1 miesiąc temu

Żarówka LED kontra halogenowa – którą wybrać?

Żarówka

Wskutek wprowadzenia przez Unię Europejską w 2009 r. zakazu produkcji tradycyjnych żarówek, ich następcą stały się halogeny. Jednak z czasem również i one zaczęły być wypierane przez nowocześniejsze technologie. Mowa tu o oświetleniu LED. To jeszcze wyższy poziom oszczędności i komfortu świetlnego. Żarówki LEDowe stosuje niemal każdy w swoim domu. Co jednak z oświetleniem w samochodzie? Podpowiadamy, którą opcję wybrać!

Kilka słów o halogenach

Światła halogenowe są najprostszym typem oświetlenia samochodowego. Są standardem w wyposażeniu większości samochodów w ich podstawowych wersjach. Charakteryzują je niskie koszty eksploatacji, choć wymagają niestety częstych wymian. Co różni je od oświetlenia LED? Przede wszystkim strumień ich światła jest słabszy i zużywają dużo więcej energii, z czego większość nie jest wcale zamieniana na światło. Halogeny emitują nienaturalne oświetlenie. Przy nieodpowiednim ustawieniu rażą innych uczestników ruchu. Tym samym ich używanie może stwarzać zagrożenie na drodze.

Żarówki LED i ich zalety

Żarówki LED w ostatnich latach zdecydowanie zyskują na popularności, dzięki swoim licznych zaletom. Ich bogatą ofertę można znaleźć w sklepie sklepledy.pl. Są one efektywniejsze energetycznie, co oznacza mniejsze zużycie energii i dłuższy czas użytkowania. Ponadto emitują wyjątkowo jasne i wyraźne światło, co poprawia widoczność na drodze. To szczególnie ważne podczas jazdy w trudnych warunkach. W porównaniu do halogenów, żarówki LED mają również bardziej naturalną barwę światła, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy nocą. Dzięki swojej trwałości i odporności na wibracje są również bardziej niezawodne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Niestraszne im typowe polskie drogi oraz wyboje i nierówności, które się na nich znajdują. Warto więc rozważyć przejście na żarówki LED, aby cieszyć się lepszą wydajnością i bezpieczeństwem na drodze.

Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Halogenowe żarówki zapewniają akceptowalny poziom jasności i wydajności światła. Są one stosunkowo tanie i łatwo dostępne na rynku. To sprawia, że halogeny wciąż są popularnym wyborem wśród wielu właścicieli pojazdów. Nie da się jednak ukryć, że jest to wybór dla niezbyt wymagających użytkowników. Dodatkowo takich, których hobby to majsterkowanie przy samochodzie i dla których częste wymiany żarówek nie stanowią problemu.

Żarówki LED są zdecydowanie wydajniejsze energetycznie od halogenowych odpowiedników. Niestety są przy tym droższe. Jednak ich czas użytkowania wynosi nawet 500 godzin, co daje imponujący wynik. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Żarówki LED wymienia się o wiele rzadziej. To sprawia, że nie przyczynia się do zaśmiecania środowiska.