o których absolutnie nie wolno zapominać podczas szykowania się do wyprowadzki.

1. Sprawdź, czy firma przeprowadzkowa jest ubezpieczona

W wielu przypadkach decydujemy się skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej, która przede wszystkim wyniesie rzeczy z naszego obecnego mieszkania, przewiezie je do nowego miejsca odpowiednimi pojazdami, a następnie je tam wniesie. Sprawdzenie doświadczenia takiej firmy podczas jej wyboru jest oczywiste, ale nagminnie zapominamy o upewnieniu się, czy firma posiada ubezpieczenie. Teoretycznie każdy taki przedsiębiorca musi mieć ubezpieczenie OC, z którego wypłacone będą nam pieniądze, jeśli tylko nasz dobytek ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu. W praktyce jednak wciąż zdarzają się firmy, które nie dbają o ten element albo polisa ubezpieczeniowa jest wyjątkowo nieatrakcyjna dla klientów. Warto to sprawdzić.

2. Koniecznie naszykuj się na wymianę zamków

Jeśli wyprowadzasz się do nowo zakupionego przez Ciebie domu lub mieszkania z rynku wtórnego, to koniecznie naszykuj się do wymiany zamków. Zrób to praktycznie natychmiast po przyjechaniu do nowego miejsca. Nigdy nie masz pewność, jak wielu osobom poprzedni właściciel rozdawał klucze do mieszkania. Lepiej założyć nowe zamki i spać spokojnie.

3. Zdobądź jak najwięcej materiałów do pakowania

Myślisz, że Twoje walizki podróżne oraz kilka kartonów znalezionych w piwnicy wystarczą do tego, aby w pełni się spakować? Niestety, jeśli zabierasz większą część dobytku, będziesz potrzebował tych materiałów więcej, niż może Ci się wydawać. Odpowiednio wcześniej rozpocznij zbieranie materiałów do pakowania. Kartony możesz kupić lub zdobyć w lokalnych sklepikach czy marketach. Poproś rodzinę i znajomych o zbieranie gazet, a sam zaopatrz się dodatkowo w dużo taśmy klejącej, worków na śmieci, trochę folii bąbelkowej i markery do znakowania pudeł.

4. Nie zapomnij napisać, co włożyłeś do pudła

Dobrym zwyczajem podczas pakowania rzeczy jest opisywanie kartonów czy worków. Po przyjeździe na nowe miejsce rozpakowywanie stanie się o wiele łatwiejsze, a Ty zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i swoje nerwy.

5. Bagaż podręczny to najważniejsza sprawa

Zaskakująco wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że przeżycie pierwszej nocy w nowym mieszkaniu będzie bardzo trudne, jeśli nie ma się dostępu do podstawowych rzeczy. Nierzadko już kolejnego dnia po przeprowadzce musimy iść do pracy, ale jak tu się umyć czy ubrać w coś sensownego, jeśli nie wiemy, gdzie są nasze rzeczy? Bagaż podręczny powinna naszykować sobie każda osoba, która wyprowadza się razem z nami. Podstawowa odzież, kosmetyki, ręczniki, czajnik do zagotowania wody czy komplet talerzy i sztućców, ułatwią nam przetrwanie pierwszej doby po przeprowadzce.

6. Szanuj swoje dokumenty

Na pewno każdy z nas gromadzi w domu stosy dokumentów. To nie tylko potwierdzenia opłaconych rachunków, ale także różnego rodzaju umowy, papiery od naszych samochodów, świadectwa ślubu czy chrztu i wiele innych rzeczy, które absolutnie nie mogą zaginąć. Aby tego uniknąć, najlepiej zebrać dokumenty w jedną całość, odpowiednio je sobie posegregować, a następnie spakować do osobnego pudełka. Warto pudło z dokumentami przewieźć na własną rękę, jeśli tylko mamy taką możliwość.

7. Zmiana adresów do korespondencji

Może i wydaje się to banalne, ale nie wolno zapominać o wprowadzeniu zmian w adresach do korespondencji w firmach i instytucjach. Dotyczy to, chociażby banków, operatora telefonii komórkowej, państwowych instytucji finansowych, ZUS-u czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie chcemy przecież, aby pisma z tych firm i instytucji przychodziły do starego miejsca zamieszkania, gdzie być może nikt nie będzie mógł nam ich odbierać.

8. Wyjątkowo cenne przedmioty przewoź osobno

Niektórzy posiadają w swoim domu naprawdę cenne i jednocześnie bardzo delikatne rzeczy. Może to być na przykład piękny zestaw do kawy, pamiątka po dziadkach, która nierzadko ma nie tyle wartość majątkową, ile sentymentalną. Czasem jednak do przewiezienia będą także drogie instrumenty, cenne obrazy i inne dzieła sztuki, które zdecydowanie nie mogą nam się uszkodzić. Do przewozu takich rzeczy warto wynająć osobną firmę transportową, która specjalizuje się w tego typu zadaniach. Firmy te mają dodatkowe ubezpieczenia i przede wszystkim specjalistyczny sprzęt do wynoszenia i zabezpieczania takich przedmiotów na czas ich transportu.

9. Dobrze zabezpiecz meble oraz sprzęt elektroniczny

Specjalnym traktowaniem podczas przeprowadzki muszą być objęte meble, oraz sprzęt elektroniczny. W przypadku mebli, jeśli ich nie rozbierasz, zacznij od zaklejenia wszystkich szafek i szuflad, aby nie otworzyły się podczas ich wynoszenia. Jeśli tylko się da, warto, chociaż wykręcić z mebli wszystkie rączki. Najbardziej narażone na uszkodzenia są ranty mebli, a więc dokładnie owijamy je folią bąbelkową. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe na pewno dostarczą nam specjalistyczne maty transportowe, którymi meble zostaną okryte podczas ich przewożenia.

Sprzęt elektroniczny natomiast owijamy bardzo dokładnie folią bąbelkową i całość solidnie oklejamy taśmą. Warto napisać na folii, co dokładnie znajduje się w środku i zadbać o to, aby sprzęt podczas transportu nie mógł się przesuwać oraz nic nie miało prawa na niego spaść.

Tekst napisany przy współpracy z Fortis – Przeprowadzki Łódź i okolice. Sprawdź nasz cennik przeprowadzki!