7 lat temu

Które zwierzęta zjadają najwięcej mięsa?

Jeśli obrzydzają was pająki mamy kolejny odstraszający news – zjadają rocznie nawet dwukrotnie więcej zwierząt niż ludzie!

Według najnowszych wyliczeń wszystkie pająki świata przeżuwają aż 800 milionów ton pokarmu rocznie (są to głównie inne zwierzęta – najczęściej insekty). Tym sposobem pełnią również ważny obywatelski obowiązek w świecie przyrody.

Ponad 90% diety pająka składa się z owadów i podobnych do nich skoczogonków – stawonogów z rodziny podobnej do owadów. Pożerając nawet kilkaset milionów ton tych szkodników, pająki odgrywają istotną rolę w utrzymaniu ekosystemu w ryzach. Współdziałając z innymi owadożernymi zwierzętami, takimi jak mrówki bądź ptaki, przyczyniają się one do znacznego zmniejszenia gęstości populacji tych owadów. Pająki zatem w istotny sposób przyczyniają się do utrzymania równowagi ekologicznej w przyrodzie.

No dobrze, ale ile dokładnie owadów zjadają pająki?

Aby się tego dowiedzieć, najpierw trzeba było oszacować średnią biomasę globalnej populacji pająków. Opierając szacunki na danych dotyczących różnych ekosystemów lądowych – łąk, lasów, pól uprawnych i innych obszarów, okazuje się, że pająki stanowią obecnie około 25 milionów ton biomasy ziemi.

Pomyślcie o tym – na całym świecie istnieje 25 milionów ton pająków!

Biorąc pod uwagę zróżnicowaną gęstość populacji w różnych ekosystemach oraz zapotrzebowanie na żywność na jednostkę wagi ciała, oraz analizując dane dotyczące ilości potencjalnej ofiary na danym terenie, naukowcy oszacowali, że rocznie wszystkie pająki świata zjadają pomiędzy 400 a 800 milionów ton pożywienia.

Zdecydowana większość pochodzi z lasów i łąk, gdzie pająki znajdują 95% swojego rocznego zapotrzebowania na jedzenie.

Aby zrozumieć kontekst, porównajmy konsumpcję pająków z danymi dotyczącymi ludzi – roczna konsumpcja mięsa i ryb to około 400 milionów ton. Ofiary pożerane przez największe ziemskie drapieżniki – wieloryby, szacowana jest na poziomie między 280 a 500 milionów ton rocznie. Jak widać więc to niepozorne najmniejsze ze stworzeń na ziemi pożera lwią część obecnej w ekosystemie biomasy!

To zestawienie pobudza wyobraźnię, warto jednak pamiętać, że jest to część naturalnego łańcucha pokarmowego, a same pająki również znajdują się w menu, stanowiąc pokarm dla tysięcy innych zwierząt. Nie ma jednak wątpliwości, że te znienawidzone przez niektórych insekty stanowią kluczowy element w ekosystemie ziemskim.