9 lat temu

Najbardziej podchwytliwe pytania zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych

recruitment-agencies-photo-10
Każdy kto szukał kiedyś pracy wie jak wyśrubowane potrafią być metody rekrutacji kandydatów. W plątaninie zadań, testów i pozornie prostych pytań czai się jednak przemyślana strategia oceny każdego aspektu twojej osobowości. Jak się przygotować do starcia z HR-owcem? Oto niezbędnik aplikującego.

Jak opisałbyś się przy pomocy jednego słowa?

O co tak naprawdę pytają?
To pytanie ma na celu weryfikację kilku podstawowych kwestii – twojego typu osobowości, sprawdzenia jak bardzo pewny siebie jesteś, sposobu w jaki sam siebie postrzegasz i czy twój styl bycia pasuje do stylu określonego stanowiska.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Udzielenie satysfakcjonującej rekrutera odpowiedzi jest o tyle trudne, że pytanie to pojawia się przeważnie na początku rozmowy, kiedy jeszcze nie wiesz jakiego typu osoby manager szuka do pracy. Granica między samozadowoleniem a pewnością siebie jest bardzo cienka, podobnie jak między skromnością a nieśmiałością. Do tego każdy z nas ma wiele twarzy trudno jest więc przypiąć sobie tylko jedną etykietkę.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Zależy od tego na jakie stanowisko aplikujesz, jeśli na księgowego to raczej nie „kreatywny”, z kolei na stanowisko art directora punktualność nie jest najwyższym atutem. Za każdym razem trzeba jednak postępować bardzo ostrożnie. Większość pracodawców poszukuje osób potrafiących odnaleźć się w pracy zespołowej, odpornych na stres, uczciwych, oddanych pracy i oczywiście rzetelnych. Błędem jest też rzucanie przymiotnikami, które mogą ci się wydawać najbardziej adekwatne. W końcu pytanie ma opisać jak twoje najlepsze cechy mogą przysłużyć się przyszłej pracy twoim zdaniem.

W jaki sposób to stanowisko możesz odnieść do innych ofert, na które aplikujesz?

O co tak naprawdę pytają?
W zasadzie jest to pytanie o to, na ile innych ofert składasz aplikację, rekruter chce po pierwsze zbadać jak bardzo jesteś aktywny w poszukiwaniu pracy. Kiedy już odpowiesz będą mogli zobaczyć w jak sposób mówisz o innych firmach i innych stanowiskach pracy oraz oczywiście – jak bardzo jesteś wobec nich szczery.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Jeśli powiesz, że jest to jedyna oferta, na która obecnie złożyłeś papiery zapali im się czerwona lampka. Mało kto szukając pracy aplikuje tylko na jedno stanowisko na raz – taka odpowiedz może oznaczać, że jesteś nieszczery, jeśli jednak zaczniesz rozgadywać się o innych atrakcyjnych według ciebie ofertach rekruter stwierdzi, że pewnie jesteś bardziej skłonny wybrać inną ofertę. Natomiast mówienie źle o innych firmach jest zupełnie w złym tonie.
Jak odpowiadać?
Najlepiej w takim stylu: „Jest kilka interesujących mnie obecnie ofert pracy, jednak nie zdecydowałem się jeszcze, która z nich jest najlepsza dla rozwoju mojej kariery”. To bezpieczna i przede wszystkim pozytywna odpowiedz.

Proszę wymienić swoje trzy mocne i słabe strony.

