5 lat temu

Zwycięzcy konkursu Nikon Small World odkrywają prawdziwe piękno mikroskopijnego świata

Pierwsze miejsce. Oko chrząszcza Metapocyrtus subquadrulifer – Yousef Al Habshi (Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Światło odbite, 20x (powiększenie optyczne).

Po raz 44. Nikon uczcił piękno niewidzialnego świata w swoim konkursie Small World Photomicrography Competition. Z rozwojem technologii i mikroskopów naukowcy, profesjonalni fotografowie i hobbiści zaczynają przesuwać granice mikrofotografii. W tegorocznym konkursie wzięło udział blisko 2500 naukowców i artystów z 89 krajów.

Po ocenie oryginalności, treści, techniki, wprawy i aspektu wizualnego Yousef Al Habshi z Abu Zabi został ogłoszony zwycięzcą. Jego zdjęcie oka azjatyckiego chrząszcza ryjkowcowatego jest przybliżeniem niezwykłej anatomii tego owada. Maleńki chrząszcz występujący na Filipinach zazwyczaj mierzy nie więcej niż 11 mm. Opalowe zielone tarczki, które wyglądają jak cekiny, są ułożone na czarnym ciele według wzoru, w którym zachodzą dokładnie na siebie. Zdjęcie Habshiego zostało złożone ze 128 mikrofotografii, żeby nie przerysować skóry i skali i jednocześnie ukazać czerń ciała.

„Ze względu na różnorodność barw i linie widoczne w oczach insekta, mam wrażenie, jakbym fotografował kolekcję biżuterii”  – mówi Al Habshi.

„Nie wszystkim ludziom podobają się małe gatunki, w szczególności owady. Dzięki mikrofotografii możemy odnaleźć całkiem nowy, piękny świat, którego nie widział nikt nigdy wcześniej. To jak odkrywanie tego, co znajduje się pod powierzchnią oceanu.”

Cała najlepsza dwudziestka fotografów używa szerokiej gamy technik, aby nadać swoim obrazom życia. Znane nazwiska, takie jak Justin Zoll, czy Can Tunçer również występują na liście ze swoimi, w wymienionej kolejności, zdjęciami skrystalizowanych aminokwasów i piór pawia. Czy przemierzamy kroplę ludzkich łez, czy oglądamy, jak malutki owad chroni się w bąblu piany, zwycięskie obrazy otwierają przed nami okno do zupełnie nowego świata.

Zwycięzcy konkursu Nikon Small World Photomicrography Competition będą wystawiać swoje prace na podróżującej wystawie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Powstanie również kalendarz ze zdjęciami.

Przez ostatnie 44 lata Nikon Small World pokazywał najlepsze mikrofotografie na Ziemi.

Drugie miejsce. Kupka zarodni – Rogelio Moreno (Panama, Panama). Autofluorescencja.

 

Trzecie miejsce. Larwa Cercopoidea w bąbelkowej osłonce chatce – Saulius Gugis (Naperville, Illinois).

 

Czwarte miejsce. Pawie pióro – Can Tunçer (İzmir, Turcja).

 

Piąte miejsce. Pajęczy embrion – Dr. Tessa Montague (Uniwersytet Harvarda, Cambridge, Massachusetts).

 

Blisko 2500 naukowców i artystów z 89 krajów wzięło udział w tegorocznym wydaniu konkursu.

 

Szóste miejsce. Dołek środkowy siatkówki oka – Hanen Khabou (Paryż, Francja).

 

Siódme miejsce. Ludzka łza – Norm Barker (Baltimore, Maryland).

 

Ósme miejsce. Portret chrząszcza ryjkowca Sternochetus mangiferae – Pia Scanlon (South Perth, Australia).

 

Dziewiąte miejsce. Hologram zabezpieczający – Dr. Haris Antonopoulos (Ateny, Grecja).

 

Dziesiąte miejsce. Pręciki z drobinkami pyłku kwiatowego – Dr. Csaba Pintér (Keszthely, Węgry).

 

“Konkurs Nikon Small World ma już swoje 44 wydanie, a każdego roku jesteśmy oszołomieni fotografiami finalistów” – mówi Eric Flem, przedstawiciel Nikona.

 

Jedenaste miejsce. Podział komórki ludzkiego fibroplastu, ukazujący aktyn (szarość), miozynę II (zieleń) i DNA (purpura) -Nilay Taneja & Dr. Dylan Burnette (Nashville, Tennessee).

 

Dwunaste miejsce. Skrzydło motyla Urania ripheus – Luciano Andres Richino (Ramos Mejia, Argentyna).

 

Trzynaste miejsce. “Balanus glandula”, czyli pąkle – Charles Krebs (Issaquah, Washington).

 

Czternaste miejsce. Zabarwiona komórka kotawca (koczkodan Chlorocebus) ukazująca aktyn i mikrotubule – Andrew Moore & Dr. Erika Holzbaur (Philadelphia, Pennsylvania).

 

Piętnaste miejsce. Pajęczak Varroa destructor na pszczole miodnej – Antoine Franck (Réunion, Reunion).

 

Szesnaste miejsce. Unaczynienie mysiego jajowodu – Dr. Amanda D. Phillips Yzaguirre (La Jolla, California).

 

Siedemnaste miejsce. Tkanka piersi w trakcie laktacji. Struktury wypełnione mlekiem (czerwone) oplecione są mięśniami (żółte), które „wyciskają” z nich mleko. Na niebiesko odznaczone są komórki immunologiczne, które monitorują czy nie doszło do infekcji. Caleb Dawson (Melbourne, Australia).

 

Osiemnaste miejsce. Kryształy aminokwasów (L-glutamina i beta-alanina) –  Justin Zoll (Ithaca, New York).

 

Dziewiętnaste miejsce. Jad szerszenia azjatyckiego spływający po jego żądle – Pierre Anquet (Ariège, France).

 

Dwudzieste miejsce. Ludzka tęczówka – Cuenca i Isabel Ortuño-Lizarán (Alicante, Hiszpania).

 

Źródło: Nikon Small World