8 lat temu

Psychologiczne triki, pomocne w codziennych sytuacjach

mind_tricks
Zastanawialiście się kiedyś nad małymi czynnościami, które mogą pomóc wam w „manipulowaniu” innymi? Czasami drobne gesty potrafią poprawić naszą komunikację. Pamiętajcie również, że pierwsze wrażenie można na kimś zrobić tylko raz. Poniżej znajdziecie zestaw przydatnych porad, które podpowiedzą jak usprawnić naszą niewerbalną komunikację.

1. Poznając osobę po raz pierwszy, postaraj się zapamiętać jej kolor oczu, uśmiechając się przy tym. Przez to, że spojrzysz komuś w oczy, choćby na sekundę dłużej spowoduje, że ludzie odpowiednio zareagują.

2. Zwracaj uwagę na stopy – jeśli dołączasz do grupy rozmawiających osób, zwróć uwagę czy odwrócą w twoją stronę nie tylko swój tors, ale również stopy – jeśli nie oznacza to, że nie chcą twojej obecności. Podobnie w sytuacji, gdy z kimś rozmawiasz, zobacz czy stopy rozmówcy skierowane są w do ciebie – jeśli nie, to rozmówca dąży do zakończenia konwersacji.

3. Metoda „nogą w drzwi” – ludzie są bardziej skłonni do robienia tego, o co ich poprosisz, jeśli najpierw poprosisz ich o zrobienie jakiejś małej rzeczy dla ciebie.

4. Możesz też zastosować ten zabieg odwrotnie i poprosić drugą osobę o zrobienie czegoś niewykonalnego, zapewne stanowczo odmówi, ale łatwiej będzie wtedy jej się zgodzić na zrobienie innej, prostszej czynności dla ciebie.

5. Jeśli poprosisz kogoś o zrobienie dla ciebie małej przysługi, dysonans poznawczy każe myśleć tej osobie, że skoro zrobiła dla ciebie przysługę, to znaczy, że musi cię lubić.

6. Jeśli na zadane pytanie osoba udziela ci tylko połowicznej odpowiedzi, czekaj dalej w milczeniu. Jeśli pozostaniesz cicho i zachowasz kontakt wzrokowy, rozmówca zacznie po jakimś czasie kontynuować.

7. Przed stresującymi wyzwaniami żuj przez chwile gumę. Nasz mózg przyzwyczajony jest do jedzenia w chwilach, gdy nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Jeśli więc zaczniesz żuć cokolwiek, mózg odbierze to jako sygnał, że znajdujesz się w komfortowej sytuacji – to pomaga uspokoić się w trudnych chwilach.

8. Unikaj tłoku – idąc ulicą, spoglądaj ponad ramiona przechodniów lub wyżej – twój wzrok będzie pokazywał innym twój kierunek, przez co przechodnie będą ustępować ci miejsca.

9. Ucząc się nowych rzeczy, referuj je znajomym, pozwól, by zadawali ci pytania – jeśli rozumiesz coś na tyle dobrze by wytłumaczyć to innym, znaczy, że naprawdę to zapamiętasz.

10. Zwracaj się po imieniu do osób, które właśnie poznałeś – ludzie uwielbiają, gdy mówi się do nich po imieniu, pozwala to też na zbudowanie zaufania i przyjaźni w relacji.

11. Przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest się odpowiednio nastawić psychicznie. Przypomnij sobie spotkania z przyjaciółmi – powitania, uściski dłoni, wymianę spojrzeń, otwartą pozycję ciała, uśmiech. Siła sugestii jest wielka, a stawiając się (dosłownie) w takiej pozycji, wpływasz na swój własny nastrój.

12. Jeśli będziesz wyrażać szczerą radość ze spotkania z innymi ludźmi, za jakiś czas odpowiedzą ci tym samym. To może nie zadziałać za pierwszym razem, ale z czasem zobaczysz różnice.

13. Jeden z najlepszych trików – jeśli ktoś jest na ciebie zły – pozostań spokojny i milczący, spowoduje to, że osoba stanie się jeszcze bardziej zła, czego po pewnym czasie będzie się wstydzić.

14. Jeśli witając się z kimś, twoja dłoń jest ciepła, automatycznie stajesz się dla tej osoby bardziej atrakcyjny do dalszego poznania.

15. Każdy z nas ma swoją własną wizję samego siebie i zrobimy wszystko, aby tę wizję utrzymać. Wykorzystując to w odpowiedni sposób, możesz przyciągać do siebie ludzi, poprzez wykorzystanie ich własnego wizerunku i przyswojenie cech.

16. Idąc z kimś na pierwszą randkę, upewnij się, że będziecie robić coś ekscytującego, spowoduje to u partnera podniesienie poziomu adrenaliny, przez co będzie mu się wydawać, że to efekt twojej fantastycznej osoby, a nie przeżywanych wspólnie atrakcji.

17. Najlepszy sposób na pewność siebie to wejść do pokoju z przekonaniem, że wszyscy cię już lubią.

18. Fizyczne efekty odczuwania stresu są identyczne, jak efekty odczuwania odwagi (przyśpieszony oddech i praca serca). Czując stres, powiedz sobie: moje ciało jest gotowe do wykonywania odważnych czynów, to nie jest stres. Badania wykazują, że lepiej rozwiązujemy problemy, jeśli traktujemy je jako wyzwania niż jako zagrożenie.

19. Ludzie zapamiętują nie to, co dla nich zrobiłeś, tylko jak się przez ciebie czuli.

20. Uśmiechając się, nawet na siłę, od razu poczujesz się lepiej.

21. Zaraz po tym, jak zadzwoni twój budzik, zareaguj od razu siadając i wykrzykując „o taak!”, nastawi cię to pozytywnie na cały początek dnia.

22. Dawaj swojemu dziecku wybór tak by czuło, że ma kontrolę nad sytuacją, na przykład w sytuacji, gdy zakłada buty, zapytaj: „czy wolisz założyć swoje buty z gwiezdnymi wojnami, czy swoje sandały?”

23. Ludzie są niezwykle wyczuleni na dotyk, jeśli ktoś „przypadkowo” przyłoży np. nogi do twoich kolan, z pewnością będzie wiedział, co robi.