O co tak naprawdę pytają?
Rekruter chce znaleźć cechy, które mogą być problematyczne dla wykonywanej pracy i przykładowo wpłynąć na niewywiązywanie się ze zobowiązań. Szczególnie zawracają uwagę na nieumiejętność pracy w zespole i niedotrzymywanie terminów. Każde stanowisko wymaga czegoś innego i twoje odpowiedzi powinny podkreślać zdolność do wykonywania danych obowiązków. Natomiast twoje negatywne cechy powinny być zaprezentowane w taki sposób, żeby nie miały większego znaczenia, gdyż nadrabiasz je swoimi mocnymi stronami.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Możesz sobie naprawdę zaszkodzić tym pytaniem, twoje negatywne cechy zrujnują twój wizerunek jeśli nie obrócisz ich na pozytywy. Nie mniej jednak twoje mocne strony mogą nie przystawać do obowiązków wykonywanych na danym stanowisku. Na to pytanie koniecznie przygotuj się wcześniej.
Jak odpowiadać?
Osoba, z którą rozmawiasz chce dokładnie wiedzieć, jak twoje mocne strony przełożą się na podniesienie jakości pracy zespołu, natomiast żadna z twoich słabości nie powinna tego utrudniać. To pytanie ma również ocenić twoją dojrzałość i pewność siebie.
Recruitment

Dlaczego chce Pan pracować właśnie w naszej firmie?

O co tak naprawdę pytają?
Chodzi o to by sprawdzić jak dobrze znasz firmę, czego oczekujesz od wykonywanej pracy i tego, co najbardziej cię motywuje do jej wykonywania.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Oczywiste jest, że chcemy pracować z wielu różnych powodów, istotne jest jednak jak układamy nasze priorytety – to mówi wiele o nas samych. Przykładowo możesz odpowiedzieć ”Chcę być godnie wynagradzany za moją pracę”, lub „miałem złe doświadczenia z poprzednim szefem”, żadna z tych odpowiedzi nie ujmie jednak rekrutera, który testuje również twój poziom zainteresowania danym stanowiskiem.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Rekruter chce zobaczyć jak wiele czasu poświeciłeś na poznanie firmy oraz jak bardzo zależy ci na tej konkretnej pracy, a nie jak bardzo zależy ci na jakiejkolwiek pracy, jakie masz nastawienie do wykonywania obowiązków, czy jesteś pełen zapału, czy twoja osoba będzie mieć znaczący wkład dla pracy zespołu, czy rozumiesz cele swojej przyszłej pracy i czy chcesz być częścią realizowanej misji.

Dlaczego decyduje się Pan na zmianę dotychczasowej pracy?

O co tak naprawdę pytają?
Twój przyszły szef szuka wszystkich możliwych negatywnych cech, a dużo krótkoterminowych zajęć jak najbardziej nią jest. Zadając to pytanie rekruter chce wybadać czy np. wszedłeś w jakiś konflikt w swojej pracy, który owocuje zwolnieniem, czy po prostu jesteś osobą, która szybko się nudzi wykonywanymi obowiązkami.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Nie jest łatwo mówić o pracy, której się nie lubi oraz dlaczego jej nie lubimy. Jeśli nie odpowiesz dyplomatycznie twoja odpowiedź może nasuwać kolejne pytania i wątpliwości albo nawet pogrzebać twoje szanse.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Idealnie by było gdybyś zmieniał pracę ponieważ poszukujesz bardziej wymagającego stanowiska i większych wyzwań w pracy, która będzie lepiej pasować do twojego profilu zawodowego. Rekruter z przyjemnością posłucha o tym, jak bardzo jesteś podekscytowany na myśl o rozwoju jakiego dokonasz w nowej pracy.

Z czego jest Pan najbardziej dumny w swojej dotychczasowej karierze?

O co tak naprawdę pytają?
To pytanie zostaje zadane by poznać co cię najbardziej pasjonowało w twojej dotychczasowej pracy, co jest dla ciebie najbardziej interesujące. To jak opiszesz projekt, z którego jesteś dumny jest nieomal tak samo ważne jak sam ten projekt. Założenie jest takie, że jeśli potrafisz przekonywająco mówić o swojej poprzedniej pracy to być może będziesz tak samo przekonujący podczas ważnych prezentacji.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Rekruter może stwierdzi, że to o czym mówisz jest właśnie tym, co chcesz robić najbardziej w swojej pracy lub na czym planujesz się koncentrować w przyszłości, dlatego musisz osadzić to doświadczenie w szerszym kontekście zainteresowań i umiejętności.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Rekruterzy chcą przede wszystkim ocenić twoją zdolność do odpowiedniego prezentowania siebie, przekonywania innych, wzbudzania w nich entuzjazmu i pozytywnej energii. Jednak pozostań powściągliwy w swoim entuzjazmie.
Recruitment-Process

Jakie cechy powinien mieć twój szef i współpracownicy żebyś mógł osiągać w pracy największe sukcesy? A jakie powodują, ze źle ci się pracuje?

