6 lat temu

5 nieoczywistych ciekawostek o tygrysach

Tygrysy to największe koty, większe nawet od samych lwów, a w dodatku są jednymi z największych drapieżników lądowych. Samce często przekraczają 300 kilogramów, a przy takiej masie ciała wciąż są na tyle zwinne, by podskoczyć aż na 5 metrów! Oznacza to, że z łatwością byłyby w stanie wskoczyć przez okno do mieszkania na pierwszym piętrze!

No ale dobrze, większość z tych wiadomości można łatwo sprawdzić w encyklopedii – my wybraliśmy dla Was coś ekstra.

1. Ryk tygrysa można usłyszeć z 3 km.


Tygrysi ryk jest tak donośny, że człowiek może usłyszeć go z odległości aż 3300 metrów. Rzeczywisty zasięg ryku jest jeszcze większy, ponieważ ludzie słyszą dźwięki o częstotliwości od 20 do 20000 herców, natomiast tygrysy potrafią wydawać z siebie odgłosy o jeszcze niższej częstotliwości – nazywamy je infradźwiękami. Są one w stanie przenikać przez gęste przeszkody, takie jak ściany budynków, czy połacie dżungli. Ryk tygrysa ma też bardzo istotne znaczenie przy polowaniu i obronie, ponieważ niskie tony wydobywające się z gardeł tych ogromnych kotów wpływają na znajdujący się w uchu środkowym błędnik i sprawiają, że słysząca je istota jest dosłownie paraliżowana. Zaburzenia błędnika powodują, że organizm nie jest w stanie określić dokładnego położenia, w jakim znajduje się ciało, więc na chwilę blokuje możliwość wykonywania ruchów. Nawet opiekunowie tygrysów nie są w stanie nauczyć się tego kontrolować, więc pomimo wielu lat doświadczenia nie są w stanie oprzeć się „magii” tygrysich okrzyków.

2. Tygrysie paski są tak samo unikalne, jak odciski palców u ludzi.


Tygrysie paski mogą służyć jako narzędzie identyfikacji konkretnych osobników. Ich porównania można dokonać bez specjalistycznego sprzętu, wystarczy do tego ludzkie oko. Naukowcy są w stanie z pomocą obserwacji i przesyłanych do nich zdjęć prześledzić losy konkretnych tygrysów – kierunki ich wędrówek, czy historię ich zdrowia. Paski mają też funkcję kamuflażu. Kiedy tygrys wejdzie między wysokie trzciny, czy wąskie, gęste drzewa, to ze względu na padające na niego cienie jest niemal niewidoczny dla swojej ofiary, ale nawet na otwartej przestrzeni pasiasty wzór może zmylić inne zwierzęta, które przyzwyczajone są do rozpoznawania całych sylwetek drapieżników. W takim przypadku nawet lekko poruszające się pasiaste ciała mogą zostać zignorowane przez zagrożone atakiem zwierzę.

3. Tygrysy, w przeciwieństwie do lwów, wiodą samotne życie i nie łączą się w stada.


Tygrysy nie tworzą społeczności, są samotnikami i są w pełni niezależne, dlatego nie widuje się zdjęć z tygrysimi rodzinami leżącymi w słońcu, czy w trakcie wspólnego polowania – tak, jak dzieje się to w przypadku lwów. Tygrysy nie utrzymują stałego kontaktu nawet z rodzinami. Samice są bardziej terytorialne, czyli zajmują jakiś teren i w nim żyją. Wychowują tu młode, które po osiągnięciu dojrzałości idą w swoją stronę. Młode tygrysice szukają swojego miejsca, a tygrysy prowadzą tryb mniej terytorialny. Często zapuszczają się na tereny samic w trakcie polowań lub kiedy szukają kandydatki na matkę kolejnego potomstwa. W takim przypadku samce często nie zwracają uwagi na to, czy samica jest im obca, czy jest ich siostrą, lub matką. Zmuszają ją do kopulacji, a jeśli znajdą w jej otoczeniu młode, to starają się je zabić. Naukowcy uważają, że zabijanie młodych ma na celu wyeliminowanie obcych genów i potencjalnych przeciwników w przyszłości.

To wszystko nie oznacza, że tygrysy są anty-socjalnymi gburami, bynajmniej. Kiedy spotykają inne osobniki na swej drodze, to mogą nawiązać z nimi kontakt, czasem nawet ocierają się o siebie, czy liżą, co jest oznaką przyjaznego nastawienia i troski.

4. Tygrysy czekają na polowanie do nocy. W ciemności widzą sześciokrotnie lepiej od ludzi.


Tygrysie oko skonstruowane jest niemal tak samo, jak ludzkie, jednak na tygrysiej siatkówce znajduje się sześciokrotnie więcej punkcików odpowiedzialnych za widzenie nocne (nazywane zmierzchowym bądź skotopowym). Te punkciki nazywane są pręcikami i odbierają jedynie informację o jasności danego przedmiotu, ale nie o jego barwie. Za widzenie barwne (fotopowe) odpowiadają czopki, które znajdują się zarówno u ludzi, jak i u tygrysów. Zwiększona liczba pręcików pozwala tygrysom widzieć przy naprawdę niewielkiej ilości światła, a w warunkach, które my nazwalibyśmy już zupełną ciemnością, są w stanie dostrzec ruchy przedmiotów i zwierząt. Ich doskonały zmysł widzenia jest niesamowicie skuteczną bronią i daje im wielką przewagę przy słabych warunkach oświetleniowych, dlatego na polowanie czekają do nocy.

5. Średnia długość życia tygrysa w niewoli wynosi nawet 20 lat. Na wolności jest to 10 lat.


Tygrys rekordzista dożył 26 lat, jednak przeważnie te, którymi opiekują się ludzie, mogą żyć od 16 do 20 lat. W późnym okresie życia muszą być karmione delikatnymi rzeczami, jak jajka i mleko, ponieważ nie radzą już sobie z pogryzieniem i strawieniem mięsa. Ich ciało robi się coraz słabsze i nie są w stanie same o siebie zadbać. Właśnie dlatego te pozostawione na wolności giną o wiele szybciej. Mówiliśmy wyżej o tym, że tygrysy nie utrzymują bliskich i stałych kontaktów ze swoimi rodzinami. Nie istnieją u nich więzi rodzinne, więc odkąd młody samiec opuszcza swoją matkę, odtąd konkuruje z innymi samcami. Stare tygrysy najczęściej giną w walce ze swoim potomstwem. Tygrysy, którymi opiekują się ludzie, nie są narażone na takie niebezpieczeństwa. Na tygrysiej emeryturze nie są też wystawiane na widok w ogrodach zoologicznych, tylko spokojnie żyją sobie na uboczu, nieniepokojone przez nikogo.

 

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się, że koale przytulają się do drzew nie bez powodu…