9 lat temu

To zadziwiające ale noszenie garnituru wpływa na pracę naszego mózgu!

suit-up-Barney-Stinson3
Noszenie garnituru nie tylko zmienia twój wygląd, może zmienić również twój sposób postrzegania rzeczywistości i poszerzyć twoje horyzonty myślowe. Wygląda więc na to, że profesjonalny wygląd faktycznie dodaje nam mocy. Zastanówcie się lepiej, w czym przyjdziecie ubrani jutro do pracy.

Po przebadaniu wzorców myślowych ludzi, w zależności od stopnia formalizacji noszonego stroju, naukowcy odkryli, że osoby noszące na co dzień garnitur czuły się mocniejsze, co z kolei zachęcało je do myślenia szerszymi kategoriami. Garnitur sprawił, że postrzegały one dane wyzwania jako większą całość, a nie skupiały się na szczegółach. Mówiąc językiem psychologii – osoby w garniturach częściej wykazywały się abstrakcyjnym przetwarzaniem informacji niż szczegółowym.

„Noszenie garnituru sprawia, że czujemy się mocniejsi, a to kompletnie zmienia nasz sposób postrzegania rzeczywistości” komentuje psycholog prowadzący badanie Abraham Rutchick z California State University, Northridge.

W czasie pierwszych dwóch eksperymentów naukowcy poprosili grupę studentów by przyszli na badanie w tym, co akurat mieli na sobie, oceniając przy tym stopień sformalizowania swojego stroju. Następnie przeprowadzono na nich test mający na celu zbadanie, w jakim stopniu pochodzili do powstaniowych problemów abstrakcyjnie lub skupiając się na konkrecie. Oba te podejścia są równie istotne, jednak abstrakcyjne myślenie jest cechą liderów, pozwala na szersze postrzeganie problemu jako większej całości, podczas gdy skupienie na detalach de facto zawęża nasze pole widzenia problemu.
10-best-places-to-wear-a-suit
Naukowcy odkryli, że ci studenci, którzy ocenili swój strój jako bardziej formalny niż codzienny byli bardziej skłonni myśleć o problemie abstrakcyjnie niż ci, którzy byli ubrani w nieformalny strój. Badanie zostało jednak przeprowadzone na kampusie uniwersyteckim podczas zwykłego dnia nauki, w związku z tym w badaniu nie uczestniczyła zbyt duża liczba osób ubrana w garnitury.

W związku z tym w kolejnym eksperymencie badacze poprosili połowę uczestników o przebranie się w swój strój formalny przed testem. Podczas badania odkryli, potwierdził się fakt, że ci którzy przebrali się w garnitury wykazywali się bardziej abstrakcyjnym myśleniem niż ci ubrani casualowo. Studenci w garniturach czuli się również silniejsi i bardziej pewni siebie niż ich koledzy – zupełnie jakby założyli magiczny kostium!

„Wyniki badań pokazują, że charakter codziennego doświadczenia noszonego przez nas brania, wpływa na nasze postrzeganie i sposób przetwarzania informacji, który oddziaływuje na to, jak poszczególne przedmioty, zdarzenia i osoby są przez nas interpretowane” donoszą autorzy eksperymentu w Social Psychological & Personality Science journal .

Badacze wierzą, że efekt ten będzie działał zawsze tak samo – bez względu na częstotliwość zakładania przez nas garniturów ani okoliczności jego noszenia.
Gentleman

„Niezależnie od tego czy nosisz garnitur na co dzień, czy tylko podczas ślubów przewidujemy, że forlany strój będzie działał na ciebie zawsze tak samo. Ubranie bowiem w dalszym ciągu, niezależnie od sytuacji sprawia, że czujemy się bardziej formalnie”.

Czyli noszenie garnituru zmienia nasz sposób myślenia? „Badanie wpływu noszonego ubrania na nasze zachowania jest dopiero w początkowej fazie, jednak nie da się zaprzeczyć, że gdy lepiej wyglądamy czujemy też, że mamy większą kontrolę i to właśnie ten rodzaj odczuwalnej „siły” jest związany z abstrakcyjnym myśleniem”.
Combatant-Gentleman-Suits-Review
Naukowcy spekulują, że ten związek może wynikać z faktu, że liderzy biznesu muszą skupić się na realizacji większej wizji, podczas gdy ich pracownicy powinni bardziej skupiać się na realizacji zadań szczegółowych. Należy też pamiętać, że abstrakcyjne myślenie nie jest koniecznie lepsze, myślenie abstrakcyjne oznacza szerszy ogląd jednak powoduje to też mniejsze skupienie na szczegółach.
best_suits_yet
Podczas badań w 2012 roku naukowcy wykazali podobną zależność w stosunku do stroju i jego wpływu na procesy postrzegania – gdy członkowie badanej grupy włożyli na siebie biały lekarski fartuch byli w stanie dostrzegać więcej szczegółów.

W kwestii garniturów pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia: „Zmiana sposobów interpretacji uzgodnionych społecznie symboli zajmuje bardzo wiele czasu – wątpię aby garnitur jako symbol profesjonalizmu i siły uległ zmianie w naszym społeczeństwie” komentują naukowcy.