Najdziwniejsze składniki perfum – sprawdź, z czego jest zrobiony Twój ulubiony zapach

Perfumy to synonim piękna i luksusu. Większość z nas używa ich praktycznie codziennie. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, z czego tak naprawdę są zrobione? Pochodzenie niektórych składników jest mocno zaskakujące. Dowiedz się o nich więcej!

Aromat kwiatów, drzew, ziół czy cytrusów – to właśnie z nimi powszechnie kojarzymy perfumy męskie i damskie. Liczy się efekt, czyli woń uzyskana w wyniku zmieszania ze sobą konkretnych komponentów. Może być słodko i dusząco albo wręcz odwrotnie – świeżo i energizująco. Oceniamy całość, najczęściej nie znając poszczególnych składników. A te, po bliższym poznaniu, mogą lekko szokować.

Ambra – rezultat niestrawności wieloryba

Ambra to jedna z bazowych nut perfum, co wynika z faktu, że pełni funkcję utrwalacza. Wiele osób myli ją z bursztynem (ang. amber), tymczasem to woskowata substancja zbita w bryłę, wydalana przez wieloryby w wyniku ich niestrawności. Ambra dryfuje na wodzie w okolicach żerowisk tych ssaków morskich, skąd się ją wyławia, lub ląduje na plażach, najczęściej w rejonach Australii i Nowej Zelandii. Nie jest łatwa w pozyskaniu. Liczy się również jej wiek – im starsza, tym lepsza. W związku z tym ceny surowca są bardzo wysokie i tak naprawdę w czystej postaci stosuje się go wyłącznie w perfumach najwyższej klasy.

Bryła ambry po wyłowieniu zostaje rozdrobniona i rozcieńczona do postaci zawiesiny. W takiej formie wstrząsa się ją w specjalistycznych maszynach przez kilka miesięcy, aż nada się do wykorzystania w kompozycjach zapachowych.

Jak pachnie czysta ambra? No cóż, to woń kojarząca się z… końskim potem i owocami morza. Dopiero w połączeniu z innymi składnikami nabiera szlachetności.

Kastoreum – wydzielina z narządów płciowych bobra

To typowo samczy składnik. ;) Nie tylko dlatego, że stosuje się go głównie jako substancję utrwalającą w perfumach męskich, lecz także dlatego, że pozyskuje się go z napletka bobra. Zwierzęciu wydzielina ta jest potrzebna do znaczenia terenu oraz natłuszczania futra. To typowy feromon o niebywałej sile przyciągania. W większym stężeniu kastoreum silnie stymuluje węch swoim mocno rozgrzewającym zapachem, często ocenia się go jako wręcz agresywny. Zazwyczaj stanowi składnik orientalnych kompozycji.

Aby wydzielina nadawała się do produkcji perfum, najpierw się ją suszy i rozdrabnia na proszek, który następnie rozpuszcza się w alkoholu. Woń kastoreum przypomina zapach skórzany, lekko bursztynowy.

Piżmo – wydzielina z gruczołów przyodbytniczych piżmowca

Piżmo to jeden z najbardziej cenionych komponentów. Świetnie utrwala zapach perfum i podbija woń innych składników. Jego naturalne pochodzenie jest jednak średnio zachwycające – piżmo to wydzielina z gruczołów znajdujących się w okolicach odbytu piżmowców i piżmaków lub podbrzusza sarny syberyjskiej. W pierwotnej postaci surowiec jest kruchą masą i ma aromat amoniaku, jednak po rozpuszczeniu w alkoholu staje się bardziej ciepły, wręcz balsamiczny.

Obecnie ze względu na ochronę zwierząt powyższe surowce zastępuje się głównie syntetycznymi odpowiednikami pozyskiwanymi metodami laboratoryjnymi. Jako zamienniki idealnie nadają się także niektóre rośliny – na przykład zapach piżma doskonale naśladuje piżmian właściwy czy wyciąg z arcydzięgla.

 

Dagmara Deska