O co tak naprawdę pytają?
Twój przyszły manager chce ocenić czy masz tendencję do wchodzenia w konflikty z ludźmi, drugim celem jest dowiedzenie się w jakich warunkach pracuje ci się najlepiej.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Pytanie to może doprowadzić do tego, że przyznasz, że nie udało ci się odnieść specjalnych sukcesów pracując z innymi w zespole. Natomiast opisując krytyczne cechy swojego dawnego szefa możesz przypadkiem skrytykować swojego przyszłego pracodawcę.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Rekruterzy chcą usłyszeć w odpowiedzi więcej pozytywów niż negatywów. Zawsze lepiej jest zaczynać od pozytywów i umniejszać negatywy. Nie chodzi o to by udzielać wymijających odpowiedzi ale to nie jest czas by przedstawić pełnię swojej złożonej osobowości. To jest przestrzeń na ogólne omówienie cech, które podziwiasz najbardziej w innych ludziach, pokazując tym samym, że jesteś elastyczny i możesz pracować z różnymi typami osób. Przykładowo: „dobrze mi się pracuje gdy w zespole są osoby o zróżnicowanych charakterach, najwięcej sukcesów w pracy odnosiłem, gdy w zespole była dobra komunikacja i każdy jasno komunikował sobie wzajemne oczekiwania”

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad założeniem własnego przedsiębiorstwa?

O co tak naprawdę pytają?
Manager chce sprawdzić czy przypadkiem nie snujesz planów ucieczki z firmy za jakiś czas i pracy na własne konto. Tego czego firma najbardziej się boi to tego, że po przeprowadzeniu szkoleń i poświęcenia czasu na nauczenie pracy odejdziesz.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Większość z nas myślało kiedyś o założeniu własnej firmy. Nie należy jednak zbyt mocno podkreślać tego tematu, gdyż możesz doprowadzić do momentu, że zaczniecie na rozmowie kwalifikacyjnej rozmawiać o pozytywach bycia swoim własnym szefem i pracy „na swoim”. To może być bardzo niepokojące dla przyszłego pracodawcy.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Możesz oczywiście powiedzieć, że myślałeś kiedyś o tym, albo nawet, że byłeś kiedyś samozatrudniony, może to być obrócone na twoją korzyść. Ważne jednak by podkreślić, że po zdobyciu doświadczenia w tym temacie stwierdzasz, że nie jest to jednak dla ciebie. To może być bardziej przekonywujące niż zdawkowe „nigdy się nad tym nie zastanawiałem”.

Może to być również okazja do zaprezentowania dlaczego praca w korporacyjnym środowisku jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Gdyby mogła Pani dowolnie wybrać dla jakiej firmy chciałaby Pani pracować co by to było?

O co tak naprawdę pytają?
Rekruter chce sprawdzić twój poziom lojalności oraz to, jak bardzo chcesz pracować właśnie dla nich a nie dla konkurencji. To pozwala również na odrzucenie kandydatów, którzy mogą chcieć za jakiś czas zmienić swoją ścieżkę kariery.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Możesz zostać poniesiony wrażeniem luźnej rozmowy i zacząć sypać nazwami dużych, znanych ci firm, które wydają ci się atrakcyjne. To jednak w żaden sposób nie przybliża cię do pożądanego stanowiska, a może tylko ujawnić twoje obiekcje wobec nowego pracodawcy.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
„Obecnie przeglądam profile różnych firm, po zapoznaniu się z poszczególnymi strategiami wydaje mi się, że właśnie Państwa firma będzie idealna dla moich oczekiwań zawodowych. Bardzo podoba mi się, że robią państwo [X, Y, Z] i chciałbym również brać w tym udział”
recruitments

Co by Pan zrobił gdyby wygrał milion złotych?

O co tak naprawdę pytają?
Chodzi o to, czy gdybyś maił pieniądze nadal byś pracował. Odpowiedz na to pytanie mówi o twoich motywacjach i etyce pracy. Ewentualnie są zainteresowani w co zainwestowałbyś wygrane pieniądze – to z kolei pomogłoby im ocenić jak bardzo jesteś odpowiedzialny i dojrzały.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Takie zaskakujące pytania mogą być o tyle niebezpieczne, że zbijają rozmówcę z tropu. Wydaje się, że nie mają zupełnie powiązania z pracą ale tak nie jest. Najtrudniejsze w tym pytaniu jest to, że może cię zdekoncentrować i zestresować, pamiętaj więc by przed udzieleniem odpowiedzi uspokoić się i chwilę zastanowić.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Chcą usłyszeć, że oczywiście nadal kontynuowałbyś swoją pracę, ponieważ jest ona twoją pasją oraz że podjąłbyś mądre decyzje zabezpieczające twój kapitał. Jeśli zrobiłbyś coś nieodpowiedzialnego ze swoimi pieniędzmi, być może byłbyś w stanie zrobić to również z ich.

Czy kiedykolwiek w pracy zostałeś poproszony o zrobienie czegoś co było wbrew tobie? Opowiedz nam o tym.

O co tak naprawdę pytają?
Przyszły szef chce poznać zestaw wartości, którymi kierujesz się w życiu. Tym pytaniem chcą zobaczyć jak poradziłeś sobie z sytuacją, która naruszała twoje dobre samopoczucie oraz zobaczyć poziom twojej dyskrecji. Podstawowe rzeczy, których chcą się dowiedzieć z tego pytania to: jak podszedłeś do tematu? Czy zadziałałeś dyplomatycznie, czy podniosłeś larum, czy po konflikcie sytuacja powróciła do normy i jak przebiegał twój proces myślowy w czasie całego zajścia.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Manager chce wiedzieć jak radzisz sobie w delikatnych sytuacjach, ale też czy będziesz o ewentualnych doświadczeniach rozpowiadać w przyszłości, słuchając twojej odpowiedzi skupi się więc na tym, jak dużo szczegółów odnośnie przytoczonej sytuacji mu opowiesz i czy będziesz w stanie udzielić dyplomatycznej, stonowanej odpowiedzi.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
To pytane wymaga od ciebie profesjonalizmu – nie powinieneś ujawnić szczegółów na temat praktyk stosowanych przez twojego poprzedniego pracodawcę. Najlepiej udzielać odpowiedzi w rodzaju „była kiedyś taka sytuacja, gdy mój kolega z pracy zaproponował mi udział w projekcie, który wydawał mi się nieetyczny, ostatecznie problem jednak sam się rozwiązał. Jeśli jakiś projekt wzbudza moje podejrzenia staram się być jak najbardziej szczery i uczciwy wobec przełożonych”.

Czy może być jakiś powód dla którego ktoś mógłby nie chcieć z tobą pracować?

