2 lata temu

Wakacje na Zanzibarze: odwiedź kolebkę kultury Suahili z Feel The Travel

Zanzibar

Zanzibar to samo serce kultury Suahili. Ta autonomiczna część Tanzanii najczęściej kojarzy się z rajskimi plażami, egzotyczną roślinnością i piękną pogodą przez praktycznie cały rok. Nie da się ukryć, iż każda z wyżej wymienionych kwestii jest słuszna. To jednak zdecydowanie nie wszystko! Wakacje na Zanzibarze to także okazja do poznania tamtejszej kuchni, gdzie królują ryby i owoce morza przyprawione aromatycznymi przyprawami. Ten kawałek lądu to także lokalne rzemiosło, a więc liczne rękodzieła, jak choćby wyjątkowa biżuteria lub najróżniejsze dekoracje do domu. Podróż do tego zakątka świata to wspaniała przygoda, podczas której można również przyjrzeć się z bliska zanzibarskiej kulturze i tradycji. Biuro podróży Feel The Travel gwarantuje, że absolutnie każdy aspekt tego zagadnienia jest wysoce fascynujący!

Podróże na Zanzibar z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić, ponieważ faktycznie istnieje wiele powodów, aby zawitać w tej części kontynentu afrykańskiego! Co tak bardzo kusi turystów? Z całą pewnością są to przede wszystkich niezwykle piękne plaże — biały piasek, palmy i turkusowe wody Oceanu Indyjskiego: taka wizja dla wielu brzmi niczym spełnienie najskrytszych podróżniczych marzeń! Warto jednak pamiętać, iż Zanzibar to miejsce, gdzie w zasadzie narodziła się kultura Suahili, jaka wciąż żywa jest w całej Afryce!

Historyczny Zanzibar, czyli wszystko, co warto wiedzieć!

Wycieczka na Zanzibar zdecydowanie jest okazją do spędzenia wielu leniwych godzin na plaży, ale warto pamiętać, że wyspa ta ma do zaoferowania znacznie więcej! Historia tego zakątka świata pozostaje arcyciekawa i zdecydowanie dobrym pomysłem jest zagłębienie się w nią!

Zacznijmy od podstaw, czyli od przetłumaczenia słowa „suahili”. Otóż jest ono wariacją arabskiego wyrażenia „sawahil”, które znaczy tyle, co „wybrzeże”. Zanzibar został zamieszkany przez rozmaite ludy afrykańskie ponad dwa tysiące lat temu. Wyspa ta obiecywała wiele. Ludność przybywała tam tłumnie w nadziei, iż będzie mogła tam korzystać z żyznej gleby, co raz na zawsze pogrzebie widmo głodu. Ponadto pod ręką był tam także ocean, będący innym źródłem pożywienia, konkretnie bogatych w składniki odżywcze i cenne oleje ryb i owoców morza.

Zanzibar

Potem Zanzibar coraz częściej był odwiedzamy przez kupców przybyłych z państw arabskich. Dziś wyspa jest zamieszkiwania właśnie przez muzułmanów, co jest niczym innym jak pokłosiem historii z tamtego okresu.

Kiedy zatem zaczęła istnieć kultura Suahili? Badacze są raczej zgodni, że miało to miejsce pomiędzy wiekiem XII a XVIII. To ogromny rozstrzał, ale niestety najdokładniejszy jakim obecnie dysponujemy. W tamtym czasie rozkwitały państwa-miasta Suahili. Wówczas handlowano tam drogocennymi rzeczami, jak choćby kość słoniowa, przyprawy oraz złoto. Cała ta historia ma także nieco bardziej mroczny aspekt, ponieważ dawniej na Zanzibarze regularnie odbywały się również targi niewolników.

Rola kupiectwa na Zanzibarze

Zanzibar był w stanie się tak mocno rozwinąć dzięki bezpośredniej bliskości Oceanu Indyjskiego, który otwierał możliwości handlu na szeroką skalę. Wyspa była często odwiedzana przez kupców zaopatrzonych we wspomniane już wcześniej złoto i kość słoniową, a także w drewno, orzechy kokosowe, pieprz, sól, tkaniny, kadzidła i wiele innych, cennych przedmiotów.

Z tych wszystkich kosztowności dla Zanzibarczyków najbardziej atrakcyjnymi towarami okazały się daktyle. I tak oto przez lata wyspa ta się rozwijała właśnie dzięki kupiectwu. To ono także było głównym powodem wymieszania się kultury Suahili z kulturą arabską. Dziś ta unikalna mieszkanka stanowi jeden z głównych powodów, dla których ludzie odwiedzają tę część Tanzanii.

Wakacje na Zanzibarze: okazja do poznania tamtejszych tradycji

Wycieczka na Zanzibar to świetne moment, aby poznać zagadnienia z zakresu kultury i tradycji ludu zamieszkującego tę niezwykłą wyspę. Czy mamy tutaj na myśli coś konkretnego? Owszem! Są to różnego rodzaju obrządki towarzyszące zawieraniu małżeństw. Temat ten jest prawdziwie interesujący.

Zanzibarczycy to głównie wyznawcy islamu. Jednak ich podejście do tej religii nieco różni się od globalnie przyjętych norm. W przypadku Zanzibaru najczęściej mówi się o „Czarnym Islamie”. Jakie są jego cechy? Przede wszystkim daleko mu do ortodoksji, ponieważ prawdy zawarte w Koranie mieszają się tam z założeniami wierzeń afrykańskich. To zjawisko jest widoczne szczególnie w tym, jak wygląda przygotowanie do ślubu oraz sama ceremonia.

