2 lata temu

Dewar – niezwykłe naczynie do ciekłego azotu

O niezwykłych właściwościach ciekłego azotu nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego też jest jedną z niewielu substancji, która ma tak szerokie zastosowanie w wielu branżach i cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Zanim jednak rozważysz wykorzystanie ciekłego azotu, musisz wiedzieć, że ten związek chemiczny wymaga szczególnych warunków przechowywania i transportu w specjalnym pojemniku – dewarze. Co to za naczynie? Sprawdź, dlaczego musisz je mieć.

 

Ciekły azot a bezpieczeństwo

O ile obecność azotu, jako składnika powietrza, nie robi na nas większego wrażenia, o tyle jego skroplona forma już tak. Ten związek chemiczny może być niezwykle przydatny, ale także niebezpieczny. Temperatura wrzenia ciekłego azotu jest bliska -196 ℃, co oznacza, że nawet krótki jego kontakt z metalem czy delikatną, ludzką tkanką skutkuje natychmiastowym zamrożeniem. Przy pracy z nim obowiązkowe wyposażenie to gogle ochronne, fartuch, rękawice, maska i odpowiednia odzież. Wszystko to musi być wykonane z tkaniny odpornej na bardzo niskie temperatury. Dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe przechowywanie ciekłego azotu – w przystosowanych do tego naczyniach termostatycznych, zwanych dewarami.

Naczynie Dewara – czym jest?

Dewar to specjalny rodzaj pojemnika, który pozwala na przechowywanie substancji wymagających odizolowania od środowiska w taki sposób, by nie straciły swoich właściwości i nie zmieniły temperatury. Poza magazynowaniem, naczynie to pozwala na transport i dozowanie tych materiałów. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu wynalazcy – sir Jamesowi Dewarowi, który zastosował je po raz pierwszy w 1892 roku. Jego budowa jest wyjątkowa w swojej prostocie i do złudzenia przypomina znany wszystkim termos, jednak dewar jest dużo bardziej zaawansowanym urządzeniem. Charakteryzują go podwójne ścianki, pomiędzy którymi tworzy się atmosfera próżniowa. Próżnia w wypadku przechowywania tego typu substancji jest niezwykle istotna, ponieważ zapobiega konwencji wewnątrz naczynia. Oznacza to, że między powłokami dewara nie zachodzi przewodność ciepła. Jego warstwy łączą się w jednym miejscu – u góry i są zakończone korkiem, wykonanym ze znakomitej jakości materiałów o właściwościach izolacyjnych. W konstrukcji najczęściej wykorzystuje się aluminium, które charakteryzuje się niską przewodnością ciepła, a dodatkowo dużą wytrzymałością.

Jaki dewar znajdzie zastosowanie?

Niezależnie od tego, do czego potrzebujesz ciekłego azotu, jego niezbędnym elementem jest dewar. Pamiętaj, że ten związek chemiczny ma skłonność do szybkiego odparowywania! Zadbaj więc o to, żeby korzystanie z tego gazu było komfortowe, bez ryzyka utraty jego właściwości. Możesz wybrać pojemniki o różnych pojemnościach – rynek oferuje naczynia w zakresie od 5 do 50 litrów. Jeśli korzystasz z ciekłego azotu bardzo często, to warto wybrać większy pojemnik, ponieważ gwarantuje on także możliwość przechowywania substancji dłużej. Takimi cechami charakteryzuje się np. 50 litrowy dewar, który znajdziesz np. w sklepie Cryogen. To propozycja dla najbardziej wymagających, pozwalająca na zachowanie właściwości ciekłego azotu nawet ponad 250 dni!

Jak przygotować dewar do pracy?

Pamiętaj, by odpowiednio przygotować naczynie do pracy. Zanim wypełnisz je azotem, należy umieścić w nim niewielką ilość substancji. Musi ona wystygnąć, czyli spędzić w pojemniku przynajmniej 20 minut. Dzięki temu dewar będzie chłodniejszy, a to wpłynie na zredukowanie parowania gazu. Prawidłowe przygotowanie i użytkowanie naczynia gwarantuje, że gaz zachowa wszystkie swoje właściwości.