9 lat temu

Ludzkość głupieje – to już stwierdzone naukowo!

homer-brain-1060x595

Czy będzie dla ciebie zaskoczeniem informacja, że poziom inteligencji wśród ludzi obniża się? Pomimo trwającego od kilku wieków postępu część naukowców wierzy, że nasze możliwości poznawcze się powoli zatracają, do tego stajemy się emocjonalnie coraz mniej stabilni. Postępujące globalne ogłupienie naszego gatunku może być wynikiem niekorzystnych mutacji genetycznych, jednak my sami też dokładamy się do tego procesu.

Według profesora Crabtree z Uniwersytetu Stanforda, który zajmuje się analizą zjawiska, nasze możliwości poznawcze i emocjonalne są zależne od wspólnej pracy tysięcy genów. Jeśli w którymkolwiek z nich nastąpiłaby mutacja (co jest wysoce prawdopodobne) nasze możliwości poznawcze i emocjonalność mogłyby odczuć negatywne skutki.

„Założę się, że jeśli przeciętny obywatel Aten z 1000 roku p.n.e. pojawiłby się nagle wśród nas, byłby to najzdolniejszy i najbardziej żywotny intelektualnie z naszych kolegów, z dobrą pamięcią, dużą ilością pomysłów i trzeźwym spojrzeniem na problemy. Co więcej myślę, że będzie to najbardziej stabilny emocjonalnie z naszych przyjaciół ” – tak genetyk zaczął swój artykuł w czasopiśmie Trends in Genetics.

W dalszej części wyjaśnia, że ludzie z konkretnymi niekorzystnymi mutacjami genetycznymi, są dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zdolni do przetrwania i życia wśród „silnych” jednostek. Darwinowska teoria „doboru naturalnego” ma dzisiaj mniejsze zastosowanie niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby z lepszym zestawem genów nie muszą więc dominować już w społeczeństwie jak było w przeszłości.

Czy więc odpowiedzialność za spadek ludzkiej inteligencji ponoszą nasze własne geny? Jeśli postępujące ogłupienie faktycznie ma miejsce trzeba znaleźć również inne możliwe przyczyny. Przyjrzyjmy się na przykład naszemu jedzeniu. To niestety smutna prawda ale dzisiejszy system produkcji spożywczej odgrywa również swoją rolę w tym procesie.

Woda i fluor

Naukowcy z Harvardu odkryli, że szeroko rozpowszechniony w zasobach pitej wody fluor jest związany z obniżeniem IQ ludności. Naukowcy, których badania opublikowano we wpływowym czasopiśmie Environmental Health Perspectives, stwierdzili, że „nasze wyniki potwierdzają możliwość niekorzystnych skutków ekspozycja na fluor w okresie rozwoju, na system neurologiczny u dzieci”.

„W wyniku badań wykryliśmy znaczącą zależność pomiędzy poziomem fluoru w podawanym serum, a poziomem IQ u dzieci. To już dwudzieste czwarte badanie, w którym wykazaliśmy to powiazanie. Nie ma więc sensu abyśmy w dalszym ciągu realizowali programy fluoryzacji. Nawet jeśli fluor redukuje ubytki to czy zdrowie zębów jest ważniejsze niż zdrowie mózgu?”

Pestycydy

Według badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences wynika, że popularne w uprawach warzyw pestycydy powodują trwałe zmiany w strukturze mózgu. Zmiany te zostały natomiast powiązane z obniżaniem się poziomu inteligencji i zmniejszeniem funkcji kognitywnych. Szczególnie groźny jest tzw. chlorpyrifos (CPF), który wywołuje „istotne nieprawidłowości”. Co gorsze negatywne skutki jego działania można zaobserwować już przy niewielkim poziomie ekspozycji na substancję.

„Ekspozycja na toksyczne substancje w krytycznym momencie dorastania może mieć daleko idące skutki dla dalszego rozwoju naszego mózgu i zachowań” – podsumowuje wyniki eksperymentów prof. Virginia Rauh z Mailman School of Public Health.

Wysoko przetworzone jedzenie i syrop fruktozowy

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie 1400 dzieci, szukając powiazania między wysoko przetworzoną żywnością, a spadkiem poziomu inteligencji. Na podstawie obserwacji diety dzieci i wypełnianych przez rodziców ankiet, naukowcy wykryli, że dzieci w wieku lat 3, których dieta oparta jest na przetworzonych produktach, mogą w przeciągu następnych 5 lat wykazywać spadek IQ. Natomiast dzieci, które w podobnym wieku spożywały bogate w różnorodne substancje odżywcze produkty, takie jak warzywa i owoce, wykazywały wzrost IQ w okresie kolejnych 3 lat.

Co ciekawe jeden składnik został szczególnie powiązany z tym procesem – szeroko stosowany w żywności – syrop glukozowo-fruktozowy. Badania przeprowadzone na ten temat wykazały, że środek może sabotować procesy uczenia się i zapamiętywania, uszkadzając mózgi ludzi na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc za wszystko możemy obwinić syrop!

Być może więc nasze geny mają coś wspólnego ze spadkiem inteligencji, nie zwalajmy jednak na niej całej „winy” i zobaczmy jak sami pracujemy nad tym, by przyśpieszyć ten proces.