O co tak naprawdę pytają?
Pracodawca chce wiedzieć czy w twojej osobowości są jakieś cechy mogące wywołać rażące problemy. Negatywny ton postawionego pytania ma być również testem na twój profesjonalizm
Dlaczego jest podchwytliwe?
Odpowiadając na to pytanie możesz łatwo strzelić sobie w stopę ignorując pytanie i mówiąc „nie wiem dlaczego ktokolwiek mógłby nie chcieć ze mną pracować”. Bagatelizujesz wtedy wagę pytania. Odpowiadając na to pytanie musisz również tak wyważyć dopowiedz aby nie wyjść na urażonego, managerowie nie szukają osoby, która będzie się obrażać i użalać nad sobą.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Na pewno nie takiej: „cóż, być może nie jestem najłatwiejszą osobą i czasami może się ze mną trudno pracować szczególnie gdy zbliża się dead line” – spokojne możesz po tej odpowiedzi pakować swoje manatki. Możesz odwrócić postawione pytanie i odpowiedzieć w takim stylu „przeważnie nie dochodziło u mnie w pracy do żadnych konfliktów. Jedyny raz gdy miałem przelotne problemy w kontakcie z zespołem, to gdy próbowałem nakłonić współpracowników do większej efektywności. Czasami trzeba podjąć decyzje, które mogą wydawać się niepopularne ale są istotne z punktu widzenia firmy”.
Administration-and-office-support-recruitment

Dlaczego nie miał Pan pracy przez tak długi okres?

O co tak naprawdę pytają?
To pytanie jest o tyle trudne, że wydaje się być obraźliwe w stosunku do aplikującego. Może sugerować, że nie starasz się dość dobrze znaleźć nowa pracę lub, że twoje kwalifikacje nie są już adekwatne do aktualnych wymagań rynku pracy, lub jesteś rozpraszany przez jakieś inne czynniki, które utrudniając znalezienie pracy itp.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Sposób w jaki pytanie jest sformułowane ma na celu przetestowanie twojej odporności, najważniejsze by nie dać się złapać na haczyk i odpowiedzieć w spokojny i rzeczowy sposób.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Twój przyszły pracodawca chce wiedzieć, że nawet na bezrobociu nadal wykazujesz inicjatywę, taka tendencja będzie przydatna w korporacyjnym środowisku. Przykładowe odpowiedzi mogą brzmieć następująco: „regularnie chodzę na rozmowy kwalifikacyjne, szukam jednak czegoś najbardziej odpowiedniego dla siebie, w co mógłbym się w pełni zaangażować”. „Aktywnie poszukuję pracy, równocześnie uczęszczam również na kursy i odbywam różne wolontariaty tak by podnosić swoje kwalifikacje”. Jeśli dłuższa przerwa w pracy spowodowana była sprawami osobistymi nie udzielaj na ten temat zbyt wielu szczegółów. Nie obwiniaj za brak pracy wysokiego bezrobocia lub małej ilości ofert pracy.

Czy musiał Pan wziąć urlop żeby przyjść na dzisiejsza rozmowę?

O co tak naprawdę pytają?
Rekruter chce sprawdzić czy twoje priorytety są na właściwym miejscu – najpierw aktualna praca, a dopiero potem rozmowa kwalifikacyjna. Wiedzą, że twoje obecne nastawienie będzie się potem powtarzać w nowej pracy. Chcą również dowiedzieć się jak rozwiązujesz niezręczne sytuacje, gdy nie możesz być całkowicie szczery ze swoim pracodawcą. Idealnie byłoby więc gdyby rozmowa odbywała się w czasie przerwy w pracy, a wiec w twoim wolnym czasie.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Pytanie brzmi trochę jak oskarżenie „jak to jest szukać pracy za plecami swojego szefa?” Dla większości osób jest to bowiem niekomfortowe okłamywać swojego szefa. Najlepiej jest więc potraktować to jak zwykłą czynność, która realizujemy we własnym wolnym czasie.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Dobrze jest podkreślić na początku, że praca jest dla ciebie zawsze na pierwszym miejscu a na rozmowy starasz się umawiać przed albo po pracy, w przerwie na lunch, w weekendy jeśli to jest możliwe i ogólnie w swoim prywatnym czasie. Jeśli ktoś postawi cię pod ściana i spyta „gdzie twój szef myśli, że teraz jesteś” nie odpowiadaj, że na chorobowym. Lepiej jest spróbować czego w rodzaju „mój szef wie, że mam przerwy w pracy i nie dopytuje o to, w jaki sposób je spędzam. Interesują go głównie osiągane przez nie wyniki”.

