7 lat temu

Nowoczesne domy, które produkują więcej energii niż są w stanie zużyć

Budownictwo przyszłości być może nie tylko uwolni nas od konieczności płacenia rachunków, lecz może nawet pozwoli nam zarabiać na energii.

Dodatnie energetycznie domy zaczynają pojawiać się na całym świecie, ich cechą wyróżniającą spośród innych jest to, że produkują więcej energii niż zużywają, a nawet dają możliwość odsprzedaży wyprodukowanej nadwyżki z powrotem do sieci.

Piękne, energooszczędne i coraz bardziej przystępne domy dostarczają energię w oparciu o odnawialne źródła energii. Niektóre tworzą jej tak wiele że mogą oświetlić sąsiadów. Oto 8 z nich.

ZEB Pilot House

Ostro przekrzywiony projekt to rodzinny dom, który wytwarza taką nadwyżkę energii, że można nią ładować elektryczny samochód przez rok.

Postawiony w Larvik w Norwegii budynek liczy 200 metrów kwadratowych i jest projekt demonstracyjnym, służący do pozyskiwania wiedzy na temat zasilania energią słoneczną (panele umieszczone na dachu) oraz energią geotermalną.

Źródło

Carbon Positive House

Pierwszy, jak go nazywają, węglowo-dodatni dom zbudowany jest w Australii. Wyłożony panelami słonecznymi domek produkuje więcej energii niż zużywa.

Zaprojektowany przez ArchiBlox liczy 75 metrów kwadratowych. Obficie korzysta z energii słonecznej za sprawą przeszklonych ścian oraz dachu. Na ścianach umieszczone są zaś wertykalne ogrody służace izolacji.

Wnętrze wyposażone jest przy użyciu zrównoważonych surowców, energooszczędnych i nietoksycznych materiałów oraz urządzeń.

Źródło

The Heliotrope

Ten zdumiewający projekt znajduje się w Freiburgu w Niemczech. Pomieszczenie obraca się o pełne 180 stopni, tak by śledzić ruch słońca i maksymalizować wykorzystanie energii słonecznej.

Zamontowane na dachu panele generujące 6.6 kWh pozwalają uzyskać status energio dodatniego domu, w czasie gdy solarny bojler podgrzewa wodę i kaloryfery.

Zaprojektowany przez architekta Rolpha Disch obrotowy dom może wytworzyć nawet 5 razy tyle energii ile zużywa, stosując również system recyklingu ścieków oraz wykorzystując wodę deszczową do toalety.

Źródło

Cannon Beach Residence

Zaprojektowany przez Nathan Good Architects dom, oferuje więcej niż tylko nadwyżki energii odnawialnej – pokryta panelami słonecznymi willa położona na Cannon Beach oferuje wspaniały widok na ocean.

Dom z trzema sypialniami wytwarza własną energię przy użyciu kombinacji fotowoltaniki, słonecznych podgrzewaczy ciepłej wody, energii geotermalnej, energii wentylatorów, odzyskiwaniu ciepła oraz pomp ciepła o wysokiej wydajności.

Źródło

Home For Life

Wypełniony światłem dom, jest uderzająco współczesnym projektem, powstałym jako jeden z ośmiu eksperymentalnych Active Houses sfinansowanych przez VKR Holding.

Liczący ponad 180 m kwadratowych budynek z dwoma sypialniami, wypełniony jest naturalnym światłem. Zaprojektowano go tak by zimą pobierać 50% energii grzewczej z pasywnego ogrzewania słonecznego.

Wyjątkowo wydajny domu wykorzystuje system fotowoltaiczny, system solarny do podgrzewania wody, pompy ciepła, zoptymalizowane energetycznie okna oraz automatyczny system wentylacji naturalnej.

Źródło

B10 Activhaus

Studio architektoniczne Werner Sobek Group zaprojektowało dodatni energetycznie dom, który wytwarza energię nie tylko dla siebie ale i dla dwóch samochodów elektrycznych jak również oświetlenia na około posiadłości.

Liczący 85 metrów kwadratowych dom, posiada inteligentny system energetyczny, którym można sterować zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu. Dodatkowo jest on zaprogramowany na „naukę” by dostosować się do zwyczajów domowników.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu produkuje około 8300 kilowatogodzin energii słonecznej rocznie.

Źródło

Roxbury E+

Energo-dodatnie domy to technologia nie tylko dla wolno stojących budynków. Interface Studio Architects zaproponowało miejskie kamienice – klaster pozytywnych energetycznie łączonych domków, które powstaną w Bostonie.

Każdy z nich wyposażony będzie w 39 paneli słonecznych, które będą produkować około 10.000 kilowatów rocznie. Dzięki energooszczędnej konstrukcji ilość wytwarzanej energii będzie o wiele większa niż to konieczne, a więc właściciele domów będą mieć możliwość sprzedaży nadwyżek mocy z powrotem do sieci miejskiej.

Źródło

Solcer House

Okrzyknięty pierwszym brytyjskim energo-dodatnim budynkiem, Solcer House może wytworzyć tyle energii ze słońca, by przez 8 miesięcy w roku zwracać nadwyżkę do sieci energetycznej.

Wyposażony w 3 sypialnie dom został zaprojektowany przez pracowników uniwersytetu w Cardiff. Co najlepsze kosztuje około 160 tys funtów – mniej niż przeciętna nieruchomość w większości dużych aglomeracji.

Źródło