Pozycje w których śpimy i ich wpływ na nasze zdrowie
Wszystko co robimy, nawet nieświadomie, wywiera wpływ na nasze zdrowie – pozycja, w której śpimy również. Oto 8 rodzajów pozycji snu oraz opis jakie wpływają na nasze samopoczucie.
1. Na plecach z rękami wzdłuż ciała
Jest to najbardziej korzystna dla zdrowia pozycja. Zapewnia najlepszy odpoczynek dla kręgosłupa i pleców, oczywiście jej dobroczynne efekty możemy zniwelować poprzez nadmierne użycie poduszek.
Śpiąc w ten sposób jesteśmy niestety bardziej podatni na chrapanie, co naraża nas również na częstsze występowanie bezdechu.
2. Na plecach z uniesionymi rękami
Pozycja nazywana też rozgwiazdą ma podobny, dobroczynny, wpływ na nasze plecy jak opisana wcześniej, ma też podobne minusy – może generować problemy z chrapaniem oraz refluks.
Umieszczenie rąk na wysokości głowy może dodatkowo generować niepotrzebne ciśnienie, a w efekcie ból w nadgarstkach.
Warto jednak nadmienić, że spanie na plecach chroni nas przed powstawaniem zmarszczek na twarzy.
3. Na brzuchu
Spanie twarzą do poduszki może pozytywnie wpłynąć na poprawę pracy jelit – o ile oczywiście jesteś w stanie oddychać przez poduszkę. Skręcenie głowy w jedną stronę może wywoływać niekorzystne trwałe efekty – nadwyrężenia i uszkodzenia szyi.
Nie jest to również dobra pozycja dla twoich pleców – po nocy w takiej pozycji zaczniesz odczuwać ból kręgosłupa.
4. Pozycja prenatalna
Jedna z wygodniejszych i najczęściej wybieranych pozycji do spania – na boku z nogami podciągniętymi do góry.
Nadmierne wygięcie pleców w łuk może ograniczać możliwości pełnego oddychania, dzięki temu jeśli masz problemy z chrapaniem, w tej pozycji będziesz spał jak dziecko. Jedyny minus, to że kark i plecy są niepotrzebnie naprężone.
5. Na boku z rękami wzdłuż ciała
Śpiąc na boku z rękami wzdłuż ciała zapewniasz swoim plecom najlepsze naturalne podparcie kręgosłupa. Pozycja jest korzystna z powodu redukcji bólu pleców oraz zmniejszenia problemu bezdechu.
Niestety w tej pozycji grawitacja nie sprzyja i przyczynia się do powstawania zmarszczek na skórze twarzy.
6. Na bok z rękami wyprostowanymi
Ta pozycja również ma wiele pozytywnych efektów, podobnie jak opisana wyżej.
Niestety każda pozycja boczna może przyczyniać się do dyskomfortu ramion i rąk z powodu nacisku na ramiona, który może być dodatkowo wzmagany wyciągnięciem ramion do przodu.
7. Na prawym czy na lewym boku?
Strona, na której śpimy również ma duże znaczenie. Leżąc na prawym boku możemy wzmagać uczucie zgagi, z kolei leżąc na lewej stronie, powodujemy nacisk na organy wewnętrzne takie jak wątroba, płuca czy żołądek.
Kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewym boku, gdyż może to pozytywnie wpływać na ruch dziecka.
8. Podkładając poduszkę
Niezależnie od tego, którą pozycję wybierzesz możesz poprawić swoje poranne samopoczucie porze dodatkowe wsparcie się poduszką. Śpiący na plecach mogą podłożyć poduszkę pod lędźwie, śpiący na boku pod kolana, na brzuchu pod biodra.
Celem tego zabiegu jest wspomaganie stawów przez zapewnienie pełnego relaksu bez bólu.