Zanzibar

Na Zanzibarze jest więc tak, że kiedy dwoje ludzi decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, to muszą oni za to zapłacić. Odpowiednia kwota, nazywana w kulturze Suahili mahari, musi zostać oddania do rąk temu, kto opiekuje się kobietą, która niebawem ma wejść w rolę żony. Gdyby jednak taka opłata nie została uiszczona, to świadczyłoby to nie tylko o złych manierach tego, kto wymiksował się z tradycji, ale także potwierdzać miałoby to jego brak honoru przeszłego pana młodego. Innymi słowy takie postępowanie to prawdziwa hańba w tej części świata!

Jeśli jednak wesele dojdzie to skutku, to musi być ono huczne! Taka impreza jest mniej lokalsów nazywana arusi i zawsze jest pełna radości. Wszyscy podczas tego wydarzenia muszą tańczyć, śpiewać i jeść tyle, ile tylko będą w stanie pomieścić ich żołądki!

Co to jest unyagu? Dydaktyczna wycieczka na Zanzibar!

Jeśli planujesz wakacje na Zanzibarze, to z pewnością chcesz choć w drobnym stopniu zrozumieć mieszkających tam ludzi. Pozostając w temacie zawierania małżeństw, warto pochylić się nad obrzędem zwanym unyagu. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Otóż jest to swoista inicjacja, jaką musi przejść każda panna młoda, zanim ostatecznie stanie na ślubnym kobiercu.

Jak wygląda taki rytuał? Przede wszystkim biorą w nim udział jedynie przedstawicielki płci pięknej. Mężczyźni podczas całej inicjacji muszą pozostawać w stosownym oddaleniu. Podczas unyagu panna młoda zostaje wdrożona w tajniki pożycia małżeńskiego. Naukom tym towarzyszy folkowa muzyka oraz tańce i śpiewy. To rodzaj nauk przedmałżeńskich, jakie w środowisku katolickim muszą odbyć pary, pragnące wypowiedzieć sakramentalne „Tak!”. W trakcie unyagu starsze kobiety doradzają młódce także w zakresie tematów dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego, dbania o higienę, a nawet stroju, w jakim powinna się pokazywać. To przyspieszony kurs małżeństwa!

Warto wspomnieć, że ceremoniał ten dziś spotykamy wyłącznie na Zanzibarze, ale w nieco bardziej odległych czasach był on obecny w kulturze całego archipelagu zlokalizowanego w tym regionie Afryki. Ciekawostką jest, że zanzibarskie panny młode najczęściej występują w sukniach nie białych, a… zielonych!

Kiedy wyjechać na Zanzibar?

Marzą Ci się wakacje na Zanzibarze? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, kiedy jest najlepsza pora na wyjazd w tamte rejony. Wyspa ta leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Co to oznacza? Otóż to, że najczęściej jest tam bardzo gorąco, a w powietrzu utrzymuje się wysoki poziom wilgotności.

Na Zanzibarze odnotowuje się stosunkowo niewielkie wahania temperatur w skali roku. Termometry naczęściej wskazują wartość pomiędzy 26 a 30 stopni Celsjusza. Co to oznacza? Przede wszystkim to, iż podróż na Zanzibar w zasadzie zawsze jest dobrym pomysłem!

Zanzibar

Oczywiście nie oznacza to, że aura na wyspie jest jednolita. Nic z tych rzeczy. Wszystko jest uzależnione od wiatrów monsunowych, które wieją znad Oceanu Indyjskiego. Różnice mogą dotyczyć temperatur oraz ciśnienia, a same monsuny pozwalają na wyróżnienie pory suchej i deszczowej na tej ziemi. Należy jednak pamiętać, że opady nie mają stałego charakteru. Oczywiście są one wówczas obfite, ale zdecydowanie nie dyskwalifikują tego kierunku!

Podróż na Zanzibar — kuchnia i pamiątki

Wycieczka na Zanzibar to także sposobność skosztowania zupełnie nowych smaków. Tamtejsza kuchnia jest niesamowicie różnorodna, dlatego też naprawdę trudno jest polecić jakieś jedno konkretne danie, jakiego warto tam spróbować. Wszystkie propozycje kulinarne krążą wokół specjałów przygotowywanych z ryb, owoców morza oraz ryżu. Choć takie menu pozornie może wydawać się ubogie, to w praktyce forma zanzibarskich posiłków może wielu poważnie zaskoczyć!

Jeśli natomiast chodzi o pamiątki, które warto przywieźć z Zanzibaru, to z całą pewnością są to wszelkiego rodzaju rękodzieła: biżuteria, dekoracje do domu, ubrania, koce i wiele więcej! To jednak nie wszystko.

Odkrywaj świat z Feel The Travel!

Jeśli chcesz spędzić doskonałe pod każdym względem wakacje na Zanzibarze, to koniecznie skontaktuj się z Anną i Marcinem z butikowego biura podróży Feel The Travel! Ich doświadczenie, jeśli chodzi o organizacje takich wycieczek jest imponujące i jednocześnie stanowi ono gwarancję dobrej zabawy. Każda wyprawa jest dosłownie szyta na miarę oczekiwań i potrzeb danego globtrotera. To miła odmiana od ofert typu last minutę, gdzie rzadko podchodzi się do turystów w sposób indywidualny.

Odkrywanie świata to niesamowita przygoda, w której trakcie poznaje się walory kulturalne, przyrodnicze i kulinarne odwiedzanych kierunków. Prawdą jest, iż podróże kształcą i są pomocne w procesie budowania swojego charakteru. Dlatego też w wielu przypadkach warto oddać swój czas urlopowy w ręce specjalistów, którzy zadbają, aby wycisnąć z takiego tygodnia czy dwóch maksimum możliwości!