7 lat temu

Czy kobiety są gorszymi kierowcami?

„Baba na drodze” to synonim fatalnego kierowcy. Czy jednak stereotyp ten nie jest krzywdzący? Co na temat wypadków drogowych i płci mówią statystyki?

Zdjęcie: Matthew Henry @unsplash

Zdjęcie: Matthew Henry @unsplash

Wbrew szowinistycznym stereotypom to kobiety powinny przejąć stery w ruchu drogowym. Zarówno amerykańskie jak i polskie statystyki pokazują wyraźnie, że kobieta za kierownicą oznacza przede wszystkim… zwiększone bezpieczeństwo dla użytkowników ruchu!

Temat kilka lat temu postanowił zbadać Uniwersytet w Michigan. Osiągnięte przez nich wyniki powinny utrzeć nosa agresywnym „samcom” na drodze.

Jak się okazuje mężczyźni o wiele częściej niż kobiety przyłapani zostają na złamaniu zasad ruchu drogowego począwszy od brawurowej, niebezpiecznej jazdy (3,4 mężczyzn na jedną kobietę), jeździe po spożyciu (3,09: 1), przekroczeniu prędkości (1,75 : 1) oraz wymuszania pierwszeństwa (1,54:1).

W efekcie mężczyźni z praktycznie każdej grupy wiekowej są uczestnikami wypadków prawie dwukrotnie częściej niż kobiety. Stłuczki z udziałem dwóch kobiet kierowców stanowią jedynie 20,5% wszystkich sytuacji na drodze, tymczasem z udziałem dwóch mężczyzn 31,9% wypadków.

Najczęściej do zderzenia dochodzi jednak, gdy logika kobiet „spotka się” z męskim podejściem do jazdy – wypadki, w których uczestnikami są kierowcy obydwu płci to 47,6% ogółu zdarzeń na drodze.

Najbardziej przerażające jest jednak, że 94% wszystkich wypadków, w wyniku których dochodzi do śmierć lub uszkodzenie ciała, zakłada udział męskich kierowców!

FreeImages.com |  Carlos Paes

FreeImages.com | Carlos Paes

Statystyczna kobieta za kierownicą ma o 27% mniejszą szansę niż mężczyzna na spowodowanie wypadku.

Mężczyźni przebywają w swoim życiu o wiele więcej kilometrów jako kierowcy niż kobiety, z tego powodu (oraz wyżej wymienionych przyczyn) panowie mają o 77% większe ryzyko śmierci w na drodze niż panie. W efekcie mężczyźni częściej niż kobiety każdego roku umierają w wypadkach samochodowych.

Naukowcy przyjrzeli się też słynnym problemem z parkowaniem kobiet.

Okazało się, że parkując prostopadle jedynie 25% mężczyzn jest w stanie prawidłowo wypośrodkować swój pojazd, ustawiając go równolegle do pozostałych, tymczasem zadanie to udaje się prawidłowo wykonać 53% pań.

Jakie są największe grzeszki kobiet za kierownicą?

Panie częściej korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy – robi to 48% kobiet i 40% mężczyzn. Jedna piąta przyznaje się do robienia makijażu podczas jazdy, 3% kobiet doprowadziło z tego powodu do kolizji. Zwykle były to osoby w wieku od 17 do 21 lat.

Jak stwierdzili naukowcy, kobiety mimo negatywnego stereotypu słabych kierowców statystycznie są bezpieczniejszymi uczestnikami ruchu drogowego.

Kogo należy unikać na drodze?

Najbardziej agresywnymi kierowcami są mężczyźni w wieku od 17 do 35 lat. Według badań mężczyźni trąbią 3 razy częściej niż kobiety, w sytuacji gdy kierowca przed nim nie rusza na zielonym świetle.

Kobiety powodują więcej wypadków w wyniku pomyłki oraz poślizgu, podczas gry mężczyźni z powodu naruszenia zasad drogowych, które wydają się być dokonywane świadome.

Jak sytuacja wygląda na polskich drogach?

To, że jesteśmy jednym z najniebezpieczniejszych krajów w UE wydaje się nie docierać do polskich kierowców. Co piąty obywatel Unii Europejskiej zabity w wyniku wypadku drogowego ginie właśnie na polskich drogach.

Na podstawie policyjnych statystyk z 2010 roku wynika, że łamanie zasad ruchu drogowego to w większości specjalność mężczyzn: 95,8 % zatrzymanych przez policję kierowców to właśnie panowie. Liczba kobiet podejrzanych o przestępstwa w ruchu drogowym stanowi zaledwie 4,2 % ogółu.

Głównym problemem polskich kierowców jest jazda po pijaku. To prawie wyłącznie męska „specjalność” – 96,3% zatrzymanych do panowie.

88,7% śmiertelnych wypadków na drogach spowodowanych jest przez mężczyzn za kierownicą. Wypadki w efekcie których dochodzi do uszczerbku na zdrowiu powodują w 80,5% panowie.

Panowie czas skonfrontować się z faktami i nabrać nieco pokory na drodze.