8 lat temu

Stwórz swój własny ogród w zamkniętej butli

To chyba najbardziej znany ogród w zamkniętej butli. Jego właścicielem i twórcą jest ogrodnik David Latimer, który założył go w 1960 roku. Od tamtego czasu butla została otworzona tylko raz, w 1972 roku, w celu dostarczenia odrobiny wody.

ogrod-w-butli-2

Od tego czasu roślina w butli jest prawie odcięta od świata zewnętrznego. Dociera do niej jedynie światło słoneczne.

Latimer umieścił w szklanej butli jedynie trochę kompostu i wody. Ogród taki okazał się samowystarczalnym ekosystem, który do funkcjonowania potrzebuje jedynie światła.

Czy roślina może przeżyć długi czas zamknięta w butli?

Może wydawać się dziwnym, że ogród będzie rozwijać się w ten sposób. W internecie znaleźć można osoby podchodzące sceptycznie do możliwości przeżycia rośliny w zamkniętej biosferze przez tak długi czas. Największą wątpliwość wzbudza niewystarczająca ilość dwutlenku węgla w pojemniku. Rośliny potrzebują CO2 do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

ogrod-w-butli-1

W czasie gdy jedni są zdania, że roślina w butli Latimera nie miała prawa przetrwać i jest sprytnie sfabrykowanym oszustwem, inni wskazują, że wystarczającej ilości dwutlenku węgla mogą dostarczać bakterie i mikroby zawarte w glebie. Rozkładają one martwe liście i absorbują tlen, uwalniając dwutlenek węgla, który rośliny mogą ponownie wykorzystać.

Należy zwrócić uwagę, że nie jest to idealne środowisko dla roślin i że z czterech zasadzonych odmian wyrosła jedynie mało wymagająca trzykrotka.

Układ potrzebuje do funkcjonowania jeszcze wody. Dostarczona na początku woda, pobierana jest przez korzenie, a następnie uwalniana do atmosfery podczas transpiracji. Następnie kondensuje się na ściankach naczynia, tworząc „deszcz” i cykl zaczyna się od nowa.

david-latimer-sealed-garden-feature

Jeżeli zainspirowała was historia Davida Latimer’a i chcecie sprawdzić, czy roślina może rosnąć w zamkniętej butli albo słoju, załóżcie swój własny ogród w butelce. To bardzo proste.

Poniżej przedstawiamy przepis stworzony na podstawie porad  i instrukcji krążących po sieci.

Czego potrzebujesz:

 • szczelnie zamykana butla lub słój,
 • ziemia kwiatowa,
 • czysty piasek lub żwirek (można użyć takiego do akwariów),
 • aktywowany węgiel drzewny (do kupienia np. w aptece),
 • małe roślinki (najlepiej wybierać takie, które lubią wilgoć),
 • woda do podlania.

Sposób przygotowania:

 1. Na dno butli wysypujemy piasek (w 2 litrowym słoju powinno to być około 2 cm).
 2. Następnie rozdrobniony węgiel drzewny (ok. 1 cm).
 3. I znowu ziemię, tym razem 4-5 cm.
 4. Całość ubijamy delikatnie.
 5. Rośliny sadzimy, starając się, aby nie dotykały ścianek słoika.
 6. Do butli/słoja wlewamy 5-10 ml wody (im większy pojemnik, tym więcej wody będzie potrzebne).
 7. Słoik szczelnie zakręcamy i umieszczamy w słonecznym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu (rośliny mogą się ugotować w takich warunkach).

W ciągu kilku godzin na ściankach powinna się zacząć skraplać woda. Jeżeli się nie pojawia, należy dolać odrobinę wody. Jeżeli kropelki ściekają po ścianach pojemnika, to znaczy, że dodaliśmy za dużo wody. Można temu zaradzić, zostawiając słój odkręcony na jakiś czas.

Powodzenia! Jeżeli wszystko pójdzie jak należy, wasz ekosystem będzie działał długie lata.

Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji znalezionych w internecie.

ogrod-w-butelce-inspiracje-1 ogrod-w-butelce-inspiracje-10 ogrod-w-butelce-inspiracje-9 ogrod-w-butelce-inspiracje-8 ogrod-w-butelce-inspiracje-7 ogrod-w-butelce-inspiracje-6 ogrod-w-butelce-inspiracje-5 ogrod-w-butelce-inspiracje-4 ogrod-w-butelce-inspiracje-3 ogrod-w-butelce-inspiracje-2