Proszę opisać w jaki sposób poradził pan sobie z przykładową trudną sytuacją w pracy?

O co tak naprawdę pytają?
To pytanie ujawnia dużo na twój temat – to jak radzisz sobie w ze stresującymi sytuacjami, jak definiujesz „trudną” sytuację, jak rozwiązujesz problemy i jakie podejmujesz kroki w obliczu przeciwności.
Dlaczego jest podchwytliwe?
To pytanie może wydawać się zachętą do opowiedzenia o swoich sukcesach jednak nie o to chodzi. Ważne żeby opisać dokładnie jak podszedłeś do rozwiązania problemu, co ilustruje jak zachowujesz się w stresujących sytuacjach. Ważne jest czy mówiąc o problemie będziesz okazywać stres oraz to, jaki przykład wybierzesz – co jest dla ciebie stresującym problemem.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Musisz zaprezentować się jako osoba, która radzi sobie z rozwiązywaniem problemu, dlatego dobrze jest zawczasu przygotować sobie w głowie odpowiednie przykłady. Rekruterzy liczą na osoby, które w takich sytuacjach potrafią zachować rozsądek, i pozostają profesjonalne nawet w obliczu presji.
meet-the-team-and-recruitment-960x290

Przez kilka lat prowadził pan własną firmę, w jakiś sposób chce się pan teraz przystosować do pracy w nowym środowisku?

O co tak naprawdę pytają?
Będąc swoim własnym szefem niewątpliwie przez kilka lat podnosiłeś tylko swoje umiejętności, co jest plusem dla przyszłej firmy. Jednak twoje doświadczenie może być też niepokojące dla rekruterów, którzy mogą podważać twoje zaangażowanie w firmę. Niektóre firmy mogą wręcz preferować osoby, które nigdy nie pracowały na swój własny rachunek.
Dlaczego jest podchwytliwe?
Chcąc udowodnić, że nie jesteś „zagrożeniem” dla firmy możesz zacząć przypadkowo umniejszać swoje osiągnięcia, jednak bagatelizowanie swoich umiejętności nigdy nie jest dobrą strategią.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
Rekruterzy szukają osób, które będą mówić o swoim oddaniu wobec firmy i chęci stania się jej częścią. Jeśli jakaś mała cząstka ciebie tęskni za byciem częścią czegoś większego teraz jest czas na to, by o tym opowiedzieć. Pracodawca oczekuje, że jest potrzebny pracownikowi.

Czym jest dla Pana sukces?

O co tak naprawdę pytają?
Ankieter chce się przez to dowiedzieć jakiego rodzaju doświadczenia dają ci satysfakcję, oraz z drugiej strony jakie masz ambicje i jak postrzegasz swoje możliwości. Daje to też wgląd w twoje priorytety, czy jesteś zmotywowany nagrodami pieniężnymi czy samym faktem zrealizowania dużego wyzwania lub możliwością nauczenia się nowych rzeczy? Sprawdzają też czy sukces zawodowy ma dla ciebie znaczenia również prywatnie.
Dlaczego jest podchwytliwe?
To pytanie jest jak pole minowe, bo sukces jest niesamowicie subiektywną kwestią i nawet racjonalna odpowiedź może zostać źle zinterpretowana. Ważne żeby udzielona odpowiedz brzmiała ambitnie, a nie jakby naszym celem było zdominowanie innych.
Jakiej odpowiedzi oczekują?
W pytaniach które pozostawiają nam duże pole do samodzielnej interpretacji dobrze jest udzielać stonowanych, stosunkowo bezpiecznych odpowiedzi. Najlepiej jest zdefiniować sukces w odniesieniu do przyszłej oferty pracy, np. ”największym sukcesem byłoby skorzystanie przez państwa firmę z moich dotychczasowych doświadczeń w budowania marki produktów i włączenie moich pomysłów do państwa strategii promocji”.