8 lat temu

10 faktów na temat ketchupu, których z pewnością nie znacie

Uwielbiany przez miliony pomidorowy sos jest tak głęboko zakorzeniony w amerykańskiej kuchni, że można go już śmiało określić mianem kultowego. Jeden z podstawowych dziś produktów spożywczych ma jednak o wiele dłuższą historię niż może się to wam wydawać.

1. Amerykanie konsumują rocznie ponad 300 tysięcy ton keczupu.

ketchu1

2. Ketchup nie zawsze był robiony z pomidorów.

Pierwszy znany na świecie przepis na ketchup pochodzi z Chin i jest datowany na 544 rok n.e. Ówczesny przepis wśród składników zawierał m. in. jelita, żołądki i pęcherze ryb (m. in. rekinów). Następnie mieszkanka musiała być trzymana przez 20 dni na słońcu by nadawała się do spożycia.

3. Europejscy naukowcy próbowali stworzyć swój własny przepis na ketchup

Nie mniej jednak nie byli w stanie odtworzyć oryginalnego smaku, do którego konieczna jest soja – roślina pochodząca rdzennie z Chin.

ketchup9

4. Pomidory zostały dodane do ketchupu przez Amerykanów!

Pierwszy spisany przepis na ketchup, który zawiera w sobie pomidory, został stworzony przez amerykańskiego ogrodnika Jamesa Mease w Filadelfii w 1812 roku. Pomidory nazywał on „jabłkami miłości”.

ketchup6

5. Żeby wydostać ketchup ze szklanej butelki Heinza nie powinieneś uderzać w jej spód!

By przyśpieszyć drogę ukochanego sosu na nasz talerz powinniśmy delikatnie poklepywać bok butelki, a nie jej dno. Mimo to ketchup nadal wypływa dosyć powoli – a dokładnie to z prędkością 0,45 km na godzinę.

ketchup3

6. Ketchupowe rekordy

Największa butelka ketchupu na świecie ma 51 metrów wysokości i można ją oglądać w Collinsville w Illinois. W mieście powstała również największa na świecie paczka ketchupu, mająca pojemność prawie pięciuset litrów.

7. Słowo „ketchup” to początkowo nazwa konkretnej marki

W języku angielskim używane było kiedyś określenie „cat soup”, które również odnosiło się do popularnego sosu. Słowo „ketchup” zostało użyte przez Henriego Heinza, żeby odróżnić swój produkt od innych sosów.

ketchup4

8. Dzisiejszy ketchup Heinza został wybrany spośród 60 różnych wersji produktu.

Firma Henriego Heinza początkowo wyprodukowała 60 różnych ketchupów, by ostatecznie do masowej produkcji wybrać numer 57. Powodem tego właśnie wyboru był fakt, że liczby 5 oraz 7 stanowiły ulubione cyfry Henriego i jego żony.

ketchup7

9. Początkowo ketchup nie miał dobrej reputacji

W latach ’60 XIX wieku niektórzy producenci sosu używali jako konserwantów smoły, by zapewnić mu odpowiednio intensywny kolor.

ketchup2

10. Ketchup remedium na wszystko

W 1834 roku pewien doktor z Ohio w wywiadzie dla ówczesnej prasy podał informację jakoby pomidory (oraz robiony z nich ketchup) były naturalnym środkiem leczniczym ogromnej ilości chorób, począwszy od niestrawności na cholerze kończąc.