1 miesiąc temu

Czym są pojemniki Dewara?

pojemniki Dewara

Popularność ciekłego azotu w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła – wykorzystywany jest już nie tylko w laboratoriach chemicznych, fizycznych i biologicznych, ale również w medycynie: możesz zetknąć się z nim w gabinetach dermatologicznych, czy kriogenicznych. Aby jednak bezpiecznie i wydajnie z niego korzystać potrzebne są pojemniki Dewara. Dlaczego?

Czym są pojemniki Dewara?

Nie wszyscy wiedzą lub pamiętają czym właściwie jest Dewar. Jest to rodzaj termosu dostosowanego do przechowywania skroplonych gazów – zamknięte naczynie o podwójnych ściankach, między którymi (idealnie) jest próżnia, które zapewnia izolację termiczną od otoczenia. Jeśli chcesz przechowywać ciekły azot, nie obejdziesz się bez niego – a to ze względu na bardzo niską temperaturę wrzenia tego płynu, która w warunkach normalnych wynosi -196°C. Stąd właśnie kłęby dymu nad otwartym zbiornikiem ciekłego azotu, znamionujące odparowywanie cennego produktu.

Biologiczne i transportowe naczynia Dewara – różnice w zastosowaniu

Na rynku spotkasz jednak specjalizowane pojemniki Dewara – do zastosowań biologicznych oraz transportowych. Czym różnią się między sobą te dwa podtypy? Chodzi zwłaszcza o dodatkowe doposażenie: ponieważ ciekły azot bardzo często wykorzystywany jest w laboratoriach, w których pracuje się z materiałem organicznym, a zatem podatnym na degradację, pojemniki Dewara dla nich przeznaczone wyposaża się w kanistry lub kasety wykonane z odpowiednich materiałów, które pozwalają na biobankowanie zasobów – nawet kilku tysięcy próbek jednocześnie.

Biologiczne i transportowe naczynia Dewara – różnice w budowie

Aby zamrozić próbki biologiczne w ciekłym azocie przy użyciu wspomnianych kanistrów, bardzo przydaje się możliwość swobodnego przemieszczania ich między zbiornikiem a otoczeniem. Dlatego też biologiczne pojemniki Dewara cechują się zdecydowanie szerszym otworem wlotowym, niż transportowe. Te drugie natomiast posiadają wzmocnioną konstrukcję ze względu na zwiększone narażenie na czynniki zewnętrzne, a ich wąski wlot zapewnia redukcję strat związanych z wymianą ciepła.

Gdzie kupić dobre pojemniki Dewara?

Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrym produkcie, którego sprawność wyrażona jest ubytkiem rzędu zaledwie 0.1 l/dzień, co pozwala na przechowanie ciekłego azotu od kilku do nawet kilkuset dni, sprawdź ofertę https://cryogen.pl/oferta. Proponowane przez nich pojemniki Dewara to jakość amerykańskiej technologii MVE Cryogenic Biological Equipment, posiadają oznaczenie zgodności CE oraz certyfikat ISO. Ich pojemności zaczynają się od 1 l i dochodzą do nawet 60 l, a jeśli potrzebujesz większego – dostępne są na zamówienie.