9 lat temu

5 mitów na temat dinozaurów

Dinosaur-and-Man-Coexisted-Myth

Prawdopodobnie, gdy pierwszy odkrywca natknął się na wielką kość, zastanawiając się, czym jest i do jakiego prehistorycznego stwora należała, zaczęło się niesłabnące zainteresowanie dinozaurami.

Udokumentowane odkrycia sięgają średniowiecza, kiedy ludzie myśleli, że muszą to być biblijne potwory i giganty. Od tego czasu narosło wokół nich jednak sporo mitów i fałszywych przekonań, wspieranych niejednokrotnie przez naukę i popkulturę.

1. Dinozaury były głupie

5-myths-about-dinosaurs-debunked-51062

Metoda pomiaru inteligencji dinozaurów została opracowana w 1970 roku. Ustalono wtedy ogólny poziom inteligencji dinozaurów w przeliczeniu na masę mózgu jednego zwierzęcia w stosunku do drugiego gatunku występującego w tym samym czasie. Okazało się, że welociraptory są w tym zestawieniu dość inteligentne, ale to zapewne wie każdy, kto widział Park Jurajski.

2. Ogólnie brontozaury

5-myths-about-dinosaurs-debunked-52704

Spośród wszystkich pomyłek na temat brontozaura najważniejszą z nich jest to, że brontozaur nigdy nie istniał! „Odkryto” go przez pomyłkę, gdy szkielet apatozaura został pomylony z nowym gatunkiem podczas badań w XIX wieku. Apatozaur jest więc właściwą nazwą dla brontozaura – one również są olbrzymimi zjadaczami roślin z długimi szyjami i głowami jak ziarnko grochu.

3. Dinozaury miały skórę pokrytą łuskami

5-myths-about-dinosaurs-debunked-60101

Dinozaury z piórami to nie jest nowy pomysł, ale ostatnie dowody wskazują, że pióra występowały znacznie częściej, niż wcześniej sądzono, a większość lub nawet wszystkie dinozaury miały jakieś upierzenie. Jest możliwe, że pióra powstały już 160 milionów lat temu.

4. Dinozaury były zimnokrwiste

Ponieważ dzisiejsze gady są zimnokrwiste, wydawało się to rozsądne, aby dinozaury również takie były, w przeciwieństwie do stałocieplnych ptaków. Jednak na podstawie wielkości stopy i wzrostu dinozaurów, wielu badaczy sądzi, że dinozaury były mezotermicznymi stworzeniami, które mieszczą się gdzieś pomiędzy ciepłą i zimną krwią. Oznacza to, że, pomimo, że nie były one w stanie kontrolować temperatury ciała, tak jak ssaki, były mniej zależne od środowiska niż dzisiejsze gady.

5. Dinozaury były powolne

5-myths-about-dinosaurs-debunked-15929

Wszyscy widzimy zapewne przed oczami wizerunek gigantycznego dinozaura robiącego powolny ruch… Komputerowe symulacje, stworzone w oparciu o struktury kości i ruchów współczesnych zwierząt, sugerują, że dinozaury były dość szybkie. Maleńki kompsognat uważany jest za najszybszego spośród dinozaurów z osiągalną prędkością około 60 km na godzinę. Znacznie większy T-rex mógł osiągnąć prędkość około 8 metrów na sekundę, co nadal jednak nie czyni go zbyt szybkim.