Historia piłkarskiej Ligi Mistrzów

Najbardziej elitarnymi rozgrywkami w europejskiej klubowej piłce nożnej jest Liga Mistrzów. Czym jest i jak wygląda jej historia? Czy polskie drużyny odniosły w niej kiedykolwiek sukces?

Początki piłkarskiej Ligi Mistrzów

W 1955 roku odbyły się pierwsze rozgrywki piłkarskiej Ligi Mistrzów, w których udział biorą najlepsze kluby z całej Europy. Pod tą nazwą mecze odbywają się dopiero od niedawna, bo od 1992 roku. Wcześniej europejskie rozgrywki klubowe były tożsame z Pucharem Europy Mistrzów Krajowych, a później z Pucharem Mistrzów.

Turniej piłkarskiej Ligi Mistrzów uruchomiony został po raz pierwszy dokładnie 26 lutego 1955 roku. Rozgrywano go od I rundy aż do fazy półfinałowej, wykorzystując system pucharowy, czyli poszczególne drużyny rozgrywały zawsze po dwa mecze, przy czym jeden na własnym boisku, a jeden na wyjeździe z tym samym rywalem. Dopiero w meczu finałowym rozgrywano wyłącznie jedno spotkanie – na neutralnym stadionie.

Pierwsze zmiany w systemie rozgrywek Ligi Mistrzów

Od sezonu 1991/1992 w turnieju brało udział 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. Kolejne sezony wiązały się ze zwiększaniem liczby drużyn w piłkarskiej Lidze Mistrzów. W wyniku zmian rosła liczba zespołów uczestniczących w turnieju:

 • od sezonu 1994/1995 – 16 drużyn,
 • od sezonu 1997/1998 – 24 drużyny,
 • od sezonu 1999/2000 – 32 drużyny.

Początkowo do europejskich rozgrywek Ligi Mistrzów kwalifikowały się wyłącznie drużyny, które wcześniej wygrały ligi krajowe. W przypadku lig najsilniejszych, m.in. niemieckiej, angielskiej czy hiszpańskiej i włoskiej, dopuszczono drużyny zajmujące w lidze krajowej drugie, trzecie, a niekiedy nawet czwarte miejsce. Dzięki temu w europejskich rozgrywkach rzeczywiście uczestniczą najlepsze zespoły na kontynencie.

Real triumfatorem Ligi Mistrzów

W pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Mistrzów triumfatorem wśród najlepszych zespołów piłkarskich okazał się Real Madryt – Królewscy wygrali w rozgrywkach w 1956 roku. Triumfowali oni aż 13 razy w piłkarskiej Lidze Mistrzów – ostatni raz wiosną 2018 roku. To znakomity wynik, zważywszy na to, jak wiele wspaniałych zespołów europejskich walczy o trofeum w tym turnieju. Na kolejnych miejscach z największą liczbą zwycięstw uplasowały się zespoły:

 • A.C. Milan z Włoch – 7 zwycięstw,
 • Bayern Monachium z Niemiec – 5 zwycięstw,
 • FC Barcelona z Hiszpanii – 5 zwycięstw,
 • Liverpool F.C. z Anglii – 5 zwycięstw,
 • Ajax Amsterdam z Holandii – 4 zwycięstwa.

Niestety polskie zespoły piłkarskie nigdy nie triumfowały w Lidze Mistrzów. Jedynie trzy razy polskie drużyny brały udział w fazie grupowej rozgrywek tego prestiżowego turnieju:

 • W sezonie 1994/1995 Legia Warszawa – w fazie grupowej wygrała z mistrzem Anglii Blackburn Rovers F.C., wyeliminowała też IFK Göteborg i awansowała do ¼ finału, gdzie uległa greckiemu Panathinaikos AO.
 • W sezonie 1995/1996 Widzew Łódź pokonał w kwalifikacjach duński zespół Brøndby IF, ale nie poradził sobie w fazie grupowej z rywalami i odpadł szybko z rozgrywek.
 • W sezonie 2016/2017 Legia Warszawa uczestniczyła w Lidze Mistrzów i zajęła 3 miejsce w swojej grupie i tym razem nie awansowała do kolejnej fazy Ligi Mistrzów, choć mogła zagrać w następnym etapie Ligi Europy.

Jak Liga Mistrzów wygląda dziś?

Obecnie europejska Liga Mistrzów to Liga Mistrzów UEFA – UEFA Champions League, czyli międzynarodowe rozgrywki piłkarskie. To UEFA była ich inicjatorem. W przyszłości niewykluczone, że Liga Mistrzów będzie miała konkurencję w postaci superligi, w której udział będą brali tylko piłkarscy potentaci. W Polsce mecze w ramach Ligi Mistrzów UEFA cieszą się wysokim zainteresowaniem wśród kibiców. Mogą oni śledzić mecze najlepszych, sięgając po pakiet Polsat Sport Premium w UPC. Umożliwia on oglądanie m.in. meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy.