7 lat temu

O czym śnią psy?

O czym śnią, gdy machają nogami, warczą lub cicho szczekają?

Niestety nie możemy ich zapytać, ale istnieją pewne wskazówki, które pozwalają nam porównać sny dla różnych zwierząt.

W przypadku ludzi sny pojawiają się w czasie fazy REM (szybkich ruchów gałek ocznych). Mogą również występować w innych okresach, jednak są wtedy o wiele nudniejsze. Faza REM stanowi mniej niż jedną czwartą całego czasu, który przesypiamy. Występuje w cyklach od 20 do 90 minut. W tym czasie doświadczamy, oprócz szybkich ruchów gałek ocznych, przyspieszonego oddechu i podwyższonego tętna.

Psy śpią więcej niż ich właściciele. Podobnie jednak do nas doświadczają fazy REM oraz takiego samego cyklu snu. Naukowcy sądzą, że gady i ryby nie przeżywają fazy REM, co oznacza, że nie mają snów (to pewnie tłumaczy ich zimne, martwe oczy).

W czasie badań na MIT, przeprowadzonych w 2001 roku, naukowcy zarejestrowali aktywność mózgu szczura podczas spania. Szczur rzekomo śnił o pokonywaniu laboratoryjnego labiryntu. Naukowcy doszli do tego wniosku, ponieważ aktywność mózgu podczas snu była taka sama, jak w czasie przeprowadzania testów w ciągu dnia. Prawdopodobnie więc mózg odtwarzał wspomnienie tych wydarzeń w trakcie snu.

W pewnym sensie jest to podobne, do tego, co sami przeżywamy, śniąc. Chociaż ludzki mózg jest w stanie generować bardziej abstrakcyjne obrazy niż umysł szczura, nasze sny są często odzwierciedleniem wspomnień ostatnich wydarzeniach i odczuć. Jeśli więc szczur, stworzenie o wiele mniej inteligentne niż pies, ma sny, możemy założyć, że psy również mogą je mieć.

Ludzie śnią o tych rzeczach, którymi są zainteresowani na jawie. Nie ma powodu, by sądzić, że u zwierząt jest inaczej. Biorąc pod uwagę, jak bardzo psy przywiązane są do swoich właścicieli, prawdopodobnie w snach przywołują ich zapach, wygląd twarzy i różne przyjemności związane z właścicielem.

Ponieważ jesteśmy centralnym punktem egzystencji naszych pupili oraz głównym czynnikiem oddziałującym na układ nagrody, istnieją duże szanse, że jesteśmy głównym tematem psich snów.

Po co istnieją sny? Trudno jest powiedzieć, dlaczego sami ludzie śnią, jeszcze trudniej znaleźć odpowiedź na to pytanie w przypadku zwierząt. Najbardziej prawdopodobne jest to, że sen pomaga nam w konsolidacji pamięci i przetwarzaniu wspomnień. Możliwe, że u innych ssaków pełni tę samą funkcję, by pomóc uporządkować codzienne doświadczenia i myśli.