3 lata temu

Najciekawsze miejsca do zobaczenia na Warmii i Mazurach

 

Niekwestionowany raj dla żeglarzy, miłośników sportów wodnych, dzikiej natury podmokłych lasów i tajemnic historycznych w nich ukrytych. Przyciągają fenomenalnym krajobrazem tysiąca jezior, lasami, pagórkami i naturą niemal nieskażoną przez cywilizację. Spotkać tu można unikalną odmianę sosny i zadomowione w mazurskich lasach wilki, rysie i żubry ale również miłośników fotografii godzinami wyczekujących w zaroślach na idealne ujęcie orła bielika czy orlika krzykliwego. Co tak naprawdę zachwyca i przyciąga nas na Warmię i Mazury? Przekonajmy się!

 

Warmia i Mazury

Warmia jest istnym rajem dla osób żądnych przygód, miłośników sportów i gotyckich zamków. Kraina mocno zróżnicowana krajobrazowo i turystycznie. Pas jezior na południu regionu, w sezonie tętniących życiem, oddzielony jest tu lasem od spokojnych terenów północy. Baza turystyczna równie odmienna – na północy skromna, na południu imponująca.

Mazury, zwane Krainą Tysiąca Jezior, znajdujące się 250km od stolicy kraju, z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich to region turystyczny nieustannie zachwycający i wciąż dziki (nie licząc niektórych miejsc w szczycie sezonu letniego). Więcej na temat tego, jak się przygotować do wyjazdu na Mazury, znajdziecie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/mazury-przewodnik-turystyczny/

Warmia i Mazury kryją w sobie urok i tajemnice rozsiane w lasach regionu w postaci okopów z czasów II wojny światowej i fortyfikacji, oferują poznawanie i odkrywanie historii na ciągnącym się ponad 400km Szlaku Fortyfikacji Mazurskich. Również za czasów Prusów i za panowania Krzyżaków uchowały się tu wały ziemne, grodziska i potężne ceglane zamki.

Śladami historii i tajemnic i uroków

  • Wilczy Szaniec

Słynny kompleks schronów otoczony bagnami w gęstym lesie w okolicach Gierłoży – Wilczy Szaniec, skąd Adolf Hitler koordynował operacje i podejmował decyzje, był samowystarczalnym miasteczkiem składającym się z ponad 200 obiektów, między innymi schronów i bunkrów. Niezwykłe miejsce pełne tajemnic ukryte wśród pięknej scenerii mazurskich lasów zwabi każdego, kto choć w niewielkim stopniu posiada duszę odkrywcy. Przez teren Wilczego Szańca prowadzi trasa turystyczna umożliwiająca oglądanie tego, co dziś pozostało z kompleksu, a w poznawaniu historii pomóc może przewodnik.

 

  • Twierdza Boyen

Twierdza Boyen w Giżycku jest charakterystyczną i ciekawą budowlą ze względów historycznych jak i turystycznych. Wybudowana w kształcie gwiazdy, otoczona jeziorami Niegocin i Kisajno, powstała w połowie XIX wieku, zyskała nazwę na cześć generała, jednego z inicjatorów budowy. Pełniła funkcję strategiczną w trakcie wojny. W latach 90-tych twierdza trafiła w zarządzanie Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen. Udostępniono większość budowli do zwiedzania. Wytyczono ścieżki spacerowe, przewodników. Urządzone zostało schronisko młodzieżowe i muzeum. Na terenie twierdzy odbywają się, szczególnie w sezonie letnim, liczne rekonstrukcje historyczne, zloty motocyklistów, a w amfiteatrze twierdzy – koncerty, takie jak Szanty w Giżycku i szereg innych.

 

  • Most obrotowy w Giżycku 

Został wybudowany pod koniec XIX wieku. Jego zadaniem było połączenie miasta z twierdzą. Stanowi interesujący zabytek techniki. Typ konstrukcji mostu jest unikatowy w Polsce i należy do zaledwie kilku tego typu mostów w Europie. Operacja otwierania i zamykania mostu (obsługiwana przez operatora, zajmująca 5 minut) przyciąga rzesze turystów, jest jedną z atrakcji turystycznych Giżycka w sezonie letnim.

 

  • Malownicze mosty w Stańczykach 

Niewątpliwie największa atrakcja turystyczna Puszczy Rominckiej. Za wsią Stańczyki znaleźć można potężne wiadukty nieczynnej już linii kolejowej, wśród łąk i pagórków uroczych północnych krańców Mazur. Ozdobne filary konstrukcji wzorowane były na rzymskich akweduktach. Dziś mosty te są własnością prywatną udostępnioną do zwiedzania. Ściągają tu amatorzy skoków na linie (jedne z najwyższych mostów w Polsce). Znajdują się tu miejsca spacerowe, miejsca do biwakowania i na ognisko. Niesamowity widok i krajobraz okolicy zwany Mazurami Garbatymi zapewniają malownicze wzgórza, wijące się rzeki w dolinach i piękne jeziora.

 

  • Piramida w Rapie

Jeden z bardziej niezwykłych obiektów północnej części Mazur. Jest to grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid, których przyciągała magia wiecznego „życia po życiu”, tak jak ludzi starożytnych. Znajduje się na polanie, do której prowadzi długa, błotnista droga. Zbudowany został z polnego kamienia. Spoczywa tam kilku członków rodziny, jednak w czasie I i II wojny światowej został zdewastowany przez Rosjan. Warto, udając się w to miejsce, zwiedzić obszar otaczający budowlę – Krainę Węgorapy. Obszar niesamowicie urokliwy, pofałdowany, pełen labiryntów rzek, strumieni i kanałów na północ od Wielkich Jezior Mazurskich.

 

  • Wioska żeglarska w Mikołajkach

Najpiękniejszy i najlepiej wyposażony port w Polsce. Leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w Mikołajkach – letniej stolicy Mazur. Ściąga masy turystów i miłośników żeglarstwa. W wiosce żeglarskiej oprócz portu znajdziemy liczne tawerny, smażalnie i bary. Sezon letni oferuje liczne regaty, cykliczne imprezy, festiwale i koncerty szantowe. Wyjątkowo tłoczne miejsce ze zgiełkiem i gwarem życia portowego leży nad malowniczym jeziorem Mikołajskim.

To zaledwie garstka. Bo też właśnie na Mazurach spalono na stosie ostatnią czarownicę w Europie i tu znajduje się największe siedlisko bocianów… Te i wiele innych ciekawostek oferują nam Warmia i Mazury, często niedoceniane i pomijane w planowaniu wycieczek, a jakże atrakcyjne. Jeśli chcielibyście lepiej poznać atrakcje Warmii, to zachęcam do przeczytania artykułu: “Warmia – przewodnik dla turystów”.